Není to úplně o mně, ale je to o mně a počítačích.

(1984-1987) První setkání s počítačem se uskutečnilo v roce 1984, kdy si taťka kamaráda Jaroslava K.  koupil v Rakousku počítač ZX Spectrum 48K (gumák). K tomuto počítači jsem se dostával velice zřídka. Byly to hlavně víkendy a letní prázdniny do roku 1987. Pamatuji to jako dnes, co byla první hra, kterou jsem tam hrál. Byly to takové čáry a v nich mezery, ty se pohybovaly doleva, doprava, dole stál srandovní panáček, jak je u hry šibenice a nahoře byl druhý panáček se sukýnkou. Cíl byl jednoduchý, dostat se za svou milou. Jak se hra jmenovala nemám páru. Hrávali jsem takové ty nejvíc známe hry, Jet Set Willy, Jetpac, Pssst a další. Pro lepší představu, pokud jsem na tom počítači strávil 50 hodin za rok, byl to rekord. Další setkání v těchto letech se konalo v podniku, kde pracovali rodiče. V oddělení programátorů, co táta domluvil, jsem se párkrát mohl setkat s PC-XT. Z mého pohledu děsné zklamaní, nemělo to barvy, ty já zažil u ZX Spectrum a bylo to samozřejmě černobílým monitorem.

(1988-1989) Další setkání s novým počítačem s názvem Maťo. Dostal ho můj nejlepší kamarád Luboš K., který byl nemocný Maťoa byl přes 1/2 roku doma. Je to trochu ironie, když k lepšímu počítači ZX Spectrum jsem měl omezený přístup, tak u Maťa jsem mohl trávit 2-3 hodiny denně. Jenže to byl děsný počítač. První hra, co do něj Luboš nabouchal, byly černé kraje a ve středu obrazovky bílý koridor, co se různě kroutil, v tom koridoru bylo letadlo, co nesmělo narazit do toho černého. Už ani nevím, zda tam byly i nějaké překážky, no zábava jak noha. No každopádně se Luboš nenudil, všechny hry co do to chtěl dostat, musel opsat. Já vstoupil do puberty. První, co jsem zdědil po bratrovi, byla motorka, bohužel zadřená, musel jsem si ji opravit a hned potom následoval řidičák. Benzín za 4Kč za litr + olej do benzínu M2T. 

(1990-1991) V tomto roce nastala u Luboše změna. Prodal Maťo a mamka mu doplatila na Didaktik Gama. Určitě příjemný obrat, jenže se mnou už těžce mlátila puberta. Počítače se odsunuly za motorku, ženský a zábavy (tanec+pití). Samozřejmě jsem k Lubošovi pořád chodil a pařili jsme.

(04/1991) Tu se začíná psát historie mého prvního počítače Didaktik M od firmy Didaktik Skalica. Dostal jsem ho na narozeniny, za cenu 2990, no neberte to. V té době jsem se vážně nepídil, který počítač je nejlepší. Znal jsme jen ty počítače, o kterých jsem psal. Taky asi pomohlo to, že i většina lidí měla tyto stroje. Luboš už nějaké znal a měnil s nimi hry. Já později zjistil, že mám 2 lidi ze svého okolí, co měli Didaktik. Za jiných okolností bych se u nich doma nevyskytl. Během toho roku jsem si pořídil ještě tiskárnu TESLA BT-100, ta se nedochovala.

(04/1992) Zakoupena disketová 5.25 mechanika za 3990Kč a tento rok přišla i ta velká rána v podobě Wolfenstein 3D, ale nepředbíhejme 🙂 V červnu jsem potkal holku, nebudu moc detailní, už s ní nejsem. Ta holka byla účetní a ve své práci používala PC-AT  286/16MHz s 1MB RAM a 14 barevný monitor. Někdy na konci léta, když jsem byli u ní poprvé v práci po pracovní době, tak mně ukázala hry, celkem byly 3, Block Out, Links Golf a Gogilla.bas co byla součástí MS-DOSu. Nic moc, no, ale s Gorilou šlo něco dělat, kdo prohraje udělá to či ono 🙂 Někdy ke konci roku se v tom počítači zabydlel právě Wolfenstein 3D, co tam hráli kolegové. Když jsem poprvé otevřel dveře, sejmul svého prvního nácka, bylo jasný co přistane na stole po Didaktiku, ale trvalo to ještě rok, než se tak stalo. Pamatuji že po nějaké době jsem Didaktika sbalil do krabic a potom ho chtěl půjčit můj druhý nejlepší kámoš Mirek R. Nepamatuji si že by ho vracel, nicméně v roce 2008 byl nalezen ve vestavěné šatní skříni v bytě, kde bratr započal rekonstrukci bytového jádra a kumbálku.

(12/1993) Blížily se vánoce a já už věděl co si nadělím pod stromeček. Než jsem si ale PC koupil, předběhl mě Luboš K. se svou PC 286kou. Nepamatuji si důvod, ale měl jen černobílý monitor, asi to bylo levné s tím monitorem. Nicméně moje PC UP BAM/12 286/12MHz s 1MB, FDD 1x 5.25 1.2MB + 1x 3.5 1.44MB a 40MB HDD jsem kupoval s ním na inzerát v Brně. Kompletní bedna vyšla na 10.000Kč a monitor dle výběru. Samozřejmě jsem si vybral VGA 14 barevný monitor za 5000Kč, Luboš K. se sním taky domluvil na ještě jeden monitor, tak měl taky barevný. No šťastné to Vánoce s Wolfenstein 3D a s Dune 2. 

(04/1994) To jsem do své 286tky namontoval nově koupený Sound Blaster 16, jednoduše řečeno, bylo to boží. Ke konci roku se mně naskytla koupě desky 386SX20MHz s 2MB SIPP za 1000Kč. Neváhal jsem a ještě v tomto roce jsem byl hrdým majitelem 386ky. Deska 386 pocházela od souseda, co měl dítě o dost mladší než já. Ale už byl starší, tak jsem se tak nějak sešli a dokonce jsme spolu později i hrály hry po modemu. Naši tátové se znali, pracovali i v jednom podniku a jeho táta dokonce před tou 386kou, co jsem od něj koupil za 1000Kč, vlastnil Commodore 64 a to jsem vůbec nevěděl. Když předělal PC na 486DX33MHz se 4MB, tam jsem poprvé viděl a slyšel DOOM. Další brouk do hlavy a ne poslední 🙂 Deska 286/12MHz+1MB RAM putovala do kumbálku, kde byla v roce 2008 nalezena stejně jako Didaktik a bedna byla v garáži s mechanikami. V tomto roce začínám podnikat, času na PC méně a méně.

(1995) Tu to začíná být trochu boj. Hraji méně, ale peněz do počítačů vrážím více. Luboš K. se později přiznal, že byl trochu naštvaný, že já měl 386ku a ještě tak levně. Reagoval tím, že na začátku roku jsme jeli do Brna, tentokrát už to byl obchod a tam koupil desku s procesorem 386DX40MHz + 4MB a 16bit zvukovku. Já od souseda stáhl Doom a pařilo se. Doom už mě tak moc nechytil jak Wolfenstein 3D, jelikož to bylo dosti pomalé, přesto jsem v polovině roku svoji 386ku prodal, abych koupil počítač ESCOM 486DX40MHz, 4MB RAM, 120MB HDD, SB AWE 32, 2x CD-ROM a na něm hry byly jiný kafé. Na Vánoce potom přibyly další 4MB RAM, abych mohl hrát Star Wars: Dark Forces, který vyžadoval 8MB RAM a paráda! Na fotce u počítače je můj první syn ročník 1994 a už paří, stejně jako dnes 😀

Potom už to začíná být dost nepřehledné, protože jsem HW měnil dost často, abych si zahrál všechny novinky. Tak jen napíšu z čeho jsem byl dost paf 🙂

  • 1996 – PCI / S3 Virge DX 2MB s přibalenou hrou Terminal Velocity + Modem s Lubošem K. na pařby DOOM a Warcraft. Za 1Kč v rámci města spojení na celý den. Tomb Raider!
  • 1997 – Voodoo1
  • 1998 – CD-RW Mitsumi 2600TE
  • 1999 – GeForce 256 + 3D Mark 2000

Mé top tři 3D akční hry:

Mé top tři adventury hry:

Mé top tři strategické hry:

  • DUNE 2
  • Warcraft
  • Command and Conquer

Mé top tři závodní hry:

  • NFS 1
  • Stunts
  • Formule GP 1

RPG, lítací simulátory, logické rychlíky jsem skoro vůbec nehrával.

Další oblíbené hry: Tomb Raider, Duke Nukem 3D, SW: Dark Forces, Theme Hospital, Carmagedon, Kingpin, Outlaws, Settlers, UFO: Enemy Unknown, Quake, Heretic, Hexen, Quarantine a další a další podobného ražení.

A tady vzniká web