Toshiba Satellite 220CS

Napsat o tomto notebooku nebude nic těžkého, protože Toshiba i jiné firmy měly jedno šasi a jen měnily parametry. Ten od pohledu vypadá docela zachovale, klávesnice nese známky používání, klávesy mají takové lehké vroubkování a někde v některých místech už se klávesy lesknou. Design není nejhorší, za zmínku stojí dvoubarevnost klávesnice tak, jak ji měly klasické desktopové počítače, a když už nic, vypadá to hezky. Notebook má zepředu schodek + tři drážky, to mi připomnělo, že tenhle má za úkol vizuálně ztenčit danou věc. Jednoduše řečeno, má na vás zapůsobit, že nemá takovou výšku jak si myslíte a když se k tomu přidá zaoblení víka, je to jasné. Tak jsem ho změřil očima, odhadl jsem, kolik může mít na výšku a vypadá tak na 5cm. Teď měření, délka je tedy 30.5cm, šířka 24cm a ona výška je 6cm. Pokud ale budete měřit v hraně víka, naměříte 5.5cm a dalších 0.5cm odeberou pro oči ony proužky. Je to chytře udělané, vůbec na mě nepůsobí jako tlustá krabice, kdy jsem takto nazval třeba IBM ThinkPad 380XD nebo 380ED a to už od prvního pohledu. Nesmím zapomenou váhu, ta je 3kg a na tu dobu snad v normě.

SoučástiParametry notebooku
ProcesorIntel Pentium 133 MHz / FSB 66MHz
Paměť144MB
VGAChips and Tech. 65554 / 2MB
Harddisk1.4GB TOSHIBA / MK1403MAV
Floppy diskExterní 3.5/1.44MB
ZvukovkaYamaha OPL3-SAx / YMF715B-S
LCDPasivní 12.3 / 800x600 barevný 24bit
Pcmcia2x Řadič PCIC
InfraredToshiba FIR
USB1x NEC PCI-USB
VGA ex. výstupAno
Baterie10.8V 4000mAH
KlávesniceČeská

Klávesnice je česká, tím pádem je notebook určený pro český trh s tím, že její chod je tichý i přesný, ale dost se prohýbá. Rozložení kláves je po vzoru této firmy, má barevné rozlišení kláves a tmavější jsou s funkcí. Testoval jsem i hraní dvou základních her Doom1 a Descent 1. V žádné z nich nebyl problém si na této klávesnici dobře zahrát. Jediné, co se dá vyčítat, je klávesa mezi Alt a mezerníkem. Tím, že se tam nachází, palec musí dělat delší cestu a sem tam jsem ji nechtěně zmáčkl. Při rychlém psaní může taky dělat problémy, ale není to nic hrozného.

Z vrchu a rozložení klávesnice

Z vrchu a rozložení klávesnice

Procesor + L2 cache

Procesor + L2 cache

Co se týče srdce hardwaru, uvnitř se ukrývá procesor Intel Mobile Pentium na 133MHz, ten má k sobě 2x 8KB L1 cache a 256KB L2 cache. Po sundání chladiče jsem zjistil, že je naletovaný přímo na základní desce a tím pádem je výměna znemožněna. Naskytl se ale super pohled na jádro, které má krásně zlatou barvu a připomíná pyramidu. Taky mu pro svůj chod stačí napájení 2.9V a při tomto napětí je tepelná produkce jen minimální, ale už nestačí jen pasivní chlazení. Protože nemá moc veliký pasiv a tak potřebuje aktivně chladit větráčkem. Ten už je po delším zatížení procesoru docela hlasitý a při psaní textu se skoro nezapíná. Jako vždy jsem pomocí teploměru proskenoval celý stroj, našel nejteplejší plochy, kdy po 3 hodinách neustálých dem ze hry Quake 1, jsem naměřil maximální teplotu 34.6C a to zespodu. Klávesnice měla teplotu mezi 26-28C, takže i v plné zátěži procesoru je v pohodě použitelná. Na základní desce je integrována i paměť RAM o velikosti 16MB a o možnost jejího rozšíření je přítomen jeden slot pro SO-DIMM paměť. Ten je obsazen pamětí o velikosti 128MB, tím mám notebook 144MB RAM a to je jeho maximum co zvládne. Notebook stále obsahuje originální pevný disk o velikosti 1.4GB a výrobcem není nikdo jiný než Toshiba. Trochu záhada je použití chipsetu, není tu žádný Intel, VIA nebo ALI, jen Toshiba.

Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo

Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo

Základní deska zespodu

Základní deska zespodu

Se zvukovou kartou od firmy Yamaha OPL3-SAx jsem neměl žádný problém a musí se dobře natavit v BIOSu. Dokonce pod Windows 98 je možnost si zvolit softwarovou MIDI syntézu a tu potom použít ve hrách pro MS-DOS. Hudba potom zní, jako by ji hrály skutečné nástroje, díky docela kvalitní soft-bance s nástroji přímo od Yamaha a v setupu hry stačí dát místo FM syntézy, Generál MIDI. Ovládání hlasitosti je vyřešeno pomocí potenciometru, to je elegantní řešení a hlavně v operačním systému MS-DOS. Samozřejmě to funguje i v operačním systému Windows 98, tam se taky hlasitost zvuku dá ovládat i pomocí ikonky v liště. Co se týče zvukového projevu samotného notebooku, není to tak hrozné, jen schází basy, ale dokáže hrát hodně nahlas. Reproduktory jsou stereo, jejich umístění lze považovat za klasiku, jediná nevýhoda je, pokud například posloucháte hudbu, chcete LCD zavřít a uděláte to, dost tím hudba ztratí. Ovládání myši je prováděno pomocí malého joysticku v klávesnici, někomu to vyhovovat může, někomu ne, ale čas ukázal že klasická dotyková destička je lepší. Baterie nese logo Toshiba, ta je originální, hned po zapojení zdroje se začala dobíjet. To mně samozřejmě nedalo, hned po plném nabití jsem zdroj odpojit, zapnul hru Quake 1 a vydržela hrát 1hod 15 minut. Konektivita je standardní, COM1, LPT1, VGA, koncovka PS/22x PCMCIA a USB 1.1. Přítomen je i InfraPort na přenos dat s různými zařízeními a dokovací konektor. Notebooku se dá měnit CD-ROM za disketovou mechaniku a obráceně. V tomto kusu je ale jen FDD, mechaniku CD z jiného stroje jsem jen zkoušel, zda v tom funguje a jede. Je taky možnost použít externího šuplíku s FDD, konektor se zde nachází a mít CD mechaniku v notebooku. Co se týče grafické karty, je zde přítomna Chips & Technologies F65554 a má k sobě dispozici 2MB paměti. Žádné 3D funkce od ní však nečekejte. LCD je pasivní, jas se upravuje na pravém boku LCD víka, kde je potenciometr, to je rychlé a přístupné. Maximální rozlišení LCD je 800×600 a 24bit barev. Protože se jedná o pasivní LCD, nezvládá žádné rychlé pohyby, je problém jen sledovat myš, která při prudším pohybu zmizí. Ideální je použít závoj, kdy myš za sebou nechává svoji stopu v podobě stejného kurzoru jaký používáte. Na hry to není, ale na psaní textu jako dělané. Ve své době to mělo veliký finanční význam, aktivní LCD byly o mnoho víc dražší a pokud člověk potřeboval jen dělat tu administrativu, šel právě do pasivního LCD. Já zkusil hru Kyrandia a ta se dá v pohodě hrát.

Notebook jsem podrobil svým testům v operačních systémech Windows 98 plus MS-DOS 6.22, na kterém jsem pro spouštění programů použil nějakého ze správce souborů, jako je například M602. Chování notebooku bylo při testování bezproblémové v obou systémech. První jsem testoval MS-DOS, tam bylo vše v pohodě, ale Windows 98 nešel spustit, tak jsem vyměnil paměť RAM a místo 16MB jsem vložil 128MB. Proto někde má notebook 32MB, jinde 144MB a uložen ale bude se 144MB.

Zvukový čip

Zvukový čip

Procesor zespodu, trochu to připomíná pyramidu

Procesor zespodu, trochu to připomíná pyramidu

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C91.2
FPS
DOOM v1.944.8
FPS
QUAKE v1.06 / 320x200Nešel spustit
FPS
PC Player Benchmark / 320x20030.5
FPS
PC Player Benchmark / 640x40012.7
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísli100840
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou109890
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísli326
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti4552
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení1000
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD13.7
ms

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C79.2
FPS
DOOM v1.942.5
FPS
QUAKE v1.06 / 320x20027.2
FPS
PC Player Benchmark / 320x20024.9
FPS
PC Player Benchmark / 640x40010.2
FPS
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí čtení78
MB/s
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí zápis65
MB/s

 

Závěrečný verdikt:

Klady: Použití mobilního procesoruí Pentium. Použité materiály jsou vynikající. Přístup k pevnému disku. Zvukový čip + čip FM syntézy.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být lepší. Použití typu baterie na BIOS. Pasivní LCD. CDROM a FDD se musí přehazovat, pokud nemáte externí box.

 

Tak jak se Vám líbí?

Toshiba Satellite 220CS
Počet hlasujících je: 14 a celkové hodnocení je: 70%
 

 

6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *