Mechaniky ZIP

Když v roce 1994 společnost Iomega dala na trh mechaniky ZIP, značně to usnadnilo přenášení dat, pro někoho i zálohu. Pro vaši představu: máte doma svůj počítač 386DX 40MHz, znáte pár lidí (pařmenů) co mají taky počítače, pracně shánějí hry, některé i koupí, ale vetšinou je přenášejí od jiných lidí na disketách, zabalených pomocí komprimačních programů co s největší kompresí v ARJ, nebo ZIPu. Že to byla dost stresující činnost, většina lidí neví. Diskety se totiž plnily až na samý okraj do posledního Bajtu a potom to bylo 50:50, že se tam nevyskytne chyba při rozbalování na harddisk. Oh moje nervy, když na to vzpomínám.

V duchu se slovy, takhle to dál nejdete, v roce 1995 koupíte zbrusu novou Iomega ZIP 100 LPT + jedno medium 100MB a jdete obejít přátele. Když jim tohle položíte na stůl, nestačí se divit, na tohle se dá nahrát 100MB, to je větší jak většina jejich harddisků. Zprovoznění je velice jednoduché, při vypnutém počítači, dáte kabel do konektoru LPT kam se dává tiskárna. Zapnete stroj, já měl svoji bootovací disketu, která inicializovala ZIPku, aby po mně v počítači, kde jsem měl ZIPku zapojenou, nic nezůstalo. Velice neocenitelné zařízení až do příchodu CD vypalovaček.

 

A dnes? Externí mechanika ZIP 250 USB, jede na každém novějším počítači, stačí ji zapojit, na internetu stáhnou co je potřeba (staré hry) a uložit na 100MB medium. ZIP 100 LPT zapojíte do starého počítače, v mém případě Jamicon SpaceStation PC 386SX, který nemá žádnou jinou možnost rozšíření, zastrčíte medium vytažené z ZIP 250 USB a už starý počítač ládujete stáhnutými daty.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *