Hyundai Super-386S/25L

Korejská značka Hyundai vám bude známá hlavně jako automobilka, ale prsty má ve více odvětvích a jedním z nich je i elektronika. Začnu tím, proč jsem si tento počítač pořídil: má to hned dva důvody. První je, že jsem nedávno něco hledal a narazil jsem na klávesnici s monitorem této značky. V duchu si říkám, že možná snad i vyráběli počítače, ale nikdy jsem se po žádném nepídil a to ani po tomto nálezu. Ale náhodou o několik dnů později koukám na prodejní portál Aukro a tam jsem zahlédl hned několik počítačů Hyundai. Nakonec tedy jeden putoval do mých schopných pracek, ale zda bude funkční, nebylo jisté, protože v něm byla vyteklá baterie, co má za úkol si pamatovat nastavení BIOSu. Bohové ale stáli při mě a hned při prvním spuštění naběhl, tak se nic opravovat co do funkčnosti nemuselo. Onoho záškodníka jsem tedy vyletoval, očistil vše co šlo od toho sajrajtu, co ze sebe vyplivl a zase ho složil. Co bylo příjemné, že uvnitř vypadal jako nový a jen s minimálním nánosem prachu.

Druhým důvodem, což je má nezapomenutelná vzpomínka, že právě rodina mého nejlepšího kamaráda Luboše K., který figuruje v záložce „O mně„, si právě okolo toho roku 1993 koupila automobil Hyundai Pony a i já se v něm samozřejmě párkrát svezl. A jen tak mimochodem, Luboš má dnes opět Hyundai a model i30. Byl to tedy rok, kdy jsem se s touto značkou setkal poprvé v podobě automobilu a teď opět v podobě PC. Když tedy pominu klávesnici + monitor, o kterých jsem ani nevěděl, že je mám 😀

Protože jde o značkové PC, které se vyráběly trochu jinak než klasické počítače v univerzálních skříních, tak jako příklad dávám k nakouknutí odkaz na méně značkovou skládačku ESCOM. Tady ovšem už na zadní straně samotné bedny, kde se nacházejí konektory, jsou dvě zvláštnosti. Je tam nějaký konektor TTL, který slouží nevím k čemu, ale na normálních PC ho nenajdete, aspoň ne takto popsaný. Druhá věc je zdířka pro myš, která je PS/2, ale klávesnice má velký DIN a tato kombinace se tedy moc nevidí.

Když nahlédneme sundáním krytu dovnitř, vidíme originálně vyrobenou základní desku, kterou nikam jinam nedostanete a její uchycení je zajímavě řešené. Po stranách jsou takové kužely s drážkou, do nich je základní deska zasunuta a uprostřed je jen jeden šroub pro zajištění. Jelikož se jedná o řadu procesoru AMD 386SX na 25MHz, jsou zde jen 8 a 16-bitové sloty. Těmi sloty se ale dá jednoduše rozšířit, třeba o zvukovku či síťovku anebo o jiný potřebný hardware. Hlavu si nemusíte dělat s grafickou kartou, ta je integrována přímo na základní desce, jedná se o čip ATI 28800-5, též známý jako VGA Wonder 2 a zde má k dispozici 512KB vlastní paměti. Z pohledu PC nadšence je to docela zajímavá kombinace ATI + AMD = dnes AMD. Ale nejen to, vím, že existuje nebo existovala spousta různých počítačů, ale já takhle vidím zaintegrovaný čip ATI poprvé. Většinou koukám na šváby od firem jako Western Digital, Cirrus Logic anebo Chips & Technologied.

TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Procesor (CPU) AMD 386SX/SXL na 25MHz
Čipová sada Chips F82C836
Paměť (RAM) 2MB
Grafická Karta (VGA) ATI 28800-5 / 512KB
Harddisk (HDD) 210MB / Wester Digital WDAC1210
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB + 5.25 / 1.2MB
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
PS/2 Ano na myš
Klávesnice Česká

Nainstalovaná paměť RAM má velikost 2MB a zdá se být původní. Na tehdejší dobu to bylo tak akorát. Co nebude původní, je pevný disk, který má velikost 210MB, je od společnosti Wester Digital model WDAC1210 a pochází z roku 1994. Tyto produkty počítačového zařízení se kazily zcela běžně a i já si tím prošel se svým prvním PC 286. Přece je to jen mechanická součástka, takže i tento už je plný vadných sektorů a jak moc dokazuje obrázek. Testy jste tedy provedl za pomocí Compact Flash karty o velikosti 512MB a proto ta rychlost čtení v testech. Určitě stojí za pozornost i 5.25 disketová mechanika 1,2MB od firmy Canon model ND 5501 Slim, která má trochu jiný systém uzamknutí diskety a chvilku mi trvalo, než jsem na to přišel. Disketu tam vložíte a musíte to velké tlačítko stisknout. Zmáčknutí zřejmě položí čtecí hlavy na medium + disketu v tom uzamkne a při opětovném stisknutí to disketu vyhodí kousek ven.

 

Test Výsledek
VGA benchmark v1.0 7.2  FPS
Wolfenstein 3D 12  FPS
CheckIt 3.0 Výsledek
CPU 4250  Dhrystones/s
FPU 81.4K  Whetstones/s
VGA 8452  Speed
HDD 1849.4  KB/s

Na závěr přikládám tabulku, kde jsem si kdysi dávno otestoval různé mé desky + počítače se všelijakými procesory, pro případ, abych je mohl v budoucnu porovnávat. Tady to vypadá, že výkon není ničím bržděn ani zrychlen a zapadá přesně jako 386 na 25MHz.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.