Wolfenstein 3D

Každý moc dobře ví, jak tahle hra změnila jeho život, pokud ji hrál v době jejího vzniku. Neskutečná grafika, ten pocit jako byste tam stáli právě vy, drželi zbraň a volně se pohybovali. Bylo to sice jen na úrovni roviny, ale hybnost byla okamžitá a to bylo důležité. Hra vás neustále držela ve střehu, nepřátelé byli pevně daní i rozmístění. Nehrozilo tedy, že když jste něco už vyčistili, tak že tam zase někoho potkáte, pokud se tam vrátíte. Tohle bylo právě u starých 8-bitových her frustrující, pořád se obnovující nepřátelé, nebo nekonečné hordy, co se hrnou proti vám a dohrát takovou hru byla i hodně náhoda. Něco takového člověk dlouho hrát nevydržel, proto taky vzniklo obrovské množství her a já konkrétně je hrával na Didaktiku M. V té době však i tyto hry měly své kouzlo, ale pokud si já osobně mám dnes vybrat, co budu hrát, jsem spíš pro ty vyzrálejší a tím myslím že Wolfeinstein 3D je. Byla to první akční střílečka, kterou já začal hrát na svém počítači v prosinci 1993 a hrál jsem ji hodně dlouho. Bohužel, první 4 měsíce jsem jako zvukové efekty používal PC spíkr, ale  v dubnu 1994 jsem si pořídil svoji první zvukovou kartu Sound Blaster 16 a po jeho nainstalování se hra dostala v mém podvědomí o další level výš.

O čem hra je? Tak tady není moc co psát, snad jen že se dostanete do kůže agenta B. J. Blazkowicze v době nacistického režimu, jste uvězněn a musíte se prostřílet na svobodu. Dokonce se vám poštěstí sejmout si samotnou zrůdu Adolfa Hitlera.

Já to tehdy hrál na svém počítači BAM/12S, ve kterém je procesor 286 na 12MHz. Co jsem měl za grafiku v tom roce 1993 už ovšem nemám páru. Nedávno jsem si ale stáhl test, kde se dá výkon hardwaru na této hře otestovat a tak jsem se do toho pustil. 

Postup byl následný: Vyhrabal jsem u mě ty nejdostupnější grafické karty ISA rok 1990-1995, zapojil jednu základní desku PA286-SA1 s procesorem 286 na 20MHz a začal grafické karty testovat. Vyhledal jsem jednu nejrychlejší a jednu nejpomalejší. Že je mezi mini výkonnostní rozdíl? Ano je a někdy dost znatelný. První tabulka obsahuje výkon všech karet.

Grafickou kartu Trident TVGA8800CS jsem z testu vyřadil, je to nějaká stará raketa z roku 1989, co má ještě i EGA výstup a její výkon je tragický. Druhá tabulka ukazuje, jaký výkon je pod různými procesory s tou nejlepší VGA WD Paradise a nejhorší VGA Trident TVGA9000B. Oranžově jsem označil procesor i výkon u PC, které jsou jako celek a mají vlastní integrovanou grafickou kartu. Musel bych je i sebe trápit rozděláváním.

 

Závěr tedy podle tabulky je, že ani nejvýkonnější procesor z řady AMD 386DX na 40MHz nedokáže hru rozhýbat nad 30 snímků za sekundu, ale je to už to dobře hratelné. Z řady 286 je samozřejmě nejlepší s nejvyšší frekvencí 25MHz a trochu záhadou je, že 12MHz je výkonnější než 16MHz. U té s 16MHz jsem zkoušel trochu laborovat, přehazovat grafiku do různých slotů, měnit paměti RAM, ale nic jí nepomohlo. Půjde tedy o nějaký slabší chipset od firmy ACT, kde vázne celkově komunikace. Nakonec jsem ještě ze zvědavosti vytáhl desku 486 s procesorem 486DX2 na 66MHz a zkusil otestovat grafiky tam. Dá se tedy vyvodit, že ISA sběrnice bude hlavní brzda u této hry. Čistě teoreticky je ideálním strojem pro tuto střílečku mikroprocesor 486DX na 33 nebo 40MHz s použitím slotu pro grafiku VLBus.

Já tedy hru hrál pravděpodobně s počtem snímků okolo 8-9 FPS a dnes nevím, kdo by si to tak chtěl užívat. Ještě v horším případě, pokud jsem tam měl něco podobného jako právě Trident TVGA8800CS, musela to být tragédie, ale nevzpomínám si, že by měla i EGA výstup, spíše ne. Ve hře ale jde zmenšit okno, kazí to sice vizuální stránku hry, ale zvedne to právě onen počet snímků. Já už si nepamatuji, zda jsem toho využíval, ale asi ano, hlavně když tam mělo být hodně nepřátel a chtěl jsem daný souboj přežít.

CPU 386DX40MHz + VGA WD Paradise ISA

A tady je kompletní tabulka s celkovým výkonem, kterou budu nadále v rámci možností rozšiřovat.

 

Štítky:
7 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Clous
 2. Profilový obrázek
  • Clous
 3. Profilový obrázek
  • Clous
   • Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *