Schneider EURO PC II

Usmálo se na mě štěstí a já se stal šťastným majitelem Schneider EURO PC II. V tomhle směru se vlastně zachechtalo dvakrát, protože mám ještě staršího bráchu Schneider EURO PC a jak je vidět, lítá tam v názvech jen číslice. I když jsou od sebe stářím pouhý rok, tak tento se narodil v roce 1989 a vzhledem připomínají dvojčata. Ovšem vnitřkem, tedy hlavně rozložením součástek, se hodně liší a samotná konfigurace je i tak hodně podobná. Přesto, pokud jsem pěl ódy na první verzi, tak tady to nemůže být jinak a taky nebude. Jen tak mimochodem, viděli jste někdy hezčí počítač z řady PC? Pokud ano, tak jaký?

Co mají tedy stejného… Procesor Siemens SAB 8088-1-PP, jehož maximální pracovní frekvence je 9.54MHz a i zde si můžete v BIOSu navolit další dvě nižší frekvence 4.77MHz nebo 7.15MHz. Pokud tak chcete učinit, stačí stisknout „Ctrl+Alt+Esc“, tím skočíte do BIOSu za každé situace a jen změníte hodnoty. Co se opakuje, je i disketová mechanika, která je zde taky interní, 3.5 palců a s max. kapacitou 720kB. Aby toho nebylo málo, je zde použita totožná grafická karta Paradise PVC4 z roku 1987, která zvládá zobrazit 4 barvy ze 16-ti možných, protože má jen 16KB paměti a této grafice se říká CGA. Její éra sahá od roku 1981-1985, kdy byla vylepšena na EGA a v roce 1987 vyšlo klasické VGA. Z toho jde tedy usuzovat, když je tento počítač z roku 1989, že šlo opravdu o tu nejlevnější variantu a to hlavně kvůli ceně. Tyto počítače byly opravdu levné, myšleno proti PC-AT z řad 286 + 386 a tím byly v dané době i hodně zajímavé. Sice byla rozšiřitelnost menší, přesto se uvnitř nachází jeden 8-bitový slot, do kterého se dala vložit grafická karta a rázem to bylo výrazně lepší. Jako příklad tu nechám obrázek grafické karty MSI PVGA8 z roku 1988, se kterou jsem počítač oživoval.

Co se tady ale změnilo, je právě paměť RAM, které je tu mnohem více, než má většina starých počítačů z řady PC-XT a celkem jí je 768KB. Ta se dá v BIOSu rozdělit na dvě varianty, buď 512KB základní paměť + k tomu vrchní paměť 256KB anebo klasicky 640KB+128KB. Už se tedy nestane, že základní paměti bude u některých her málo, protože PC verze mají velikostně vždy více KB než konkurence. Pokud se kouknete na základní desku, uvidíte tam tlustým hliníkem oddělenou jednu sekci a to je měnič napětí. Já bohužel originální zdroj nemám, ale díky tomuto měniči stačí tento stroj napájet zdrojem, co má napětí 19V a takovou šťávu není problém sehnat. To mi ulehčilo jeho oživení, stačilo totiž udělat jen napájecí šňůru a použít zdroj z notebooku. Tím se tedy domnívám, že původní zdroj nebyl nijak složitý, měl by být i menších rozměrů, proti tomu co používá jeho starší bratr, kde je to pěkná těžká cihla. Vezmeme-li v úvahu přenášení počítače, kromě  monitoru, to byl krok správným směrem. Taky se sem dá vložit numerický koprocesor, což pomáhalo výpočtům a bez toho se dá v pohodě žít.

 

 

I když jde ke stroji připojit jen originální externí pevný disk, který by se stejně těžko plnil daty, tím myslím nahrát tam nějak jednoduše hru a navíc ho stejně nemám. Takže jsem se rozhodl, že do 8-bitového slotu vložím něco jiného, než jak to bylo u staršího bratříčka, kde byla grafická karta VGA a já hry hrál z disket. Ten ISA slot obsadí XT-IDE řadič na Compaq Flash karty, což je sice moderní prvek, ale mně tím odpadá práce s disketami a bude to pohodlnější. Ne že by to s disketami nešlo, ale musel jsem mít počítač s disketovou mechanikou. Pokud jsem chtěl něco dělat, musel jsem ho taky celý zapínat a k tomu do počítače dostávat data, která jsem následně zapisoval velice pomalu na onu disketu. Je tedy jasné, že ho budu aktivně používat, čas hraje v životě důležitou roli, takže nahrazuje staršího bratříčka v seriálu Válka 8-bitů a bude tam bojovat s původní CGA grafikou. Ta bude převáděna převodníkem CGA/EGA na VGA, abych já mohl obraz se zvukem nahrávat a dělat obrázky. Dá se tedy předpokládat, že tento opravdu krásný stroj, který se může svojí vizáží rovnat třeba takovému Commodore 64 anebo Didaktik Kompakt či GAMA nebo dokonce Atari, to s tou CGA grafikou jako jejich soupeř bude mít těžké. Když se k tomu přidá i hudba se zvukovými efekty, které se linou ze spíkru, moc slavné to asi opravdu nebude. Co by to ale mělo být, tak pořádné retro, které si chci užít na původních strojích, než skončí jako nějaké nefunkční rekvizity v poličkách a že to nebude dlouho trvat.


 

                     Parametry:

  • Procesor: Siemens SAB 8088-1-P / 9.54MHz
  • Paměť: 640KB + 128KB
  • VGA: CGA / 16KB paměti
  • Floppy disk: interní 3.5 / 720KB
  • Klávesnice: Německá
  • Rozšíření: 1x 8bit slot – vložen řadič XT-IDE na CF karty

Schneider EURO PC + Amstrad CPC6128 Schneider EURO PC + Atari 65XE
   
Schneider EURO PC + Commodore 64 Schneider EURO PC + Didaktik Kompakt + Gama
   
Pětka do akce  

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *