Smart PC 486

Smart PC 486 je zajímavý svým vzhledem a jako celek je to netradiční PC. Teoreticky by tam šla dát malá deska od 286 po první Pentium 2, pokud bude deska AT a nějak se to tam vlezlo. Já ale s PC nic nedělal, jen tam vložil zvukovou kartu, aby to při testování bylo zajímavější, protože se tento stroj používal spíš na práci než na hraní her. Aby se základní deska dala osadit ISA a PCI kartami do vodorovné polohy, slouží k tomu speciální stromeček a určitě byl součástí bedny. Celý počítač jsem prozkoumal, zdroj je atypický, hledal jsem výrobce jako celku, ale zdá se že bednu + stromeček vyrobila firma Freetech a modelové číslo je FT-100FF. Internet ale mlčí, tak jsem šel podle štítku prodejce, Bohemia POS SMART 410, taky nic. Vypadá to tedy, že bedna byla dodána prázdná, jen se stromečkem a zdrojem. Pokud tedy někomu tento počítač něco říká, ať pls napíše.

Když jsem se na tento počítač zadíval, abych ho porovnal s jinými, tak asi nejblíže má ke Commodore PET, kterého bohužel nevlastním a tak je obrázek z Internetu. Tohle je však moderní mašina Commodore PET, která ukrývá kvalitní základní desku dnes už neexistující firmy ABIT AB-PB4 se socketem 3, ve kterém je nainstalovaný procesor Cyrix 486DX4 100MHz a ten je dokonce pasivně chlazen.

Paměť RAM je osazena v SIMM 72pin o velikosti 32MB ve dvou bankách po 16MB. O obraz se stará VGA S3 Trio64 PCI se 1MB RAM z roku 1996, která je typická na tu dobu. Zvukovou kartu ESS 233X / ESS1869 jsem před vložením otestoval v různých hrách a hudba je taková ukvákaná, ale pořád lepší jak FM syntéza a to hlavně bubny. Na spouštění systému + ukládání dat, slouží pevný disk od firmy Seagate ST32531A o velikosti 2.5GB, který je přichycen na tvrdo na spodní vanu počítače, co má za následek přenášení hluku a díky tomu rezonuje celá bedna. Je to slyšet i na videu.

Problém trochu nastává, čím a jak dávat data na HDD. Bedna prostě nemá žádnou 5.25 pozici, tak nezůstává než použít externí CD-ROM Mitsumi FX800 + RAP CD LPT nebo ZIP LPT. Taky by se dalo amatérsky vytáhnou IDE kabel + napájení. Klávesnice je užší, tím má dost netradiční rozložení funkčních kláves a kurzory jsou zapuštěné v ostatních klávesách, které mají mikrospínače, tím je kvalita zaručena a sní i hluk. I když byl počítač prodán českou firmou, nemá diakritiku a ani nálepky pro změnu.

 

PARAMETRY POČÍTAČE
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1996
Procesor (CPU) Cyrix 486DX4 na 100MHz
Čipová sada Abit  AB-PB4 / Socket 3 / 256kB cache paměti
Paměť (RAM) 32MB
Grafická karta (VGA) S3 Trio64 / 1MB RAM / PCI
Harddisk (HDD) 2.5GB / Seagate ST32531A
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
Zvuková karta ESS 233X / ESS1869 / 1MB ROM / ISA
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
Dokovací konektor Ne
VGA ex. + S-video Ano / Ne
Klávesnice Anglická
Rozšíření 2x 16bit ISA slot / 3x PCI s omezenou délkou
  •  

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

5 komentáře “Smart PC 486

  1. Zdravím,
    objevil jsem ve své „sbírce“ 486-ku Smart, povrcově zachovalou. Má trochu odlišnou konfiguraci. Procesor je Am486DX4-S a má aktivní chlazení (ale i Cyrix je zajímavý, myslím, že s ním nemám nic). Paměť je 4 MB. HD je Seagate 544 MB. FDD byla poškozená, nějaký umělec chtěl odpojit napájení a „podařilo“ se mu tak, že ulomil konektor i s kusem desky. Tak to se mi podařilo nahradit ze zálohy. Jinak je myslím stejný až na drobnosti – např. klávesnice je zespodu kryta průhlednou folií. PC nemá zvukovku, ale vyhrabal jsem starý dobrý SB, tak ho tam šupnu. Baterka je na konci života, ale to není problém. PC byl patrně jako součást skeneru – podle autoexecu.. Ze zdroje je vytažen ještě jeden atypický kabel ukončený kulatým konektorem se 2 piny – patrně napájení skeneru. Nemá žádný manažér. v konfiguraci není myška a taky připojená se nechytla – je stará, tak je možná kaput. Mám v plánu tam dát DOS 6.22 a M602 a možná nějakou starou hru. PC nebude používán, bude si hovět ve sbírce a snad občas, pro kontrolu spuštěn. Na hoblování her mám zbastlenou a vyšlechtěnou jinou 486-ku z různého odpadu ze zrušených PC.
    Jinak mě tento stroj překvapil perfektním zpracováním. Např. šroubky nejsou samořezky v plast, ale metrické v zalisovaných matkách.
    Jinak jsem dál mezi svými poklady objevil PC tvarově stejné jako Smart, ale označené jako ACM. Je to taky 486-ka, zatím jsem ji nezkoumal, má kaput baterku, takže za dlouhých zimních večeru …….
    JV
    PS: vložil bych pár foto, ale nevím jak

    1. To zní, jako že nevím co všechno mám. To je tedy potom rozsáhlá sbírka 😀 Jinak údajně ty Smart PC prý sloužily i na poště. Bedna je docela originální, ale jen škoda, že tam jde použít skoro jakákoliv deska AT a chtělo by to místo na CD-ROM 🙂 Foto jedině mně do emailu a určitě se rád pokochám.

  2. Pěkné 🙂 Jinak tuhle desku Abit AB-PB4 mám také, ale v rev1.3, která se evidentně od té rev1.5 liší v tom, že má místo čtvrtého ISA slotu tzv. PISA Bus. Dodnes jsem nevěděl, že někdy něco takového jako PISA Bus existovalo… 😉

    (spekulace) Skoro si říkám, jestli tento líbivý Case nebyl původně na tuhle rev1.3 a nižší. A když jim ho v rev1.5 vyhodili, tak to vyřešili tím udělátkem (stromečkem) s IDE kabelama 😀

    Mohl bych se zeptat na verzi BIOSu v této rev1.5?

    1. Tak PISA Bus taky neznám, jen EISA 🙂 Jinak počítač nemám doma, ale někdy ho budu přefocovat, to ale bude za dlouho, takže ten BIOS jen tak nezjistím a rovnou se omlouvám. Jde ovšem o obyčejnou desku, dá se tam vecpat i nějaká podobná, ale bedna je zajímavá a proto to taky mám 😀 Škoda že to nemá ten ukazováček frekvence procesoru, to by tam bylo parádní a okýnko na to tam je 😀

  3. Ahoj, tahle POS (Point Of Sale – pokladna) je mi docela povědomá. Hádal bych také na tu poštu a určitě jsem ji potkal v nějakém obchodě. Mimochodem, nemá někdo zbytečný POSkový monitor?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *