Toshiba Satellite Pro 400CDT

Řeknu vám, byla to fuška rozdělat tento stroj, navíc jsem postupoval s největší opatrností, protože to je jediný můj kousek, co má procesor Intel Pentium Mobile na 75MHz. Milovníci starých MS-DOS her, zaostřete své oční dalekohledy, budeme pozorovat šedivou hvězdnou Toshiba Satellite Pro 400CDT, která svoji existenci započala po srážce s jiným tělesem v roce 1995 a budete jí úplně oslněni. Takže co by se dalo napsat o tomto hvězdném objektu, co se do krásy týče? No jeden by řekl – taková šedivá myš, ale krása není vždy vše. Jak tak na něj tím dalekohledem zírám, napadá mě, že v jednoduchosti je síla a tak nějak se mi prezentuje. Tím, že je to poměrně mladý objekt, má panty tuhé a až na pár šrámů radost pohledět. Samozřejmě mě i vás zajímá, jak je veliký, pokud by měl dopadnout nedej bože na matičku Zemi, jaké asi způsobí škody, tak vědci naměřili délku 30cm, šířku 23cm a výšku 5.5cm. a váha 3.3kg. Není se tedy čeho obávat, při průletem atmosférou by udělala jen takový ten světelný pás a vy řeknete: „Padá hvězda Lásko, něco si přej.“

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1995
Procesor Intel Pentium Mobile 75MHz / FSB 50MHz
Paměť 24MB
VGA Chips & Technologies F65545 / 1MB
Harddisk 814MB / Toshiba MK1926FCV
Floppy disk Externí 3.5/1.44MB
Zvukovka ESS ES688 AudioDrive + Yamaha OPL YMF262-M
LCD Aktivní 10,4 / 640×480 24bit barev
CD-DVD Toshiba XM-1202B (4x)
Pcmcia Řadič PCIC
Infrared Ano
VGA ex. výstup Ano
Baterie 10.8V 3600mAh
Klávesnice Německá

Klávesnice je německá, a její chod je tichý a přesný. Navíc nebyla moc používána a stále má jemné vroubkování. Rozložení kláves je po vzoru této firmy, má barevné rozlišení kláves a tmavější jsou s funkcí. Testoval jsem i hraní dvou základních her Doom1 a Descent 1. V žádné z nich nebyl problém si na této klávesnici dobře zahrát. Jediné, co se dá vyčítat, je klávesa mezi Alt a mezerníkem. Tím, že se tam nachází, palec musí dělat delší cestu a sem tam jsem ji nechtěně zmáčkl. Při rychlém psaní může taky dělat problémy, ale není to nic hrozného. Co jsem si všiml, tak se klávesnice dost prohýbá.

Z vrchu a rozložení klávesnice
Z vrchu a rozložení klávesnice
Procesor
Procesor

Jak už jsem psal, stroj pohání procesor Intel Mobile Pentium na 75MHz, mám k sobě 2x 8KB L1 cache a je to první mobilní procesor řady Pentium. Tím, že je CPU mobilní, stačí mu k fungování 2.9V, jenže nemá moc veliký pasiv a tak potřebuje aktivně chladit větráčkem. To si myslím, že je trochu škoda, protože tyto procesory jdou chladit i úplně pasivně, jiné notebooky to tak mají, horké nejsou a mají i vyšší frekvence. Hodně se mi líbí možnost procesor podtaktovat, stačí stisknou klávesy Fn + F2 a potom se jeho výkon rovná 486DX2 na 66MHz. Můžete si i nastavit svůj vlastní režim a třeba při snížené frekvenci nastavit jen pasivní chlazení. Jako vždy jsem pomocí teploměru proskenoval celý stroj, našel nejteplejší plochy, kdy jsem po 3 hodinách neustálých dem ze hry Quake 1 naměřil maximální teplotu a to vespodu – 47.5C. Klávesnice měla teplotu mezi 32-36C v plné zátěži procesoru a nejvíc se hřála vlevo nahoře. Pokud se podíváme na paměť, tak zjistíme, že je velice atypická o velikosti 16MB a asi si je vymyslela sama Toshiba. Notebook má i svoji integrovanou paměť o kapacitě 8MB. Veškerá uložená data jsou na originálním pevném disku, který si vyrobila firma Toshiba s označením MK1926FCV, má velikost 814MB a určitě byl prodáván s tímto strojem. Pokud se podíváte na základní desku detailněji, je tam krásně vidět, že většina chipsetu a k tomu další různé šváby si Toshiba taky vyrobila.

Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo
Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo
Základní deska zespodu
Základní deska zespodu

V celém notebooku je jen jeden reproduktor, ten je ale velice výrazný, je i dobře umístěn, schází sice více basu, ale hraje hodně nahlas a celé to samozřejmě hraje mono. Pokud ale použijete výstup na sluchátka, dočkáte se stereo reprodukce. Zvuková karta je od firmy ESS Technology ES688F, čip pochází někdy z roku 1994 a má dokonce k sobě FM čip Yamaha OPL YMF262-M. Ovládání hlasitosti je vyřešeno pomocí potenciometru, to je pro rychlou změnu hlasitosti to nejlepší řešení hlavně v operačním systému MS-DOS nebo v operačním systému Windows 95 a tam se taky hlasitost zvuku dá ovládat i pomocí ikonky v liště. Ovládání myši je prováděno pomocí malého joysticku v klávesnici, někomu to vyhovovat může, někomu ne, ale čas ukázal že klasická dotyková destička je lepší. Baterie se zdá být originální, hned po zapojení zdroje se začala dobíjet. To mně samozřejmě nedalo a ihned po plném nabití jsem zdroj odpojil, zapnul hru Quake 1, dal úsporný režim a vydržela hrát fantastických 2.5 hodiny.

Počet konektorů je standardní COM1, LPT1, VGA, koncovka PS/2, 2x PCMCIA a jeden speciální koneček pro připojení externí disketové mechaniky. Přítomen je i InfraPort na přenos dat s různými zařízeními. Dokonce je přítomen i dokovací konektor. Za zmínku určitě stojí i CD-ROM mechanika o rychlosti 4x, snad to i bude jedna z prvních mobilních mechanik. Její otvírání se provádí mechanicky a můžete ji otevřít, i když je notebook vypnutý. Všechny CD disky – lisované, pálené, i ty dávno pálené – v pohodě přečetla a jejím výrobcem je opět Toshiba. Čip grafické karty, který se stará o obraz, je Chips & Technologies F65545, ten má k dispozici 1MB paměti a žádné 3D funkce se samozřejmě nekonají. LCD je aktivní, má parádní kondici, jas má jen dva režimy: „normál“ jede se na baterky a „super“ jede se ze sítě. Maximální rozlišení LCD je 640×480 a 24-bit barev. Pokud toto rozlišení přepůlíte, dostanete 320×240. Tohle rozlišení používala většina MS-DOS her a obraz by měl být hodně věrohodný. Co se mi taky líbí je vestavěný zdroj, stačí jen napájecí šňůra, kterou hravě schováte. Stroj jednoduše někam schováte do skříně, když dostanete chuť si něco staršího zahrát, víte kam zajít.

Notebook jsem podrobil svým testům v operačních systémech MS-DOS 6.22 + M602 na spouštění programů a taky ve Windovs 95. Chování notebooku bylo při testování bezproblémové v obou systémech. Samozřejmě jsem nejvíc zkoušel hry v MS-DOSu, Dune 2, Kyrandia 1, Commanche Overkill, Goblins, Dungeon Masters, Decsent 1, Doom 1, Wolfenstein 3D, Ufo 1, Terminator Future Shock, Crazy Cars 3, Stuns, Links 386Pro, Space Quest 4, Monkey Island, Nascar, Settlers 1 a další. Co mi chybí k dokonalosti…..? Já už jsem hodně rozmlsaný právě hudbou, v těch 90 letech jsem to tak nebral, hltal jsem každou dobrou hru, důležité byly hlavně zvukové efekty, však jsem si i u různých 3D stříleček hudbu vypínal, abych věděl, kde se co šustne, ale dnes už ne a je to spíše naopak. Hudbu dávám hlasitěji nebo stejně jako efekty, protože je něco nového a tím jsou MIDI. Ano, k dokonalosti tohoto notebooku schází Gameport pro napojení Roland-MT32 a Roland SC-55. Možné existuje dokovací stanice, co by mohla onen konektor obsahovat a potom by to byl na stole super stroj.

Zvukový čip + čip FM sytnézy
Zvukový čip + čip FM sytnézy
Přídavná RAM o velikosti 16MB
Přídavná RAM o velikosti 16MB
Jako houby po dešti vyrostly Toshiba čipy
Jako houby po dešti vyrostly Toshiba čipy
Baterie oxidace
Baterie oxidace

VÝKON V MS-DOS 6.22

VGA benchmark v1.0C 48.7
FPS
DOOM v1.9 25.5
FPS
QUAKE v1.06 / 320×200 17.8
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 18.2
FPS
PC Player Benchmark / 640×400 7.8
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísly 57142
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou 59488
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísly 179
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti 3512
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení 840
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD 12.4
ms
HWinfo 4.7.8: Otáčky HDD 4746
ot/minutu
HWinfo 4.7.8:: Rychlost čtení CD-ROM 604
KB/s

VÝKON VE WINDOWS 95

VGA benchmark v1.0C 42.7
FPS
DOOM v1.9 22.6
FPS
QUAKE v1.06 / 320×200 15.2
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 16.9
FPS
PC Player Benchmark / 640×400 7.4
FPS
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí čtení 24
MB/s
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí zápis 47
MB/s

 

Závěrečný verdikt:

Klady: Použití mobilního procesoru a zároveň první mobilní Pentium. Použité materiály jsou vynikající. Přístup k pevnému disku. Aktivní LCD o rozlišení 640×480. Zvukový čip + čip FM syntézy. Přítomna je i jedna z prvních slim CD-ROM. Vlastní zdroj přímo uvnitř.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být lepší. Atypické moduly RAM. Použití typu baterie na BIOS.



BIOS

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “Toshiba Satellite Pro 400CDT

  1. Klávesnice možná i byla používaná, ale oni to uměli vyrobit dost dobře. Já na té své napsal hodně textu a pořád není vyleštěná, což mi připadá až neuvěřitelné. Naopak třeba klávesnice ThinkPadů (už za IBM) se prošoupávaly vždy už po prvním měsíci intenzivního používání.

    Asi jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale domníval jsem se, že ty ESS čipy měly v sobě od začátku nějakou vlastní FM syntézu a až teď po letech vidim, že je vedle vlastně standardní OPL2. Pořád se něco učím… 🙂

    Btw odvádíš tu pěknou práci. Je mi jasný, že to jsou články, který si nepřečte moc lidí, ale já si rád přečtu, že i někdo jiný má zálibu v těhle starých noteboocích a dokáže prozkoumat, co mají pod kapotou.

    1. Dík 🙂 Já nemám žádné zkušenosti s NB, prostě jen popisuji co vidím a baví mě to. Je jasný, že to nikdo nebude moc číst, lidi se tu nemají moc s čím ztotožnit. Nostalgie je z 99% spojená s tím, jo to jsem měl a moc rád na to vzpomenu. Navíc tu nijak nerozebírám výrobce, vždy jen konkrétní kus HW, protože těch NB mám víc než normálně lidi mají. Tím to nemůže být tak zajímavé, jak to máš třeba ty ve svých článcích. Mám to ale v plánu, jak dokončím všechny kusy notebooků co mám dané značky, bude před seznamem text o firmě.

  2. Hi Clous,

    Hope you can read this. Your site is great, I love the way you take apart all the computers and take many photos, very interesting.

    I grew up in the 80’s like you, in 1990 I got to use my Dad’s PC-XT with SimCity for DOS in CGA B&W 640×200. Still have it, found out it is just like your Sherry PC ‚fliptop‘ XT case. Since then I’ve used every CPU except a 286, but I’m always about 10 years behind. Got a free 486 in 1999, Pentium in 2002, Pentium II 2004, some P4s and then my current AMD Opteron 2GHZ in 2012.

    More to the point, about your Toshiba 400CDT, my Dad bought one NEW in 1995 for MANY thousands, EXPENSIVE machine! Still have it, prestine shape works great. Glad you like it so much, it had a lot of firsts for its time – Pentium, 24bit color, CDROM sound, I like the joystick mouse, got used to it and miss it on newer machines. You are correct, the „PA2711U Port Replicator/Docking Station“ has a MIDI/Joystick port. I actually have 2 of the PA2711U, if you are interested I could send you one of them for around $10 + the price of shipping, friendly offer, your choice. Then you can use Joystick and your MT32 MIDI module yay!

    Again really enjoy your detailed reviews – Best wishes Clous!

    Robert
    Ontario, Canada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *