Didaktik Gama 80kB

Počítač Didaktik Gama 80kB, který vypadá jako reklama na obalu, no to je zázrak! Tohle se musí brát s nadhledem! Vím, že v minulosti byl člověk rád, že aspoň nějakou tu Gamu měl, ať byla šedá, žlutá anebo prostě jakákoliv. Teď si představte, že dnes půjdete do obchodu, koupíte si něco, co by uvnitř mělo být jako na obalu, ale ono nebude. Vyberete si černý mobil, na krabici nebude žádné info, jestli je bílý nebo šedý. A po vybalení se nestačíte divit. Objednáte auto modrou Škodovku 105LS, ale na prodejně vám budou chtít dát červenou. Tohle všechno se vám mohlo stát a Didaktik Gama je toho důkazem. Bylo to v té době prostě normální, všeho málo, tak byl člověk rád, že ukořistil aspoň něco.

Že jí černá sluší nejvíc, to je jasná věc! Když jsou na ní ty červené Adidas čáry, kterých mimochodem není nikdy dost, nemá u svých sourozenců konkurenci. Taková šedivá krabice s bílými tlačítky by jistě na titulní straně obalu moc parády nenadělala a navíc v černé to připomíná bájné ZX Spectrum. Zajímavé také je, že jako celek vypadá na rok 1988, soudím podle zadního zeleného konektoru, ale hlásí se do služby jako „© 1989 Didaktik Sklaca“ a taky jsou k tomu dvě schémata zapojení.


 

                PARAMETRY:

 • Předpokládaný rok výroby: 1988
 • Procesor:  NEC D780C na 3.5MHz
 • Paměť RAM: 80KB
 • Paměť ROM: 16KB Basic
 • Video: 256 x 192 bodů / 8 barev po 2 odstínech /  naladit na TV oblíbený kanál
 • Zvukovka: píp píp pí
 • Klávesnice: Anglická

K tomuto počítači byl přibalen i růžový sešit, kde jsou návody na základní hry s názvy: Kuchárik, Jet Pac, Reversi, PSSST, Simulátor letu, Cielová zástava, Šach a Backgammon. Určitě k tomu byly i kazety, na kterých se software nacházel a kolik jich tak mohlo být…. Nevím ani, zda byl tento celek součástí počítače při koupi, anebo se to pořizovalo zvlášť. Ovšem podání grafiky na úvodní obálce sešitu, zcela zapadá k samotnému návodu k obsluze anebo manuálu periferií.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “Didaktik Gama 80kB

  1. Zajímavé, dík! Je divný že 3 kazety a jeden manuál. Jak se to potom asi prodávalo? 3+1x manuál anebo kazety jednotlivě a vždycky manuál…

   1. Byly to sady her. Podobně byla i programátorská sada, kde byly překladače od Hi Softu tuším. V časopise byla inzerce, chodilo to poštou přímo ze Skalice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *