MAT 3.1

Československých textových editorů, které se prodávaly v krabicovém balení, pár vzniklo a zatím se mi tedy povedlo sehnat: ESO plus – T602 + Win602 a Klasik asistent. A teď se k nim přidává i pěkná dosud nerozbalená krabice MAT 3.1 od bývalé firmy Cybex Brno. Podle názvu by to měl být nejlepší texťák pod MS-DOS, jelikož protivníkům dává šach MAT. Já osobně jsem ho v minulosti nikdy nepoužíval, ani dnes mě neláká ho testovat, jelikož ani nevím, co bych na něm měl objevit.

Ale trochu jsem ale pátral do minulosti a nejstarší dohledanou verzí, co se prodávala zhruba letech 1991-1992, má číslo 1.2 za cenu 1620 Kčs  (podnikatelé 980 Kčs) a samozřejmě šlo o pěkné balení v krabici. Jako přednosti tvůrci u této verze označili: – jednoduchá obsluha, – rychlost, – minimální požadavky na hardware, – úplná podpora myši, – pohodlné ovládání klávesnicí, – komfortní tvorba makropříkazů, – práce s formáty ASCII, MAT, T602, – export textů do DTP programu Ventura Publisher, – automatická tvorba obsahu a rejstříků, – snadná tvorba vlastních definic klávesnice, – automatické generování hromadných dopisů, – tisk v textovém nebo grafickém režimu tiskárny, – pohodlné kreslení rámečků a vytváření tabulek, – práce s řádkovými i sloupcovými bloky, – třídění řádků textu podle definovaného sloupce, – výpočet matematického výrazu v sloupcovém bloku a posledním je praktický systém nápovědy. Aby jste tohle všechno mohli používat, stačilo k tomu pouhý počítač řady PC-XT s 512KB RAM a video režimy CGA, EGA, VGA, MCGA.

S toho je zřejmé, že obrázky se vkládat nedaly. To přišlo až s verzí 2.0 (1993), kde mohl obrázek text obtékat a také tam už byla kontrola překlepů. Více o této verzi je v Chip číslo 3 z roku 1993.

V roce 1994 se ještě vyklube verze 3.0, aby ji v témže roce nahradila poslední, zde proklamovaná verze 3.1. Ta toho umí samozřejmě ze všech nejvíc, ale zásadní bylo, že už jste potřebovali VGA monitor, nejlépe s 800×600 a taky PC-AT. Já zde už nebudu vypisovat její schopnosti, ty si můžete přečíst na zadní straně vyfocené krabice a že jich je. Všechny verze se spouštěly pod operačním systémem MS-DOS 3.30 a vyšší.

 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

5 komentáře “MAT 3.1

  1. Na tuhle věc mám pěkné vzpomínky, chodil jsem coby malý capart k mámě do práce a na tamní 386ce jsem si z MATu tisk kliparty, kterých je tam někde schováno požehnaně 🙂 Co si pamatuju, je to opravdu takový WORD pro DOS, má propracované okenní GUI, spoustu funkcí, nastavení a nástrojů, samozřejmě podporu myši…

  2. Mezi lidi se skvělý MAT moc nedostal hlavně proto, že si dovolili napsat, že je „lepší než zastaralá T602“, a v nastalé právní tahanici se Software 602 prý bylo vydáno i předběžné soudní opatření pozastavující prodej MATu.
    Jinak stejné okenní prostředí jako MAT (inspirované tehdy Atari ST) měl i Cybex Shell.

  3. MAT byl opravdu nejlepší český textový editor ve své MS-DOS době. V porovnání se strojovou (hnusnou) šestsetdvojkou měl příjemné prostředí invertované barvy (= psalo se už černě na bílém) na tu dobu „skoro“ windows.

  4. T602 měl dvé výhody. Byl první a podporoval kartu Hercules. A v době vzniku byla pravě Hercules hodně používána. Možná bych ještě doplnil další editory z té doby. TOP byl asi Klasik firmy Optimal, ale ten přišel hodně pozdě. A pak ještě ESO, ale to ve výhoji nepokračovalo. Používal jsem T602 i MAT a ten druhý je samozřejmě lepší, byť i u T602 bych nějaké výhody našel. Třeba větší podpora export/import. ___ Diky za hezkou připomínku do dob minulých 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *