Sharp MZ-800

Tenhle 8-bitový Sharp MZ-800 z roku 1985 byl taky jeden z docela rozšířených počítačů tady u nás v ČSSR a prodával se zde za cenu okolo 7000,-Kčs. Ke mně se dostaly dva kousky, jeden je neupravený a druhý nese nějaké to rozšíření. Samozřejmě jsem si na o testování vybral ten upravený, protože k němu byly i diskety a upravený joystick. Docela se zdá, že to byl všestranný stroj. Taky podle množství disket, které jsem rozdělil do dvou komínků, se dá jednoduše vydedukovat, že ten vyšší jsou hry a to proti užitkovým programům.

Líbí se mi, že počítač je takový celek, nikde žádné trafo, pokud jste v minulosti používali kazeťák, nebo ještě lépe disketovou mechaniku, měli jste to po stole roztahané jako kočka koťata a co teprve těch kabelů. Tady nic. Jen prostě zapojíte monitor (já ho měl zapojený přes video cinch), má i kvalitní výstup RGB, ale na to by bylo nutné mít potřebný kabel, anebo si ho můžete naladit na klasické televizi, což se určitě používalo v dobách pravěkých, kdy jsme jako občané té bývalé socialistické republiky byli rádi, že máme aspoň to. Potom tu kabel co vede do elektrické sítě a samozřejmě další je od joysticku.

Počítač jsem měl zapojený delší dobu, trápil jsem ho několik hodin denně, ale stroj byl po celou dobu jen vlažný, takže zabudovaný napájecí zdroj je dobře vyřešený. Taky musím pochválit klávesnici, že je kvalitně vyrobena, ale na mě působila zmatečním dojmem, člověk by do toho musel víc proniknout a bude to tedy o zvyku.


Parametry:

  • Předpokládaný rok výroby: 1985
  • Procesor: Sharp LH0080A (Z80 kompatibilní) @ 3.58MHz
  • Paměť RAM: 64KB
  • Paměť ROM: 16KB
  • Interní mechanika: Kazetová na audio kazety o rychlosti 1200 b/s  to je přibližně 800KB při 90 minutové kazetě
  • Video: 16KB video RAM nebo 32KB při rozšíření / 320×200 pixelů 4 barvy (16 barev při rozšíření) / 640×200 pixelů 2 barvy ( 4 barvy při rozšíření) / Cinch video + RGB + TV kanál
  • Zvukovka: čip SN76489AN / 3 kanály / 6 oktáv / 1 šumový kanál
  • Klávesnice: Anglická

 

Jak jsem psal na začátku, pracoval jsem se strojem upraveným, leč dobově. Kdy došlo k jeho takovému rozšíření nevím, pravděpodobně někdy po roce 1990 aSprávce souborů předchozí majitel byl velice zapálený do tohoto stoje. Mám totiž i jeho manuál, kde je strašně moc poznámek psaných jeho rukou a několik nákresů, jak zapojit tiskárnu. Práce s takovým počítačem je docela pohodlná, má totiž RAM Disk o velikosti 512KB a onu disketovou mechaniku. Není problém si tedy vytvořit bootovací disketu, kde je operační systém CP/M Version 1.3 od Jiřího Lamače a tam umístit programy, co si člověk chce spustit. Ovšem všechny programy jsou na Internetu, takže když jsem do počítače chtěl dostat něco nového, musel jsem si stáhnou obrazy disket, ty vytvořit na starém PC počítači a potom teprve byla možnost je spouštět. Dokonce existuje správce souborů, jako je třeba M602 – manažer, tam si člověk pomocí právě RAM disku může vytvořit svoji disketu s oblíbenými hrami. Já si teda jednu disketu vytvořil, bylo to sice na dlouho, ale normálně jsem ty oblíbené hry nakopíroval z disket na RAM disk a potom na moji disketu. Další rozšíření je zvýšení video paměti RAM na 32KB, ze standardních 16KB a pro tenhle účel tam nechal výrobce, dvě neosazené patice a ty jsou na upraveném stoji zaplněny.


Práce je tedy jednoduchá, já zkusil samozřejmě nějaké ty užitkové programy a hry. Na disketách jsem třeba narazil na kreslící program MZ PAINT 4.0 a taky na textový editor WordStar od MicroPro. Určitě je jich více a nějaké se točí i kolem hudby. Já se ovšem zaměřil na hry a není to vůbec špatné. Není jich sice moc, protože počítač není s ničím kompatibilní, ale našel jsem i takové, co jsem hodně hrával, jako Xeno, ATV Simulator, Stunt Car Racer, Dizzy, Lotus Esprit Turbo Challenge, Lemmings a další. Chtěl jsem udělat i nějaké to video, ale tohle je na počítači velká chyba, nemá totiž žádný audio výstup a vše hraje z interního reproduktoru. Ten je ukryt uvnitř a tak se nedají zvuky přímo nahrát. Zezadu to má ale potenciometr, kterým se dá hlasitost ovládat, což je při používání docela nutnost a taky tam najdeme velice užitečné tlačítko reset počítače. Nakonec z mého testování jsem alespoň nadělal nějaké obrázky a kouknout se můžete ZDE.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

7 komentáře “Sharp MZ-800

  1. Ale Flappy, Wooky, Total Weekal, Lemmings, Hlípa, Muminí údolí, Červi vpřed, Return to Kyrandia, Pasiáns a možná i Nakamoto byly originál pro Sharp.
    A mimochodem, původní Bomber Man vznikl pro Sharp MZ-700 roku 1983. Teprve 1985 byl vytvořen port pro NES, který se uvádí na Wikipedii jako první Bombermaní hra…

    1. Mám jich několik, ale nepoužívám je a ani to neplánuji. Určitě se ale aktivnímu uživateli bude taková věc náramně hodit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *