NoteStar NP-933

Jak se ukazuje, život je náhoda, no řekněte… Získám notebook NoteStar NP-933 a potom počítačový měsíčník Chip. Časopis zmiňuji úmyslně, protože tam je recenze právě na tento stroj. Nejdřív jsem chtěl opisovat, to jsem si ale rozmyslel, udělám to opět po svém a nakonec dám dobovou recenzi na porovnání. Vzhledem k ročníku této mašiny 1993, s ním nebude taková sranda jako s mladšími, ale nedá se nic dělat a nikdo si nevybírá kdy se narodí. Na svůj věk tedy drží skvěle po hromadě, nikde žádná prasklina, sem tam nějaký šrám v podobě rýhy, panty jsou tuhé s trochu vůlí, ale drží jakoukoliv polohu LCD a má i docela dobrý design. Co se týče rozměrů má na délkou 31cm na šířku 24cm a má sešikmenou výšku 5cm až 5.5cm. Protože má dvě baterie, tak je jeho váha 3.4kg.

SoučástiParametry notebooku
ProcesorAMD 386DXL na 33MHz
Paměť4MB
VGACirrus Logic CL-GD6410 / 256KB
Harddisk120MB Quantum / Go-Drive 120AT
Floppy diskInterní 3.5 / 1.44MB
LCDPasivní 9.6 / černobílý 640x480 256 šedi
VGA ex. výstupAno
Baterie6V NICD - 2x
KlávesniceAnglická

Klávesnice je anglická, moc se nepoužívala, vydává takové ty klasické klapavé zvuky, jde lehce a bohužel už moc nefunguje. Některé klávesy se musí hodně stisknout, potom se stává, že se napíše víc stejných písmen, když je chcete smazat, tak někdy smažete víc než by jste chtěli a je to o nervy. Jejich velikost je dobrá, funkční tlačítka jsou menší a je i dvoubarevně sladěná. Bohužel, tam kde má být CTRL je ALT, klávesu FN opět vecpali dolů a k tomu i CAPSLOCK. Přitom klidně, kde je CTRL mohl být klidně CAPSLOCK, jak jsem na to zvyklý.

 
Z vrchu a rozložení klávesnice

Z vrchu a rozložení klávesnice

 
Procesor AMD 386DX/DXL na 33MHz

Procesor AMD 386DX/DXL na 33MHz

 

Celý tento stroj pohání procesor AMD 386DXL na 33MHz a mám k sobě 32KB L1 cache. Procesor pro svůj chod potřebuje napětí 5V, ovšem ke svému chlazení nepotřebuje vůbec nic, jen uvolňovat teplo do prostoru a to protože má jen necelé dva Watty. Operační paměť RAM má velikost  4MB, to je na svoji dobu dost, ovšem rozšířit ji, by byl možná dost nesnadný úkol. O zobrazení se stará grafická karta s čipem od firmy Cirrus Logic model CL-GD6410, ta má k sobě 256KB video paměti a ve své době to byla hodně známá společnost. LCD je pasivní 9,6 palců (24cm), jeho maximální rozlišení je 640×480 a k tomu asi 256 odstínů šedi. Obraz je jakžtakž, když se dobře nastaví jas a kontrast. To se provádí pomocí dvou potenciometru na víku z přední strany kde je LCD. Samozřejmě se na tom nedá nic moc hrát, hlavně pokud je hra rychlá, navíc je to jen černobílé + odstíny šedi a je to hlavně na psaní textu. V tomto stroji je pevný disk od firmy Quantum, ten má velikost 120MB a modelové označení Go-Drive 120AT. Není potřeba k jeho připojení žádné redukce a bude původní. Pokud se k němu chcete dostat, musíte rozebrat celý notebook a to není moc praktické. 

 
Ovládání LCD

Ovládání LCD

 
Konektory kde jsou baterie

Konektory kde jsou baterie

 

O zvuk se tu stará pc spíkr, je to děsný a je to děs ???? Konektivita je docela chudá, COM1, LPT1, koncovka PS/2 do které jde jen klávesnice a myš tam nereagovala. K tomu to má zvláštní koncovky pokud se vytáhnou baterie, na fotkách je to krásně vidět, místo baterek tedy půjdou připojit jiné krabičky, například nějaké moduly se síťovou kartou, modemem, nebo externí pevný disk a kdo ví co ještě. Notebook má sice VGA výstup, ale žádný signál jsem z toho nedostal, ani jsem nepřišel na to, jak pomocí kláves aktivovat onen externí CRT výstup. Disketová mechanika je taky porouchaná, je to tím, že k pohonu používá gumičku a ta už je vytahaná. To byl taky důvod, proč jsem notebook celý rozebral, potřeboval jsem vytáhnout pevný disk, dostat tam externě operační systém MS-DOS 6.22. a svoje věci na testování. Bohužel, disk vložený do IDE šuplíku se vůbec nikde nepřihlásil, tak jsem pevný disk musel dát do jiného notebooku a tam nahrát MS-DOS. Disk je ovšem pěkný buřt, jen tak se někam nevleze, no ale vždycky se něco najde a já jeden stroj našel s funkční FDD 🙂 Obě baterie už jsou za zenitem, nebo možná je něco spatně se zdrojem, ale nikde se nic neukazuje, že by se nabíjely a přitom kontrolek to má dost. Jedna tam signalizuje „power“, od té bych čekal dvě barvy, zelená zapnuto a oranžová nabíjím. Další je pro pevný disk, zvlášť to má i pro disketovou mechaniku a potom další tři. Num Lock, Pad Lock a Scroll Lock. Posledním je Caps Lock, signalizace je umístěná přímo na klávese. Tam kde se nachází signalizační ledky, je i veliké tlačítko „Suspend“, to nejde přehlédnout, pokud ho stisknete, notebook se uspí a probudí v bodě kde jste ho uspali. Baterie BIOSu je v podobě Dallasu.

 
Celá základní deska ve spodní vaně

Celá základní deska ve spodní vaně

 
Paměť RAM

Paměť RAM

 

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C10.6
FPS
PC Player Benchmark / 320x2002.8
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísly9090
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísly20
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti960
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení568
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD17.2
ms

Závěrečný verdikt:

Klady: Notebook je hlučný, jak je hlučný pevný disk. Ve se době, snad rozšiřitelnost v různých modulech, jako modem, síťovka, externí HDD a kdo ví, třeba i zvukovka. 4MB RAM bylo taky dost.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být mnohem lepší a špatně jsou některé klávesy. LCD v podstatě jen na text. Bez zvukové karty. Má VGA výstup, ale nezprovoznil jsem ho. Přístup k pevnému disku. Špatná rozšiřitelnost paměti RAM. Baterie BIOSu v podobě Dallas.

 

Tak jak se Vám líbí?

NoteStar NP-933
Počet hlasujících je: 11 a celkové hodnocení je: 60%
 

K závěru tedy ještě článek s časopisu Chip z roku 1993 a číslo 3. Tuhle recenzi jsem si přečetl, až když jsem sepsal svůj článek a mám tam třeba chybu v LCD. To nemá 256 odstínů šedi, ale jen 64, ovšem to je jen detail a já chci barvy 🙂 Dále tam je jak aktivovat výstup pro CTR, ale asi ty utilitky už sehnat nepůjdou a řešení je to prapodivné. 

Nakonec jsem ještě vyvolal tabulku svých otestovaných desktopových procesorů, na porovnání s těmi co jsou v noteboocích.

PROCESORY V NOTEBOOCÍCH

ProcesorVýkon procesoruVýkon koprocesoruVýkon grafikyVýkon pevného diskuPřístupová doba HDD
386 DXL na 33MHz AMD       8723 / Dhrystones159.9 / Whetstones9845 / Characters/s568 Kilobajt/s17.3ms
486 SLC na 33MHz Cyrix7533 / Dhrystones162.7 / Whetstones11557 / Characters/s321.7 Kilobajt/s16.7ms

 

PROCESORY Z DESKTOPU

 

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *