AT&T Globalyst 510

Už podle vzhledu a proporcí se AT&T Globalyst 510 v minulosti používal jako síťový klient, což dokazuje přítomnost ISA sítové karty od 3Com.AT&T Globalyst 510 Jen tak mimochodem, zkratky v názvu AT&T vyjadřují, že jde o Americkou Telefonní a Telegrafní společnost. V tomto odvětví je firma velmi úspěšná, ale jako výrobce počítačů moc neuspěla. I tak se ale tato malá roztomilá krabička, na níž se postavil CRT monitor a před něj klávesnice s myší, dostala na různé stoly firem, podobně jak to ilustruje první obrázek ve fotogalerii. Potom se jen stroj připojil do firemní sítě, kde se přihlásil a mohlo se pracovat. Co by se ale stalo, kdyby se celá sestava v minulosti ocitla v nějaké domácnosti?


Dejme tomu, že se píše rok 1995, přijdete domů ze školy a tento stroj máte na svém stole. Po bližším prozkoumání zjistíte, že se v počítači nachází procesor Intel 486DX4 na 100MHz s 8MB RAM (o dalších 8MB ho někdo rozšířil) a 426MB má velikost pevný disk. Konfigurace na tu dobu skvělá, však taky DOOM na ní jede zaokrouhleně 30FPS. Co jsou to ale hry bez zvuku, takže místo síťovky se nainstaluje zvuková karta a nejlépe s wavetable syntézou. Uběhne rok, box pro 100 disket se přirozeně naplní a ty navíc se povalují po stole či zůstávají krabičkách. U vašich kamarádů se začínají objevovat stříbrná kolečka, které si kupují s herními časopisy, však taky CD-ROM mechaniky pěkně zlevnily a rozhodně by to nějakou chtělo. Ovšem tady to nepůjde, není ji kam dát. K tomu i samotný počítač už slábne, takže bude nejlepší ho prodat, jelikož neumožnuje výměnu ničeho a ani smysluplné rozšíření.

V dnešní době je situace trochu jiná, takže co s takovým počítačem? Vzhledem k tomu, že tyto staré mašiny se používají snad už jen na hraní starých her, mohla by to být i dobrá volba. Pokud si tedy chcete užít starých her s maximem, co jejich setup nabízí, budete potřebovat dobrou zvukovou kartu a též nějaký ten zvukový modul. Přikláním se pro dobový Sound Blaster 16, na který se nainstaluje nějaká přídavná MIDI karta a tím vzniká pěkné hudební kombo. Ta by měla mít uložené hudební nástroje na 2 až 4MB ROM paměti, jelikož tahle velikost zaručuje jejich dobrou kvalitu a to oceníte u mladších her. Pro ty starší hry by neměl chybět Roland a asi nejpřístupnější je model MT-32. Ten se připojuje externě na Game Port zvukové karty, takže jsme pořád na jednom ISA slotu, který se v počítači nachází. Zbývá vyřešit, jak do takového počítače dostávat data. Osobně se mi nejvíce líbí právě ta CD-ROM, která by se dala provozovat i v externím provedení, ale jsou to kabely navíc a to taky spotřebuje nějaké místo. Ovšem s mechanikou CD-ROM si můžete prohlížet různá CD, třeba právě z těch časopisů anebo svá vypálená. Také z pohledu minulosti je zábavné to otvírání dvířek mechaniky a čekání… načte se, nenačte…

Ale jsou tu i jiné možnosti. Třeba dát Compact Flash kartu místo disketové mechaniky. Taky jsem na Internetu viděl, že  pomocí zařízení do LPT portu můžete počítač sesíťovat s jiným a data brát odsud. Snad jsou i další řešení, jako třeba ZIP mechaniky, ale já bych se tím netrápil, jelikož šířka počítače je 30 centimetrů. Porovnal jsem ho s mladším bratrem AT&T Globalyst 550, ten má šířku 37cm, k tomu je o 5 centimetrů hlubší a trochu vyšší. Není to přeci o tolik větší a přitom s ním máte nějaké ty možností navíc. Osadit CD-ROM, ale také tam může být díky PCI slotu 3DFX Voodoo 1  aspoň na těch pár prvních herních 3D pecek. Pokud ale počítač používáte zřídka, má tu výhodu, že jde poměrně lehce uklidit a skladovat. Nebo ho nějak zašoupnout, třeba na polici, aby se nemusel válet po stole a zavazet. Určitě bude více možností, jak ho zneviditelnit a přitom ho pohodově užívat. Já ovšem nevyužiji žádnou, jelikož originální počítače nijak neupravuji.

Procesor (CPU) Intel 486DX4 100MHz
Čipová sada VIA VT82C486A
Paměť (RAM) 16MB
Grafická Karta (VGA) Cirrus Logic CL-GD5428 / 1MB
Harddisk (HDD) Samsung SHD-3212A / 426MB
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
COM1 / COM2 Ano / Ano
LPT PORT Ano
PS/2 Ano
Klávesnice Česká
Síťová karta ISA 3COM EtherLink III

Test Výsledek
VGA benchmark v1.0 48.6  FPS
PC Player Benchmark 320×200 14.0  FPS
Wolfenstein 3D 62.4  FPS
DOOM v1.9 29.8  FPS
QUAKE v1.06 320×200 9.4  FPS
HWinfo 4.7.8. Výsledek
CPU 16-bit s celými čísly 38585  Dhr./s
CPU 16-bit s plovoucí čárkou 46860  Whe./s
CPU 32-bit s celými čísly 175  Bodů
HDD čtení z vyrovnávací paměti 968  KB/s
HDD náhodné čtení 512  KB/s
Přístupová doba HDD 11.7  ms

RAM AIDA v3.80 Výsledek
Čtení 38  MB/s
Zápis 42  MB/s

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

5 komentáře “AT&T Globalyst 510

  1. Absence CD-ROMky / prostoru pro ní zamrzí, druhý ISA slot by se také hodil, ale jinak je to prima stroj 🙂 Viz https://www.high-voltage.cz/?s=globalyst Máš tedy lepší konfiguraci, mě v tom tluče klasika klasik, 486 DX2 / 66MHz, ale díky vysokému stupni odladěnosti a doplnění L2 cache běží DOOM moc pěkně 🙂 Jaký test jsi spouštěl? Že bych ho pustil taky a porovnáme, protože modul s L2 v tom hádám nemáš…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *