OS/2

Tento operační systém OS/2 vyvíjely dvě společnosti Microsoft a IBM. Jeho vývoj začal roku 1986 a první verze se začala prodávat v roce 1987. Obě firmy to spolu táhly ještě do roku 1990. Protože se Microsoftu nadstavbový operační systém Windows 3.0 povedl (1990), začali ho počítačový výrobci instalovat do nových počítačů, tak vývoj OS/2 opustil a soustředil se už jen na svůj Windows.

Tím pádem musela IBM pokračovat ve vývoji sama, jelikož to byl docela nadějný operační systém. Jenže Windows byla jako lavina, kterou se nepodařilo zastavit a valí se do dnes. Samotný OS/2 byl vždy pokročilý operační systém a hned od první verze podporoval možnost spustit více aplikací najednou.

V roce 1991 vyšla verze 1.3, jenž měla jako poslední jedničku na začátku a byla ještě 16-bitová. Ale třeba taková verze 1.2 z roku 1989 už používala nový souborový systém HPFS, ve kterém jste mohli mít dlouhé názvy a to až 256 znaků. Něčeho takového se Windows dočkal až v roce 1993 ve Windows NT, který byl 32-bitový a později i u Windows 95. Ale roku 1992 vychází OS/2 ve verzi 2.0, která je plně 32-bitová a v tomto tedy o rok dříve překonala Windows NT. To byla výhoda pro počítače s procesory 386 a výš, protože ten byl 32-bitový a OS/2 též.

V 1994 vychází OS/2 verze 3 a je označená jako WARP. Tím se zdálo, že IBM si myslí, že má mnohem lepší operační systém, pravděpodobně tomu i tak bylo, proto ten WARP a s tímto pohonem se měl rychle rozšířit. Ovšem smůla, celý tenhle vzlet završila poslední verze 4 v roce 1996, jenže to už bylo právě každému jasné, že WARPu dochází palivo v podobě temné hmoty a poslední kapka byla vyčerpána roku 1998 ve verzi 4.5.

Něco málo se ještě událo v letech 2001 a v 2005 byl vývoj nadobro ukončen. Po celou dobu pod tímto systém šly spustit aplikace pro MS-DOS a dokonce i pro Windows. Zda i u posledních verzí nad rok 2000 nevím a myslím, že už to nebylo důležité. Tento systém byl více méně jen okrajová záležitost a pro svět počítačů určitě velká škoda.

Když se na to podívám z dnešního laického pohledu, je celkem zvláštní, že dvě firmy spolupracují a přitom každá vyvíjí proti sobě konkurenční operační systém. Pro Microsoft, jako softwarovou firmu, to muselo být jasně výhodnější. Nevyjde nám Windows, budeme mít aspoň něco z OS/2 a že po úspěchu Windows 3.0 z něj také navíc ještě i těžil. On totiž Windows NT vycházel z rozdělané práce pro OS/2. Za to IBM udělalo krok, že v budoucí verzi OS/2 nahradilo kód Microsoftu za svůj.

Já osobně jsem tento systém nikdy nepoužil, neměl jsem důvod, protože domácí PC sloužilo jen na hraní her a tak mi stačily výrobky Microsoftu. Měl jsem ovšem kamaráda, který si tento systém ve verzi 3 nebo 4 koupil, snad ze zvědavosti a každopádně to byl WARP. Matně si pamatuji, tak v tom chtěl hrát hry, jako DOOM, DUNE 2, Wolfenstein 3D a další. Trvalo mu dlouho než je rozchodil a možná to dokonce bylo bez zvuku. Problém byl hlavně s ovladači, protože jako já kupoval pořád něco nového, jenže pro tento systém se vydávaly se značným zpožděním, pokud tedy vůbec.

Další problém byla cena, která byla vyšší jak za Windows NT. Domnívám se totiž, že OS/2 byl tolik pokrokový, že se neměl šanci dostat do normálního domácího počítače. Připadne mi to totiž, jako by IBM do svého OS/2 narvalo několik operačních systému v podobě Windows NT, Windows 95 a MS-DOS. Kdežto Microsoft si ten trh rozdělil právě do těch tří a to bylo logičtější. Já přeci jako domácí uživatel, jsem nepotřeboval bůh ví jak drahý operační systém, stačil mi levný a méně stabilní. Z toho taky vyplývá, že tento OS/2 se dá srovnávat maximálně právě s Windows NT, ale už ne s Windows 95.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “OS/2

  1. Mám origo krabici s OS/2 Warp 4 s bonuspakem v češtině. Myslím že v češtině se moc nevidí. Svého času jsem ho měl nainstalovaný na v té době našlapaném IBM Pentium MMX 233MHz v takové velmi pěkné designové kastli ve firemních barvách. Grafická karta Matrox, která byla tehdejším highendem měla v OS/2 dobrou podporu.

    OS/2 má i dnes pokračování, jen se jinak jmenuje. Nejznámější inkarnace jsou asi eComstation od Serenity Systems a hlavně ArcaOS od Arca Noae. Přemýšlím že bych si to někdy koupil pro radost, ale bohužel to už nebude v tak pěkném krabicovém balení. Pokud by byl zájem mám ten Warp 4 nafocený.

    Historie MS versus IBM byla dost značně zjednodušena.

    1. Ahoj

      Mám problém se sdílením souborů po síti mezi os/2 a windows xp (7). Neporadil by jste mi někdo?

      Díkes

      Tonda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *