Compaq LTE Elite 4-75CXL

Notebook s trackballem na víku, člověk by nevěřil co se tam všechno vleze a vypadá to i zajímavě. Tenhle stroj je z roku 1995, nese název firmy Compaq – model LTE Elite 4-75CXL a to není všechno. Má k sobě i svoji dokovací stanici, do které zacouvá a je z něho potom plnohodnotný desktopový stolní počítač. V té době určitě parádní věc a ovšem nic není dokonalé. Pokud si tuhle mašinu vezmete na cesty, je z ní opravdu jen pracovní stroj s dobrým LCD a s kvalitní konstrukcí. Pokud si ho prohlédnete ze všech stran, jsou všude různé tlačítka, plno kontrolek a je i hezky zakulacený. Co se mi moc nelíbí je barva, taková krémová, na které je vidět dost tmavá špína. Panty mají větší vůli, jsou ale tuhé a víko krásně drží svoji polohu v jakémkoliv úhlu. Rozměry jsou na tehdejší dobu v normě, na délku má 30cm a na šířku 23cm. Tloušťka se vyšplhala na 5.5cm a váha na 3.1kg.

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1995
Procesor Intel 486DX4 75MHz / FSB 33MHz
Paměť 32MB
VGA Western Digital PVGA1A / 1MB
Harddisk 810MB / Seagate ST9816AG
Floppy disk Interní 3.5/1.44MB
LCD Aktivni 10.4 / 640×480 16bit
Pcmcia 2x
VGA ex. výstup Ano
Baterie Ano
Klávesnice Německá

Klávesnice je německá, na psaní je příjemná, jde vidět na jejím povrchu, že se moc nepoužívala a mačkání nejde skoro slyšet. Má takový polozdhvih klasické klávesnice, při stisku klade zvláštní tuhý odpor, tím se prezentuje jako velice pevná a přesná. Příjemné jsou oddělené kurzory, ty jsou ale dost zmenšeny a to je škoda. Pořadí spodní levé řady začíná klávesou „Fn“, a i levý „Shift“ je opravdu malý a líbí se mi její dvoubarevnost. Psát se na tom samozřejmě dá, pokud by jste tento stroj používali denně na práci, tak si člověk samozřejmě na to rozložení zvykne. U notebooků si to některé firmy (třeba IBM, Toshiba a další), které produkovaly hodně různých modelů, takhle ony funkční klávesy prostě rozvrhly a používaly to tak u každého z nich. Mělo to výhodu, pokud byl člověk věrný určité značce, měl jistotu, že právě rozložení bude identické s předchozím modelem. K ovládání kurzoru myši, zde slouží trackball, palcem otáčíte kuličkou do všech směrů a vzadu na víku jsou tlačítka. Je to samozřejmě takové nepohodlné, hlavně v činnosti, kdy používáte klávesnici a onen trackball. Neustále zvedáte ruku k ovladači pro myš a potom se vracíte zpět na stisknutí nějakého tlačítka. Našel jsem tam i konektor pro připojení externího numerického bloku, pokud ho máte a připojíte, budete rychleji psát číslice.

Z vrchu a rozložení klávesnice

Tlačítka trackballu na víkuCelý tento stroj pohání procesor Intel 486DX4 na 75MHz a ten mám k sobě 16KB L1 cache. I když mu k fungování stačí napětí 3.3V, musí mít na sobě veliký pasivní chladič, ze kterého se uvolňuje dost tepla a to se musí nějak dostat ven. K tomu slouží malý větráček, který se průběžně spouští, onen horký vzduch vysává a dělá to kupodivu i dnes tiše. Operační paměť je zde rozdělena na dvě části, jedna je přímo integrována na základní desce o velikosti 8MB a zbytek je nestandardním slotu o kapacitě 24MB. Do je docela zajímavá velikost druhé části RAM, bude to nejspíš úmysl, aby celek tvořil 32MB a možná je to i jeho maximum pro osazení. O zobrazení se stará grafická karta s čipem od známe firmy Western Digital model PVGA1A a ten má k sobě 1MB video paměti. LCD je aktivní, obraz je ostrý, jas se upravuje pomocí posuvného potenciometru, který je umístěn vedle LCD a jeho velikost je 10.4 palců. Při této velikosti je jeho maximální rozlišení 640×480 a 16 bit barev. Pevný disk byl kompletně smazaný, má velikost 810MB, jedná se o Seagate model ST9816AG, k jeho připojení je potřeba redukce a je to pěkný tlusťoch. Přístup k němu je však velice snadný, stisknete šedý knoflík, co je vlastně pojistka proti nechtěnému vytáhnutí, zatáhnete k sobě a vyjede vám hliníková krabička s HDD.

Procesor Intel 486DX4 na 75MHz ze spodu

Nestandardní paměť RAM o velikosti 24MB a druhá strana

O zvuk se tu stará pc spíkr, je to děsný a je to děs ???? Konektivita je standardní, COM1, LPT1, VGA, koncovka PS/2, k tomu i 2x PCMCIA a je přítomen je samozřejmě i dokovací konektor. Testoval jsem disketovou mechaniku, ta už je bohužel nefunkční, pokud by se měla vyměnit, vyžádá si to z části tento stroj rozebrat. Baterie, která měla udržet tuto mašinu i při životě, když není napojená na zdroj ze zásuvky, je taky mrtvá a vytahuje se stejně jako pevný disk. Zajímavostí je, že notebook nepotřebuje žádný napájecí adaptér, ten se totiž ukrývá uvnitř a tak tedy stačí jen napájecí šňůra. Docela dobře jsou řešeny signalizační kontrolky, které jsou umístěné na dvou místech. První, co oznamují zapnutí, aktivitu HDD, FDD, stav baterie a ty jsou umístěny na přední straně. Druhá část se týká klávesnice, ty vidíte jen pokud má notebook otevřené víko LCD a signalizují Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Baterie BIOSu, do kterého se mi nepovedlo dostat, bude potřeba asi disketa, je v podobě podivného válečku, co připomíná cigaretu, je dobíjecí a má napětí 7.2V – 50mAH.

Baterie BIOSu

HDD v hliníkové krabičce

Notebook jsem podrobil svým testům v operačním systému MS-DOS 6.22, na kterém jsem pro spouštění programů použil nějakého ze správce souborů, jako je například M602. Protože notebook nemá zvukovou kartu, bylo jeho testování jen v rámci výkonu, taky abych zjistil zda vše funguje a šlape super. Hry jsem na tom nezkoušel hrát, bez zvuku je to k ničemu. Ovšem nainstalovaných 32MB RAM vede k pohodovému spouštění Windows 95, které jely opravdu krásně a svižně. 

Otevřený a vypnutý

Sestavené jako klasický stolní počítač

VÝKON V MS-DOS 6.22

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C 36.6
FPS
DOOM v1.9 25.2
FPS
QUAKE v1.06 / 320×200 7.5
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 12.2
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísli 28037
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou 32247
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísli 131
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti 1816
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení 776
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD 13.5
ms

VÝKON VE WINDOWS 98

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C 30.2
FPS
DOOM v1.9 22.9
FPS
QUAKE v1.06 / 320×200 7.4
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 11.2
FPS
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí čtení 35
MB/s
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí zápis 24
MB/s

Závěrečný verdikt:

Klady: LCD je aktivní a ostré. Jednoduchý přístup k pevnému disku. Použití trackballu, pořád lepší jak nic.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být mnohem lepší. Divná baterie BIOSu. Bez zvukovky. Aktivní chlazení, zatím tiché. Nestandardní RAM, ale notebook jí má dost 😀Dokovací stanice

Dokovací stanice z tohoto notebooku udělá klasický stolní počítač a doplňuje vše co bylo v té době potřeba. Je v ní integrována síťová karta, další IDE řadič pro dvě zařízení, jako HDD, CD-ROM a FDD. Má dvakrát ISA slot pro další rozšíření, kterým je třeba zvuková karta a modem. Můžete v ní dobíjet i baterii, pokud máte druhou na cesty. Funguje to úplně jednoduše, stanici rozděláte, vložíte tam pevný disk, CDROM, který tam už je a ony ISA karty pro které se rozhodnete. Vejdou se tam v pohodě i opravdu i ty nejdelší ISA karty, jako je například zvuková karta Sound Blaster AWE32. Dále můžete, ale i nemusíte, na stanici položit velký externí monitor a kochat se velkým obrazem. Jde tam však i notebook zastrčit, otevřít a používat ho s jeho LCD. Zapojíte do stanice klávesnici + myš, do zvukovky reproduktory, do modemu telefonní linku a počítač s maximálním rozšířením je na světě. Při vložení notebooku do stanice, se úchyt provede automaticky pomocí motorku, který si ho přitáhne a nepustí. Musíte stisknout tlačítko eject, které když se stiskne, notebook pomalu vyjede a to vše se provádí jen při vypnutém stroji. Když je notebook uvnitř stanice, je to právě ona co vše napájí, tím pádem celkové chlazení není příliš tiché a dělá hluk jako klasický AT zdroj. No, ale i tak se jedná o parádní počin, co dává tomuto stroji úplně jinou multimediální dimenzi provozovanou doma. Jen je velká škoda, že notebook neobsahuje zvukovou kartu na cesty, aby se na tom daly hrát i hry mimo ní.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Compaq LTE Elite 4-75CXL

  1. Zdravím,
    nemáte k tomuhle verglu kabel k floppy mechanice? Z nějakého důvodu je ten můj natržený a má poškozený 3 cesty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *