Minule jsem trochu Windows 95 představil pomocí Windows 95 Beta a teď se koukneme na plnou originální disketovou verzi. Zároveň se mrkneme i na OEM verzi, která byla na CD-ROM, takže jste potřebovali CD mechaniku a OEM byla dodávána jen k novému počítači. Windows 95 vyšel na konci srpna v roce 1995 a byl to už plnohodnotný operační systém. Tím myslím, že už nepotřeboval instalaci MS-DOSu, ale ten se stal součástí toho systému a splynul s ním.
Proti všemu, co v minulosti Microsoft vyprodukoval, byly tohle grafické orgie a protože MS-DOS + Windows 3.11 byl nejpoužívanější software, bylo téměř 100% jasné, že tohle se bude prodávat samo a taky že ano. Bylo to hezké, k tomu hlavní novinka v tomto systému bylo nové revoluční tlačítko „START“ + uspořádání pro nabídku programů, které se realizuje pomocí otvírání oken. Bylo to rychlé a do jisté míry přehledné.
Fungovalo to následně: pokud se chtěl člověk trochu v systému prohrabat, používal hlavně ono tlačítko start a to proto, aby se dostal na ikony, co byly součástí Windows 95. Pokud jste si potom nainstalovali nějaký jiný program, bylo užitečné si dát ikonu na plochu a „START“ nevyužívat. Bylo vůbec nejrozumnější si dát ty nejpoužívanější ikony na plochu a potom jen klikat na ně.
Pokud budeme pokračovat, tak užitečné bylo i hledání souboru na pevných discích. Pokud byl soubor nalezen, mohl být spuštěn tím, čím jste si určili. Taky si systém pamatoval posledních několik otevřených dokumentů a ty byly rychle přístupné přes start a dokumenty. Bylo se s nimi možno připojit pomocí telefonu na BBS nebo na Internet s pomocí Internet Explorer, který se dodával zvlášť, ale v balení s Windows 95. Velice hezké bylo změnit si pozadí, to ale stálo nějakou tu paměť.
Co se týče průzkumníku, neboli souborového manažera, je to asi věc zvyku, ale já ho pokládám za velice neefektivní, jako náhrada byla Windows Commander (teď Total Commander) a ten připomínal M602 pro MS-DOS. Velice pozitivní byla změna počtem písmenek s názvem souboru, zatím co MS-DOS dovoloval jen 8, tak Windows 95 až 255. Například jste napsali ve Windows 95 „Commander“, tak v MS-DOSu jste to viděli jako „Command`“.
Potom tu byly programy pro MS-DOS a vy si je spustíte pod tímto systémem. Nebylo nic jednoduší než si udělat ikonky jednotlivých dosovských programů a potom už je jen spouštět.
Proč se vlastně hrabat v onom systému, bylo to většinou pro instalaci ovladačů, většinou se ovladače instalovaly ručně, málo které měly přímo setup.exe a ono se vše udělalo samo. Pokud ale setup.exe měly, stejně vás vetšinou potom po vyresetování počítače systém požádal, kde že vlastně je ten ovladač a vy jste mu ho musel ručně najít a on je doinstaloval. Navíc u takových instalací ovladačů si i většinou Windows 95 vyžádal své vlastní originální medium. I Internet vyžadoval nějaké to na nastavení atd.
Tady je vidět, že Windows nebyly až tak přívětivé, jak by se mohlo zdát, spousta lidí, pokud byli jen uživateli, si s tím nevědělo rady, ale na druhou stranu, jak jste Windows 95 jednou nastavili, moc nelaborovali, tak nějakou dobu vydrželi a modrá smrt se vám vyhýbala.
Poslední verze Windows 95, dostala i podporu USB, jak je vidět na OEM CD verzi, bylo to trochu problémové a zařízení USB naštěstí moc nebylo. Další novinkou bylo Plug&Play, což znamenalo jednoduchou instalaci hardwaru, ale tahle funkce byla v teprve plenkách, stávalo se, že i tak se hardware hádal a kolidoval. Většinou stačilo zajít do „Správce zařízení“ a tam prostředky nakonfigurovat.
Pročítal jsem před instalací příručku „Představují se Windows 95“, jak je vlastně nainstalovat, když opět schází bootovací disketa, no a ta mi poradila, že mám instalaci spustit ze starých Windows a pokud je nemám, tak z MS-DOSu. V balení je i disketa, co umí bootovat, ale nevěřím, že je původní, protože se na ni píše o CD a toto jsou diskety. No tak jsem nabootoval z ní a spustil instalaci.
Instalace trvala přes hodinu, u jedné diskety se vyskytl problém s přečtením jednoho souboru, ale byl to jen fond na písmo, tak jsem ho přeskočil a zbytek disket už byl v pohodě. Bylo taky zajímavé, že systém už někdo instaloval. Instalace si pamatovala kdo (PK + AK), což mně nepřijde moc inteligentní, čert ví co to je a dokonce i číslo licence se vyplnilo 🙂
Systém během instalace nabízí vytvořit si boot disketu ve svojí disketové mechanice v případě havárie Windows 95, to se využívalo u OEM verze s CD, kdy při instalaci jste si ji vytvořili, potom polepili štítkem dodávaným v balení a potom vypadala jako originální. Microsoft si tím šetřil diskety, ale nevím jak nainstalovat OEM verzi, pokud v počítači není žádný systém.
Odpověď bude, že systém se dodal s PC, kde ho na PC nainstalovali odborníci, ale zda vytvořili i boot disketu, čert ví. Pokud jste chtěli tento systém spustit, bude potřeba minimálně počítač s procesorem 386DX, k tomu 4MB paměti a aspoň 120MB harddisk. Na takovém počítači by to ale bylo utrpení, je to opravdu to minimum, že to tam jde spustit. Protože to byl docela náročný systém ve své době, tak ideálem byl procesor Intel Pentium, ještě lépe s MMX, na přehrávání videa a mp3.
Já byl na nové Windows 95 hodně zvědavý, bylo hodně lákavé jen zapnout počítač, kliknout na ikonu s hrou a hrát. Co mi to dnes jen připomíná…
Bohužel systém byl dost náročný na tehdejší mé PC s procesorem 486DX na 40MHz s 4MB RAM a žral dost systémových prostředků. Proti MS-DOSu bylo hraní her na tomto systému horší, déle se vše nahrávalo, pokud se hra dohrávala přímo ve hře, bylo to znát cukáním a taky delší nahrávání mezi levely. Pokud jsem přidal další 4MB na konci roku 1995, už to bylo lepší, ale když hra jako třeba Star Wars: Dark Forces vyžadovala oněch 8MB, šlo to opět do kopru. Samozřejmě jsem to jen testoval, protože k Windows 95 mě nic v té době netáhlo. Bylo to hezké, z dnešního pohledu i ergonomicky nadčasový operační systém, snad se to ani líp vymyslet nedá při použití myši.
Obrázky i instalace
Posledním z Windows 95 byl Upgrade, kterým jste mohli většinou trochu levněji přejít z nějakých starších Windows, jako například Windows 3.11 anebo verze nižší.
Ještě nakonec video
A co vy, jaký máte vzpomínky na Windows 95? Nebo co si myslíte, že by tady o nich ještě mělo být…
Na Windows 95 mám dobré vzpomínky. Všechny programy pro DOS ve Win95 fungovaly. Díky za tentko web.
Hoj nemá někdo Windows 95 v poslední verzi C v češtině?
Pokud se dobře pamatuju, tak poslední verze 95tek byla OSR 2.1 a tu bych někde měl mít. Snad si to nepletu s 98kama.
Win 95 nejedenou na discích větších než 32 GB. Takže když si je chcete dneska z nostalgie nainstalovat, je nutné mít menší HDD. A to někdy bývá problém…..
Na testy s Windows 95 používám SSD o kapacitě 120 GB, kde primární oddíl zabírá 8 GB a na zbytku sekundárního oddílu mám uložena data. Jediný problém nastává s programem scandisk, který pokud dojde k tvrdému resetu, provádí kontrolu velmi dlouho. Avšak já tento proces přeskakuji a dnes už o nic nejde. Velké disky jsou spíše problém IDE řadiče, kdy si pamatuji, že Pentium II měla problém s HDD nad 128GB.