Amstrad PCW 8512

Chvíli jsem přemýšlel, jak počítač z Velké Británie Amstrad PCW 8512, který se začal prodávat roku 1985, popsat. Nejdřív mě napadlo, že jde o All-in-one počítač. Má všechno potřebné uvnitř monitoru, sice toho není moc, ale je to tam a funguje to. K tomu to ještě umocňuje tiskárna, která byla součástí balení tohoto stroje při prodeji a rozhodně se nepřikupovala. Tím pádem se dostáváme k druhé věci, že to není žádný herní mazel. Je to prostě takový vylepšený psací stroj, který mimochodem vypadá úchvatně a působí dnes parádním retro dojmem. Když jste si ho koupili, našli mu nějaké pěkné útulné místečko na stole, potom ho jednoduše zapojili, tak vám už nic nebránilo ho používat a spokojeně psát + tisknout. Já na disketě našel jeden dokument, ten vytiskl a jak je vidět, diakritika zde není.

Když se v minulosti počítač prodával, byly v dodávce povinně přibaleny dvě diskety s logem AMSTRAD, protože bez nich je stroj úplně mrtvý. Ano, pokud do počítače nedáte správnou disketu, svítí obrazovka jen zeleně a nic se neděje. Jen tak mimochodem, monitor má ďábelské rozlišení 720×256 a nestandardní režim textu 90 x 32. Je to tím, že zde není žádná ROM paměť a proto je potřeba těch bootovacích disket. Na první disketě strana A, je hlavní program, který se jmenuje „LOCOSCRIPT“ od firmy Lokomotive Software a jde o textový editor. Ne náhodou má číslo jedna, protože je to primární software, který určuje použití této mašiny a je k tomu přizpůsobená i klávesnice. Pokud disketu otočíte, je tam operační systém CP/M alias CP/M plus. Druhá disketa nese programovací utility plus Dr. Logo a nápovědu.

Parametry:

 • Procesor: Zilog Z80 na 3.58 MHz
 • Paměť RAM: 256-512KB
 • Paměť ROM: 0KB
 • Interní mechanika: Disketová mechanika 3 palce
 • Video a monitor: Vlastní čip Amstrad ASIC, k tomu zelený 13 palcový CRT s max. rozlišením 720×256 a režim textu 90 x 32.
 • Zvukovka: PÍ PÍ PÍ sPÍkr
 • Klávesnice: Německá
 • Tiskárna: Amstrad Matrix Ducker

Teď něco k mému konkrétnímu kusu, ze kterého jsem trochu rozpačitý a je to takový mišmaš. Nemyslím si, že by ho někdo někdy upravoval, ale 100% jistý si být samozřejmě nemůžu. Tak především, všechny nápisy mají informaci o paměti 512KB, ale když jsem stroj rozdělal, abych vyměnil gumičku na disketové mechanice, tak jsem zjistil, že obsazená je jen jedna polovina paměti RAM a tím pádem má podle mě stroj jen 256KB. Dalším důkazem je, že při zapnutí se vytvoří RAM disk, který má velikost 112KB a při velikosti RAM 512KB by měl mít 386KB. Taky je divné, že když je to podle těch nápisů vyšší verze, tak proč postrádá druhou disketovou mechaniku a potom tu je manuál. Ten je očividně původně k počítači Schneider, ale je přelepený nálepkami Amstrad, snad originálními. Obsahuje popis i návod všech programů, co jsou na obou originálních disketách a vše je německy.

Pokud si budeme chtít myslet, že vše je původní, bude to zřejmě nesmysl. Nebo ne? Je možnost si vzít z 512KB těch 256KB a nechat tam dalších 256KB. Proč tam ale není druhá disketová mechanika, je tam jen originální záslepka a na ní schází samolepka. Pokud by to někdo skládal ze dvou počítačů, nebránilo by mu přece druhou disketovou mechaniku tam dát a paměť rozšířit. Bylo by to věrohodnější, než jak je to teď, ale pravdu se asi nikdy nedozvíme. Každopádně, teď je stroj spíš po downgrade. Možná ho tak výrobce opravdu prodal, jako nějaký výprodejní kus ze skladu Schneider + Amstrad, protože se prodávaly až do roku 1998, což je neuvěřitelné a prodalo se jich přes 8 miliónů. Na počítač samozřejmě existují i nějaké ty hry, ale bohužel, není v mých silách si diskety vytvořit, ale třeba časem nějaké seženu.

 

7 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Clous
 2. Profilový obrázek
  • Clous
 3. Profilový obrázek
  • Clous
   • Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *