Windows 95 Beta

Je to tu, přichází nová éra Windows a pokud jste byli u toho, možná se k vám dostala ještě před verze – prewiev alias beta, která ukazovala jak to bude v nových Windows 95 vypadat. Pokud ne, nevadí, já vám to vynahradím, protože je zde její instalace a to hezky s videem. Pokud jste tedy chtěli tuhle verzi vyzkoušet, museli jste si ji objednat za peníze. Zda to šlo v ČR  nemám páru, ale v sousedním Rakousku to šlo, za cenu okolo 300 šilinků a proto je tahle verze německy.

No pokud Windows 95 dnes znáte, není to až takový problém, ale tehdy jsem v tom trochu tápal. On asi každý, kdo se setkal poprvé s těmito okny, byl trochu mimo, ať už to bylo v jakémkoliv jazyce a aby taky ne. Všichni znali MS-DOS spolu s Windows 3.11 a tohle bylo úplně něco jiného. Já už to nebudu dál rozebírat, protože budu dělat ještě instalaci Windows 95, které už byly určeny k prodeji jako finální operační systém a tam vše rozeberu.

Samozřejmě tahle verze je značně omezena, je tam jen základ ohledně zvuků a jejich přehrávání. Pro harddisk známý Scandisk a taky Defrag. Dále tam je malování, wordpad, kalkulačka, poznámkový blok a průzkumník. Zajímavé je sledovat video instalace, kdy se cpou diskety do disketové mechaniky v počítači, zobrazí se tam i slavný Start, ale nepoznáte to, ani nic z otevřené nabídky, je to úmyslně rozmáznuté, ale potom v nápovědě toho jde vidět víc, když vás učí, co je co. Potom se tam samozřejmě při instalaci vedou takové ty řeči o efektivitě, Plug&Play, přetahování jen myší Drag&Drop, že hry pojedou líp i ty pod MS-DOSem, video taky prý pojede jak z praku a i když se jedná o verzi pro německy hovořící, je nápověda anglicky, no klasika.

Protože se jedná o beta verzi je i časově omezená, ovšem nemám páru do kdy, pokud tedy nezměníte čas v BIOSu na rok 1995, já dal měsíc červen, tak se vám Windows 95 beta marc nepodaří spustit. Co se týče nainstalování hardwaru, tak to nevím, zda by se tam dalo rozchodit vše co má ovladače pro Windows 95. Je to přeci jen předváděcí operační systém a držet BIOS pořád na roku 1995 nedává moc smysl a taky to není smysl této předváděčky. Trochu mohla taky tato verze Windows 95 beta uživatele zmást v tom, že si mohli myslet, že budou opět potřebovat MS-DOS, jelikož instalace probíhá bez bootovací diskety Windows 95, ta se v balení nedovávala. Tím pádem musí být v počítači buď MS-DOS nebo Windows 3.x, ale ten stejně potřebuje onen MS-DOS.

OBRÁZKY Z INSTALACE

Já tyhle Windows 95 vyzkoušel na svém počítadle 486DX40MHz se 4MB RAM v půli roku 1995, nebylo to tím že bych je chtěl používat, byla to hlavně zvědavost, už jsem byl těžký maniak do PC a taky abych byl v obraze. Živě si pamatuji jak tyhle Windows 95, byly na mé sestavě pomalé, ale dalo se to očekávat.

Je to stejný jako dnes, každý fanda počítačů i když třeba pořád používá například Window 7, si taky zkusil novější Windows 8 nebo 10 osahat a pokud ne, není to ten správný fanda 😀 Samozřejmě dnes se mají věci trochu jinak, Internet je vševědoucí, ale dřív to prostě jinak nešlo, než si to na vlastní kůži zkusit a třeba pozvat kamarády, ať si taky zaklikají na start.

VIDEO Z INSTALACE

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Windows 95 Beta

  1. Zaskakoval som v tom čase IT-čkára v jednej firme (asi tak 3 mesiace). Mal na stole 386-ku, 4MB RAM a Win 95. Síce sa tvrdilo že to stačí na chod, ale nábeh pracovnej plochy a čas kedy sa skutočne niečo dalo robiť bol presne 15 minút … neskutočný masaker (svoj podiel na tom mal aj AV program) . Tak som mu tam vrazil 16MB RAM (tá bola vtedy príšerne drahá) a následne potom zliezol štart na čas niekde okolo 2 minút a vtedy sa s tým dalo už aj robiť. Inštaloval som si ich vtedy u seba na stole v práci asi 10x než som prišiel na všetky finesy – vtedy ma potešila inštalačné CD pretože inštalačné diskety to trvaloooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo … to boli časy keď napaľovací program pre CD zaberal 2 inštalačné diskety a čisté CD stálo okolo 1000.- Kčs.

    1. No, paměť si pamatuji, 1MB stál +-1000Kč v 1995. Než vyšel Win95, 4MB docela stačilo, ale po tom roce 1995, kdo chtěl hrát hry, musel co půlrok buď něco dokoupit nebo vyměnit. Jo to byla sranda, kdy Software utíkal Hardware a taky ta sranda dost stála 🙂 Jsou na to ale dobrý vzpomínky a člověku rukama prošlo kde co.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *