SyQuest 44MB a 88MB

Společnost SyQuest vznikla v roce 1982 a její mechaniky SyQuest 44MB a 88MB byly na svoji dobu zajímavým počinem. Já osobně jsem se s nimi v minulosti nesetkal. Verze 44MB byla uvedena na trh v roce 1986 jako model SQ555 a dokonce se používala u počítače ATARI Mega 1-4, který byl oblíbený zejména u hudebníků. Bohužel k této mechanice nemám žádné medium a tak ji nedokážu otestovat. Ovšem existuje dobová pozdní recenze v časopisu CHIP – únor 1991.

Něco jiného je to u větší verze 88MB z roku 1991, model SQ5110. K té mám dokonce tři média, tak proč ji neroztočit jako za doby minulé. Obě mechaniky používají rozhraní SCSI, což v normálních počítačích nikdy nebyl standard, které se používalo hlavně u serverů. Aby bylo možné tyto mechaniky zapojit, bylo potřeba SCSI řadič, buď ISA 8-bitový nebo 16-bitový, což záviselo na tom, jaký počítač jste měli. Já pro jednodušší testování použil počítač 486, ale pro zajímavost jsem do něj nainstaloval ISA 8-bitový řadič SCSI, který funguje i u počítačů PC-XT a samozřejmě tam mechanika také funguje.

Po zapnutí počítače se SCSI řadič inicializuje spolu s mechanikou a první médium se mi hned podařilo načíst, včetně operačního systému MS-DOS 6.22. Doba nahrání  programů prozrazuje, že médium bylo vytvořeno někdy kolem roku 1994. Podle seznamu her usuzuji, že počítač, na kterém byla mechanika použita jako stálý pevný disk, byl pravděpodobně model 286, nebo v nejlepším případě 386. Na tomto médiu se nachází aktivní program DoubleSpace, což je nástroj na kompresi souborů pro zvětšení dostupného místa na disku. Avšak stojí za zmínku, že použití DoubleSpace může zpomalit počítač, protože při spouštění programů musí procesor provést dekomprimaci.

Podle všeho se zdá, že další dvě média nepatří k této mechanice, protože se mi je vůbec nepodařilo načíst, ani jako druhý disk D. Režim disk D vzniká, když operační systém běží z jiného pevného disku. Avšak pouze toto nestačí na to, aby mechanika byla v systému viditelná, protože při bootování je nutné nahrát potřebný ovladač, který se inicializuje v souboru Config.sys a teprve potom se mechanice přiřadí písmeno D.

Naštěstí k této mechanice existují diagnostické programy. Prováděl jsem tedy několik pokusů a nakonec jsem použil funkci „Prepare Cartridge for DOS.“ Tímto způsobem jsem zřejmě celé médium zformátoval. K mému překvapení jsem zjistil, že se na něj nahrál i operační systém a médium se tak stalo bootovacím.

Podle letáku k mechanice 44MB by měla být rychlost přenosu přenosu asi 600KB a já dosáhl trochu nižší a zkoušel jsem i dvě varianty. Jednou byl SyQuest jako klasický HDD a podruhé jako druhý HDD. Jinak pokud jde o kvalitu těch disket po třiceti letech, výsledek nebyl tak zlý. Všechny mají několik špatných sektorů, s výjimkou jednoho disku, který měl více problémů. Původní disk, který jsem dostal spolu s mechanikou a obsahoval DoubleSpace, byl na tom nejlépe. Pravděpodobně byl v bezpečném úkrytu v mechanice, což je zřejmě důvodem jeho lepšího stavu.

SyQuest 88MB zapojen:
Jako HDD vs. Jako druhý HDD
HWinfo 4.7.8.
HDD čtení z vyrovnávací paměti 288 432 KB/s
HDD náhodné čtení 392 360 KB/s
HDD přístup 29.8 30.9 ms
HDD otáčky 3220 3219 /min

Nakonec se vrátíme k mému počítači PC-XT Herold, který prožil pravé dobové orgie MegaBitů, když jsem do něj připojil SyQuest 88MB mechaniku a nechal ho nabootovat. Zdá se, že si to velmi užíval, a dokonce se nepokoušel vyhnout ani disku s DoubleSpace. Všechna data na něm byla přístupná, ale náběh trval trochu déle. Podle měření v programu CheckIt 2.1 byla přenosová rychlost na počítači PC-XT vyšší než na PC-AT AMD 486 s procesorem na 100 MHz. To jsou zajímavé výsledky.

SyQuest 88MB v PC:
XT 8088 vs. AT 486
CheckIt 2.1
Determine Average Seek Time 26.9 28.2 ms
Determine Track to Track Seek Time 10.6 12.7 ms
Determine Transfer Speed 543.4 478.2 KB/s

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Jeden komentář u “SyQuest 44MB a 88MB

  1. Len dodám, že mimo serverov sa SCSI vo veľkom používala u grafikov v redakciách, SYQUEST v tej dobe „kraľoval“ na prenosy údajov do tlačiarní novín a časopisov – nič iné, prenosné a s takou kapacitou v tej dobe nebolo. Dnes úsmevná veľkosť kapacity, vtedy neprekonateľné médium …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *