Časopis CHIP – březen 1991

Počítače 386 zažívají rychlý nástup, ale to se týká samozřejmě jejich přítomnosti ve firmách a různých státních institucích. Rozdíl mezi 386SX 16MHz a 20MHz není až tak zásadní. Pokud by šel vyměnit jen procesor, bylo by to přínos, ale většinou řada SX byla přímo naletována na základní desku. V článku se i píše, že Intel má na tyto procesory monopol. Vezmeme-li v úvahu, že první CPU 386DX se dostalo na trh v roce 1986 a varianty SX 1988, tak nám vychází, že ony procesory SX tu vládly celé tři roky bez nějaké konkurence. Přitom všem sám Intel nebyl schopný dodat tolik CPU na trh, kolik bylo potřeba. Proto se někteří výrobci uchýlili k tomu, že prostě i386SX 16MHz pomocí výměny krystalu nataktovali na i386SX 20MHz. Na to nalepili hliníkový malý chladič, aby nedocházelo k přehřívání, také tím zakryli nápisy o jaký CPU jde a tak to prodávali. To byly praktiky 😀


Vidět tyto dva počítače, to člověku vykouzlí úsměv na tváři, stejně jako pohled na krásné ženy anebo auta. Hlavně tedy Schneider EURO PC II, což je jen klávesnice, ve které je zabudované celé PC. I když šlo o PC-XT, byly na svoji dobu i u nás stále drahé, tím myslím do domácnosti. Přesto ale, jak dokazují dobové „CENÍKY“ tohoto čísla, byl rozdíl v ceně mezi počítačem s CPU NEC V20 (lepší varianta i8088) na 12MHz proti i286 se 16MHz jen 2400 Kč. Dražší 286 měla ovšem lepší disketovou mechaniku, možnost osadit 16-bitové rozšiřující ISA karty a přístupnější pevné disky.


V roce 1990 vychází Windows 3.0 a to načasování je excelentní. Jednak počítače začínají zlevňovat, takže PC do každé firmy, kde to s počítáním myslí vážně a k nim jim přibalíme MS-DOS + Windows 3.0. Článek ale popisuje rozdíly mezi Geoworks Ensemble (GEOS) a Windows 3.0. Abych pravdu řekl, tak tento systém mi vůbec nic neříká a slyším o něm prvně. Očividně se však  soustředil na slabší počítače, kdežto Windows ždímal CPU 286, což bylo pro spuštění minimum, aby se tam vlekl jako šnek a lidi chtěli 386 nebo ještě něco silnějšího. To nemyslím nijak ve zlém, je to přeci jen pohon, jak jít v pokroku vpřed. Je tam ještě řeč o HP New Wave, ale to bylo jen rozšíření samotných Windows, které to využívalo.

K tomu to článku se pojí i dalších X stránek s názvem „100 programů pro Windows 3.0“, který jsem sem neumístil a na obálce je k tomu upoutávka. Jsou tam jen jejich názvy a popisy. Podtrhuje to ovšem rozjetí Windows před 30 lety a pořád si to sviští. 


Stránky z časopisu zveřejněny s laskavým svolením redakce CHIP.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *