Windows 1 – 3.11

Vždy jsem si myslel (někdy to znamená nic nevědět), že operační systém má za úkol uvést počítač tak nějak do chodu, aby se s ním dalo pracovat. Například MS-DOS, Linux, OS/2 Warp to umí, ale první Windows 1 až 3.11 to neumí a přesto je to operační systém. Aby jste Windows 1.0, který vyšel v roce 1985 spustily, potřebuje minimálně operační systém MS-DOS 2.0 a tu dochází k té divnosti. Jeden operační systém k sobě potřebuje druhý operační systém a pokud je tedy pravda, cituji z WIKIPEDIE: Operační systém je základní programové vybavení počítače (tj. software), které je zavedeno do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Tím pádem Windows 1 až 3.11 by neměl být operační systém, ten můžete zapínat i vypínat, zavádět do operační paměti, zase ho odsud odebrat jak se vám zlíbí a počítač bude pořád zapnutý s operačním systémem MS-DOS. Nabízí se tedy otázka, zda Windows 1.0 až 3.11 nejsou pouhou nástavbou MS-DOSu a jeho grafickéhé rozšíření. Pokud je aplikace pro MS-DOS, bude spustitelná i pod Windows, ale pokud je program pro Windows, už ho v MS-DOS nespustíte. Já tedy budu brát Windows jako operační systém, koneckonců je to napsané i na krabici. Windows 1.0 byl zvláštní tím, že se otevřená okna nemohly překrývat, tak se řadily vedle sebe. Příchodem Windows 2.0 v roce 1987 se to mění, okna už jdou přes sebe, ale přelomová verze má číslo 3.0, která vyšla v roce 1990 a 3.1 z roku 1992.

Krabice podobné a přesto jiné

Posledním Windows co se spouštěl z MS-DOSu spatřil světlo světa v roce 1993 a byla verze 3.11 a šlo vylepšenou verzi 3.1. První verze 1.0 a 2.0 neměly moc úspěch, to až verze 3 odstartovala šílenství zvané Windows. Bylo to hlavně tím, že Microsoft dohnal konkurenci a i ji předčil. Windows 3.0 už měla dobrou správu pamětí, programy MS-DOS mohly běžet v okně, existovalo už dost aplikací, byly už přehledné, byl už dostatečně rozšířen a dodávaly se už i jako předinstalované do nových PC. To dávalo najevo, že tento systém už za něco stojí, když se výrobci rozhodli ho dávat na své počítače. U nás v ČSFR se pojem Windows dostavil až s číslem 3.1, které byly česky s plnou podporou češtiny, mohli jste psát s diakritikou, navíc se spoustou různých fontů a tím začal klasické programy pro MS-DOS nahrazovat. Důvod byl jednoduchý, zatím co MS-DOSu jste pustili maximálně jeden program, zde jich šlo pustit víc. Jakožto tvrdě pracující člověk, jste si třeba na práci otevřel textový editor Word + tabulkový procesor Exel a k tomu hru karty Solitaire. Následovalo rozdělení práce 15 minut ve Wordu, 15 minut v Exelu a 30 min hraní karet. Vetšinou se čas u prvních dvou zkracoval a pro hru prodlužoval. Z Windows se stal houževnatý pracant a příchod verze 3.11 to jen umocnil. Jeho hlavní silou bylo jednoduché se síťovaní počítačů, aniž by se použil software třetí strany. Bylo možně jednoduše posílat soubory mezi sebou, použít jednu tiskárnu pro více počítačů, byly vylepšeny 32-bitové komponenty jak k síti, tak k pevnému disku a systém byl celkově svižnější. 

Obrázky z instalace

Co na to hráči her, jako jsem byl já, ty nechával Windows chladný ještě několik let. Microsoft si to uvědomoval, že MS-DOS byl stále u výrobců her číslo jedna a chystal se vše logicky spojit v jedno. U mé první 286tky se 40MB HDD Windows neměl šanci i když dávná přítelkyně naléhala, ale musela si vystačit s BlockOutem. Záhy disk zkolaboval, byl nahrazen 80MB, od té doby se stal Windows přítelem mého pevného disku, ale já ho ignoroval. 

Windows 3.1 CZ z roku 1992

Jako sběratel mám zatím jen ve své sbírce Windows 3.1 + 3.11 v českém jazyce. Jak jsem psal na začátku, pokud jste tedy chtěli Windows řady 3.1 nebo 3.11 provozovat, bylo potřeba nainstalovat MS-DOS, v mém případě jsem instaloval verzi 6.22 a udělal z toho video, které mám na svých stránkách spolu se sbírkou MS-DOS co zatím vlastním. Na tento systém obsahuje už i nainstalovanou myš, takže budu dál pokračovat a nahraji Windows 3.11 z disket 3.5 za pomocí disketové mechaniky. Jinak všechny verze do Windows 3.1 šly spustit na procesoru 286, ale poslední verze Windows 3.11 už potřebovala procesor z řady 386SX a 2MB operační paměti.

Windows 3.11 CZ z roku 1993 + video s instalací
10 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Clous
   • Profilový obrázek
    • Clous
     • Profilový obrázek
 2. Profilový obrázek
  • Clous
  • Clous
 3. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *