Pentium 1 + konkurence

Zlatý věk počítačů směle pokračuje, Intel Pentium 1 se dere dopředu, herní průmysl chrlí víc a víc náročných her, že je člověk ani nestíhá hrát, ale aby je vůbec hrát mohl a vyhnul se tak velkému sekání hry, musí si to Pentium nakonec pořídit a tak nějak probíhal rok 1997. První věc, co firma Intel udělala, bylo, že si značku Pentium dala ochranou známku. To mělo za následek, že žádný jiný procesor se nemůže jmenovat Pentium. První Pentium na frekvencích 60MHz a 66MHz vyšly už v roce 1993, instalovaly se do socketu 4, byly drahé jak čert a díky nízké frekvenci nebyly ani moc výkonné. Navíc obsahovaly chybu při práci s desetinnou čárkou. Pro oba tyto procesory vznikla patice (socket) s číslem čtyři. Myslím si, že hráči tuhle řadu přeskočili. Potom následovala v roce 1994, patice číslo pět. Tato byla už zajímavější, navíc Intelu vznikla konkurence firmou AMD, která pro tuto patici vymyslela i vyrobila procesor zvaný K5. Jak firma Intel, tak AMD vydaly procesory jen na frekvencích 75MHz až 133MHz. Vzhledem k tomu, že už v roce 1995 vyšla další patice s číslem sedm, asi moc hráčů patici s číslem pět nekoupilo. Přesto si myslím, pokud na to měli, koupit patici pět a k tomu aspoň procesor na 100MHz, tak to smysl mělo. Taky došlo k tomu, že desky s paticí pět, byly tak nějak zastaralé, když na světlo světa přišly procesory od AMD K5 (1996), v té době starší desky byly určitě levnější, jak novinka patice číslo sedm. Jednoduše řečeno, firma AMD měla dva roky skluz, ale o patici sedm už dobře věděla, tam už se procesory Intel, AMD s CPU K6, Cyrix s CPU 6×86 a IBM s CPU 6×86 plně nachystaly. Pomyslný pytel s procesory se roztrhl podruhé, všechny tyto firmy v roce 1996-97 uvedly CPU s frekvencemi od 75 po 200MHz pro patici sedm. Intel byl trochu rychlejší. Kdo ještě v roce 1997 vlastnil CPU řady 486 či 5×86, musel přejít na nějaké to Pentium, nebo kompatibilní derivát. Aby toho nebylo málo, Intel v roce 1996 vydává Pentium MMX. Je to klasické Pentium obohacené o rozšiřující multimediální instrukce a posunul frekvenci procesoru až na 266MHz. AMD K6 i IBM 6x86MX šli ještě dál, až na 300MHz a taky nesly instrukce MMX. V roce 1997 každý náruživý hráč už musel mít Pentium, nejlépe nějaký MMX, ale i obyčejné Pentium či konkurenční šváby okolo 133MHz se daly použít. Důvodem byl nástup 3D akcelerátorů, které potřebovaly nakrmit a asi nejznámější byl v tom roce od firmy 3DFX Voodoo 1 PCI karta. Díky jejímu rychlému nástupu i vydavatelé her začali vydávat patche pro tuto kartu a pro vydané hry z roku 1996-97. Spínač s nápisem turbo zmizel v nenávratnu.

Pokud se ptáte kam zmizelo Pentium PRO (1995), tak to tu nebude. Bylo určené do serveru, především na 32bit systémy, jako herní CPU se nepoužíval, navíc bylo opravdu extra drahé a i velikostně extrémní CPU.

Do notebooků se tyto CPU dostaly taky, nejčastěji to byly ročníky 1995 až 1998 a CPU se označovaly jako mobile. Moje sbírka jich sčítá okolo 35 kusů a z 95% to jsou notebooky na Intelu a s frekvencí od 75MHz po 266MHz. Díky tomu, že LCD se stalo hodně použitelným, bylo notebooků vyrobeno už hodně, ale pořád to byla drahá záležitost. Používaly se taky různé moduly, nejčastěji to byl MMC-1.

Když jsem v roce 1997 kupoval 3DFX Voodoo 1, koupil jsem k tomu i procesor od IBM 6×86 P166+. Byl to můj největší omyl v koupi nějakého hardwaru, protože CPU se neustále hřálo a PC se celý sekal. Pamatuji že ani podtaktování nepomohlo, ani změna napětí, no prostě nic. Tomb Raider dokázal běžet necelých 15 minut, byl jsem z toho na nervy a hned jsem CPU prodal a koupil Intel Pentium 150MHz. Tohle CPU vydrželo do roku 1998, kdy jsem koupil opět Pentium, ale už MMX na 200MHz.

Pokud si prohlídnete galerii, zjistíte, že jsem se pídil hlavně po TOP modelech a to má svůj důvod. Vybral jsem frekvenci 233MHz, kde to Intel zapíchl, takže IBM i AMD  budou mít taky 233MHz. Protože mám Intel, IBM i AMD na těch 233MHz, v budoucnu plánuji výkonnostní test, kdy všechny tři procesory projdou jednou deskou.

Bez MMX S MMX Mobilní

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *