M602 – manažer

M602 je československý souborový manažer od firmy Software602 s.r.o., který byl určený hlavně pro MS-DOS a byl uveden na trh v roce 1991. Mohli jste ho vidět na výstavě Invex Computer 91 jako novinku, kde získal cenu Křišťálový disk. Pokud jste tam nebyli, určitě jste ho mohli vidět i v dalších letech a ještě v roce 1997, kdy byla vydána poslední verze 3.0. Pro ty, kteří neví co si pod souborovým manažerem představit, stačí když si ve Windows otevřou Průzkumníka souborů a to hned dvakrát. Jeden dají vlevo, druhý vpravo, nastaví na jedné straně disk C, na druhý D a muže začít přetahovaná souborů. Nebo se podívají na moje video a v budou hned v obraze 🙂 . To samozřejmě není všechno, M602 toho umí daleko více a z 90% se používají tyto funkce. Především je to vytvářet adresáře, do kterých dokáže kopírovat soubory, mazat, přejmenovávat, editovat, porovnávat a hlavně je spouštět. Zbývajících 10% funkcí, kterých je strašně moc, ale používat spíše nebudete a samotná uživatelská příručka má 253 stran. Pokud ale mám ještě nějaký vyjmenovat, bude to možnost soubory jednoduše komprimovat a dekomprimovat. Změna atributů, buď jejich odstranění, aby šly soubory smazat a nebo naopak. Zjišťování jak je veliký je určitý adresář, zda se třeba vejde při kopírování na disketu 1.44MB a diskety dokáže samozřejmě i rychle formátovat. Jinak prostředí M602 je jak jsem po popsal výše, jsou to dvě okna, mezi kterými přeskakujete pomocí klávesy „Tab“, nebo samozřejmě můžete používat myš a danými funkcemi pracovat se soubory. Pokud bych měl M602 porovnat s jiným manažerem pod Windows, byl to Total Commander.

M602 verze 2.0 vydaná roku 1992 + Video s instalací M602 s myší a komentář

Já a M602: Budu upřímný, ani nevím zda jsem ho používal, asi v určitém období ano, na HDD jsem ho měl, měl jsem ho i na disketách zazálohovaný, ale tak stejně jsem měl i Norton Commander.

Každopádně jde o starý vynikající program, který nesmí být zapomenut, přeci jen jde o náš československý křišťálový softwarový skvost. 

A co vy na tenhle program, byl to váš favorit, nebo jste používali úplně něco jiného??

15 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Profilový obrázek
 2. Profilový obrázek
  • Clous
 3. Profilový obrázek
 4. Profilový obrázek
 5. Profilový obrázek
  • Profilový obrázek
   • Clous
 6. Profilový obrázek
 7. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *