Schneider EURO PC

Pokud máte rádi úplně ty prehistorické PC hry, tak se máte možnost pokochat strojem Schneider EURO PC, který je uvede do pohybu. Nebude potřeba žádná velká železná hučící bedna, protože celý stroj je uložen v podobě klávesnice a bude ležet na stole. Pokud by jste měli možnost položit ruce na jeho klávesnici, ucítíte tu sílu onoho stroje, co se ukrývá pod kapotou. Nakopne vám to pocit nostalgie a to i těm, kterým ten pocit nic neříká. Zdroj, který mu dodává život, je schovaný pod stolem a mlčky dodává energii. Díky tomu, že tato mašina nemá ani harddisk, je tak tichá, jak je jeho hlučná disketová mechanika. Na druhou stranu, pokud by byl připojen HDD, byla by práce s tímto počítačem pohodlnější a ta možnost tam je. Vzadu je koncovka na připojení HDD, ale ten musí být originál od Schneideru, který bohužel nemám a s ním by to bylo rozhodně zajímavé.Celý tento počítač řídí procesor Siemens SAB 8088-1-PP a jeho maximální pracovní frekvence je 9.54MHz. Pokud by to na nějakou starou hru bylo moc a jela příliš rychle :-), dá se v BIOSu, kam se dostanete stisknutím „Ctrl+Alt+Esc“, navolit další dvě nižší frekvence  4.77MHz nebo 7.15MHz, jak kulišácké, ale obecně to počítače PC-XT mají. Když už řídící procesor přelouská data ze staré hry, co mu pošle disketová mechanika, která je zde interní 3.5 palců s max. kapacitou 720kB, a ty se dostanou do operační paměti, kterých má tento stroj 512kB RAM a do video paměti o velikosti 16kB, je docela pravděpodobné, že se na monitoru začne zobrazovat 4 barevná úchvatná grafika, které se říká CGA. To se dá ale změnit, protože uvnitř počítače je 8-bitový slot, do kterého se může něco nainstalovat. Já, protože počítač používám na Válka 8-bitů, potřebuji VGA výstup, mám v počítači nainstalovanou VGA grafiku a ta samozřejmě zvládá všechny režimy, CGA, EGA a VGA. Další co by se tam mohlo instalovat je zvuková karta, ale protože hry s její podporou začaly vycházet až v 90. letech, to nemá moc smysl a tak nezbývá, než dál poslouchat PC spíkr. Další zajímavá věc, která by tam šla dát, je moderní XT-řadič pro CF kartu, co vytvoří harddisk, ze kterého bude počítač normálně bootovat a bude tam uložen operační systém a hry. Na stálé používání určitě výhodné, ale pokud na tom člověk hraje jen občas, to pravé retro je zvuk diskety a tak byl i zakoupen prvním majitelem.

Pokud se tedy použijí diskety, je to trochu kšeftování. První tam strčíte bootovací disketu, MS-DOS 3.3 a nebo 5.0, potom disketu vyměníte a budete doufat, že se disketa se hrou spustí. Stává se, že některé hry vyžadují více jak 512kB paměti, to je potom problém a s tím se nedá nic dělat.


                     Parametry:

  • Procesor: Siemens SAB 8088-1-P / 9.54MHz
  • Paměť: 512kB
  • VGA: CGA / 16kB paměti + ve 8-bitovém slotu ISA  Trident TVGA9016X2/4 512kB / 16-bit z roku 1991
  • Floppy disk: interní 3.5 / 720kB
  • Klávesnice: Německá
  • Rozšíření: 1x 8bit slot

Nerozlučná pětka   Schneider EURO PC + Atari 130XE
 
     
Schneider EURO PC + Commodore C64   Schneider EURO PC + Didaktik Kompakt
 
     
Schneider EURO PC + Amstrad CPC6128   Video se hrou na tomto stroji v EGA
 

 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Schneider EURO PC

  1. Nešlo by vyfotit, jak vypadaji ty ISA sloty uvnitř ? Kdysi jsem pár těchhle Schneiderů viděl a provozoval na jedný střední škole tady v PB. Neměl jsem ani páru, že to jde rozšířit ale mam pocit že to možná mělo uvnitř nějakej HD.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *