Dok stanice pro notebook

Pokud notebook disponuje konektorem pro dok stanici, je tedy jistý, že se pro daný model i vyráběla. Dok stanice vždycky rozšiřovala nějaké ty porty, ať už šlo COM 1, LPT 1, Gameport, PS/2 či PCMCIA. Všechno to záleželo na tom, jak vybaví daná firma svůj notebook a samozřejmě velkou roli hrála i cena. Já zde uvedu tři stanice s různým možnostmi. První je od firmy Compaq, tu bych označil jako plně funkční dok stanici, kdy ji vybavíte myší, klávesnicí, monitorem a pokud do ní strčíte notebook, máte vlastně PC ve formě desktop, jako například 286 UP BAM/12S . Máte dokonce ji možnost dále rozšířit klasickými ISA kartami, co se dávají do základních desek u PC. Určitě jako první by se tam instalovala zvuková karta, a protože dok stanice je z roku 1995, tak druhá karta by byla nejspíš modem na BBS anebo síťová. Do téhle stanice se dá dokonce přidat CD-ROM, i další disketová mechanika a to díky dvou 5.25 pozicím. To není ovšem všechno, uvnitř je IDE řadič a místo pro 3.5 palcový pevný disk.

Funguje to vlastně tak, že do stanice se notebook zasune, ten je automaticky motorem co je uvnitř stanice nacucnut do dok konektoru a pevně se tam přichytí. Pokud chcete notebook dostat zpět, stačí stisknout tlačítko a notebook za pomocí motoru zase sám vyjede. Samozřejmě musí být notebook vypnut. Stanice není moc mobilní, ale asi vám došlo, že to se od ní neočekává a galerie fotek ukazuje jak to funguje.


Druhá stanice je kupodivu taky od firmy Compaq, ale tahle už je mnohem menší, taky její rozšíření portů není tolik epochální jako u prvního sourozence. Je zde jen Gameport, lepší reproduktory, CD-ROM a druhá baterie. Je to ale dobré doplnění, nic se neduplikuje a pokud je stanice připojena, je notebook pořád mobilní.


Poslední už není moc dok stanice, pokud tohle k nějakému notebooku je, většinou je tak malý nebo tak tenký, že se tam nic takového už nevlezlo a mít tohle k notebooku je spíš nutnost. Věřím, že se to prodávalo zároveň s notebookem, jelikož se to nemuselo dokupovat, protože ty dvě předchozí stanice, jste si určitě museli dokoupit.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *