Konektory na notebooku

Konektory jsou nedílnou součástí jak notebooků, tak i počítačů a protože je uvádím v parametrech, tak sem dám aspoň základy jejich použití. Protože se to ale více týká notebooků, ty je mají vždycky ty základní, tak to dám do NB komponenty. U notebooků existují i jiné konektory, takové co si vymyslí samotní výrobci, třeba pro externí disketovou mechaniku nebo CD-ROM a ty mohutné konektory slouží pro dokovací stanici.


COM1 + COM2

   

COM1 nebo COM2, též označován jako sériový port, který má 9 pinů. Nejčastěji se tam připojovala kuličková myš, ale může se pomocí této koncovky taky propojit dva počítače pro přenos souborů  a nebo hrát hry. Samozřejmě využití je daleko rozsáhlejší pro spoustu zařízení, jako třeba komunikace s EKG, různými PDA, trackbally, modemy atd. Protože tenhle port není moc rychlý, zvládne přenos okolo 100kb/s a je spíše pro pomalé zařízení.


LPT1 + LPT2

   

LPT1 nebo LPT2, též označován jako paralerní port, který má 25 pinů. Nejčastěji se k tomuto portu připojovala tiskárna, ale taky se dá použít na propojení dvou počítačů a přenášet soubory rychleji než COM1. Bylo taky využíváno pro rychlejší zařízení, jako například: externí CD-ROM, mechaniky ZIP, skenery atd. 


PS/2

   

PS/2 má 6 pinů, vymyslela to firma IBM pro svoje počítače, připojuje se tam hlavně myš a klávesnice. Většinou jsou u PC tyto koncovky každá zvlášť, ale u notebooku existují rozdvojky, kde se dá do jedné PS/2 zdířky zapojit jak myš, tak klávesnice zároveň.


USB 1.1

   

USB, to známe i dnes, první USB 1.1 mělo podporu ve Windows 95 a byla trochu problémová. Rychlost přenosu je okolo 1MB/s a může se zapojit až 127 zařízení. U notebooků se sním setkáme v roce 1998 od Pentii s MMX a nebo AMD K6-2.


GAMEPORT

   

Game port, má 15pinů, z 99% ho mají zvukové karty, ale najdeme ho i na některých noteboocích. Jeho využití je je třeba joystick a nebo volant. Taky se používají pro komunikaci MIDI zařízení, jako Roland MT-32 a nebo Roland SC-55.


VGA

   

VGA konektorový výstup na notebooku slouží pro připojení externího monitoru a já ho používám na nahrávání videa.


S-VIDEO

   

S-VIDEO umožňuje připojit notebook na televizi a trochu to připomíná PS/2. Někdy byl přítomen i na grafické kartě do PC.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *