Texas Instruments TravelMate 4000E

Když je venku zima a mrzne, tak se někdy stává, že k tomu i zaprší. Ale vy musíte ven, takže svého miláčka v podobě notebooku Texas Instruments TravelMate 4000E berete s sebou, jinak by ta cesta za kámošem neměla význam. Podařilo se vám ho totiž nedávno koupit, jak se říká, za směšný peníz a tak je potřeba se pochlubit. Jen co vyjdete ven, tak při cestě mezi domem a autem ztratíte rovnováhu na kluzkém ledě. Následuje bolestivý dopad na zadnici, k tomu slyšíte křupání plastů a v tomto je gravitace neúprosná. Po chvilce ticha následují nadávky typu píp, pípíp, píppíp, ale to se člověku moc neuleví. Tím notebook tedy utrpěl nějaké ty šrámy, což je dobře vidět na fotkách, ale zůstal pořád funkční a to i po mnoha letech, kdy se toto událo. Kdyby spadl dnes nějak podobně, tak by z něj pravděpodobně zůstaly jen trsátka. Je to tím, že plast stárne a stává se křehkým. Ještě to však není tak hrozné, takže se otestovat nechal, ale zkontrolovat orgány už ne.

Dnes se to snad už nepoužívá, ale v minulosti si výrobci nebo i prodejci, lepili na dírky pro šroubky různé plomby anebo to dávali do některých spojů. A zde je právě přímo nálepka od výrobce, která se nachází v útrobách pro baterii. Ano, roztrhnete ji a máte po záruce. Pokud se ale tak nestalo do dnes, je tedy stoprocentní, že nikdy rozdělán nebyl a je tedy vše uvnitř v původním stavu. Co ale můžete udělat, je sundat klávesnici a naskytne se vám zvláštní pohled. Jako když otevřete robota a v něm je změť kabelů, taky různých destiček, které jsou přišroubované z druhé strany a jedna pro klávesnici jen tak volně. V tom všem je pevný disk, který jsem se rozhodl pro focení vytáhnout, taky ho rovnou naplnit daty, protože disketová mechanika nefunguje. Řeknu vám, to byly nervy a ten přístup je fakt děsný. Nakonec jsem objevil i soudkovou baterii BIOSu, která tak ráda všechno bere s sebou, protentokrát naštěstí vše dopadlo dobře.

 

Procesor: vyrobila společnost Intel, jde o 486DX4 s pracovní frekvencí 75MHz a jeho vnitřní L1 cache má velikost 16KB. Je přímo naletován na základní desce, takže ho jednoduše vyměnit nelze. V minulosti byl na něm přichycen i pasivní chladič, který upadl tím pádem na zem a trochu tam hrkal.


Grafická karta: obstarává obraz, komunikuje zřejmě přes rozhraní ISA a výrobcem je Cirrus Logic. Jde o čip CL-GD6440 a ten má pravděpodobně k sobě 512KB paměti. Výstup z grafiky jde do barevného aktivního LCD, které má velikost 9.5 palců, zvládá maximální rozlišení 640×480 a 256 barev. Obraz není nejhorší, ale odezva bude dost vysoká, jelikož při rychlejším pohybu grafiky se mírně obraz rozmazával, ale není to tak hrozné jako u pasivního. Panty víka jsou tuhé i bez vůle a díky tomu drží jakoukoliv polohu.


Operační paměť: má velikost 4MB RAM a možnost navýšení jsem nenašel.


Zvuková karta: zde není, což je škoda a tak jediné, co uslyšíte, je PC spíkr. Jeho zvukové projevy snad každý zná a není o co stát. Bylo to lepší než nic, stačí si poslechnout:

 

      Cabal-Schneider-EURO-PC

Pevný disk:pochází od firmy Seagate a model ST9550AG. Jeho velikost udává výrobce 455.3 MB, což je na rok Texas-Instruments-TravelMate-40001994 spousta místa. Přístup k němu je ale složitý, jak dokazují samotné fotografie. Takto se to v dobách u některých starých notebooků prostě dělalo a neodborník si netroufl ho rozdělat. Ovšem najdou se stroje ze stejného roku, které ten přístup mají mnohem jednodušší.

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1994
Procesor (CPU) Intel 486DX4 75MHz / FSB 25MHz
Paměť (RAM) 4MB
Grafická Karta (VGA) Cirrus Logic CL-GD6440 / 512KB
Harddisk (HDD) 455.3 MB / Seagate model ST9550AG
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
Displej (LCD) Aktivní 9.5 / 640×480 256 barev
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
Dokovací Konektor Ano
VGA ex. + S-video Ano / Ne
Klávesnice Anglická
Baterie Ano Ni-CD

VÝKONNOSTNÍ TESTY

Jelikož stroj nemá zvukovku, nedají se na něm dnes už moc hrát hry, tedy aspoň ne tak, aby to za něco stálo. Je to však jedno z prvních LCD, které by to v pohodě zvládlo a snad se na něm v minulosti i hrálo. Jen klávesnice je taková trochu divoká. Při hraní se dost používal pravý Shift, Ctrl a Alt. A právě Ctrl+Shift jsou vůči sobě v divné poloze, ale trochu více tréninku a možná by to šlo. Jinak na samotné psaní je dobré, tedy až na malý Enter. Také jim trochu ulétla klávesa PrintSceern, ale ta se nepoužívala. Líbí se mi i design v kombinaci dvou odstínů plastů, dokonce i na klávesnici a decentní barvy. Ty jasně říkají: „Já jsem s barevným LCD a proto mě chcete!“

Test Výsledek
VGA benchmark v1.0 41.5 FPS
PC Player Benchmark 320×200 14.6 FPS
Wolfenstein 3D 44.6 FPS
DOOM v1.9 24.1 FPS
HWinfo 4.7.8. Výsledek
CPU 16-bit s celými čísly 38095 Dhrystones/s
CPU 16-bit s plovoucí čárkou 35460 Whetstones/s
CPU 32-bit s celými čísly 132 Bodů
HDD čtení z vyrovnávací paměti 1800 KB/s
HDD náhodné čtení 528 KB/s
Přístupová doba HDD 18.3 ms

Závěrečný verdikt

Klady: Přežil pád. Aktivní LCD. Design. Kolíbkový vypínač.

Zápory: Baterie BIOSu. Přístup k HDD. Málo RAM. Některé klávesy jsou hodně mimo. Bez zvukovky.

BIOS

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *