Dock stanice

Pokud notebook disponuje konektorem pro dockovací stanici, je jistý, že se pro daný notebook vyráběla. Dock stanice vždycky rozšiřovala nějaké ty porty, ať už šlo COM 1, LPT 1, Gameport, PS/2 či PCMCIA. Všechno to záleželo na tom, jak vybaví daná firma svůj notebook a samozřejmě velkou roli hrála i cena. Já zde uvedu tři stanice s různým možnostmi. První je od firmy Compaq, tu bych označil jako plně funkční dockovací stanici, kdy ji vybavíte myší, klávesnicí, monitorem a pokud do ní strčíte notebook, máte vlastně PC ve formě desktop, jako například 286 UP BAM/12S . Máte možnost ji dále rozšířit klasickými ISA kartami co se dávají do základních desek u PC. Určitě jako první by se tam dala zvuková karta, protože dokovací stanice je z roku 1995 a asi druhá karta by byl modem na BBS. Do téhle stanice se dá přidat CD-ROM, i další disketová mechanika, díky dvou 5.25 pozicím a dokonce dovnitř další 3.5 palců harddisk.

Funguje to vlastně tak, že do stanice se notebook zasune, ten je motorem co je ve stanici nacucnut do dockovacího konektoru a pevně se tam přichytí. Pokud chcete notebook dostat zpět, stačí stisknout tlačítko a notebook za pomocí motoru zase sám vyjede. Samozřejmě musí být notebook vypnut. Stanice není moc mobilní, ale asi vám došlo, že to se od ní neočekává a galerie fotek ukazuje jak to funguje.

Druhá stanice je kupodivu taky od firmy Compaq, ale tahle už je mnohem menší, taky její rozšíření portů není tolik epochální jako u prvního sourozence. Je zde jen Gameport, lepší reproduktory, CD-ROM a druhá baterie. Je to ale dobré doplnění, nic se neduplikuje a pokud je stanice připojena, je notebook pořád mobilní.

Poslední už není moc dockovací stanice, pokud tohle k nějakému notebooku je, vetšinou je tak malý nebo tak tenký, že se tam nic takového už nevlezlo a mít tohle k notebooku je spíš nutnost. Věřím že se to prodávalo zároveň s notebookem, že se to nemuselo dokupovat, protože ty dvě předchozí stanice, jste si určitě museli dokoupit.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *