Siemens Nixdorf PCD-4ND

Mnoho notebooků s procesorem 486 se zvukovou kartou není, ale Siemens Nixdorf model PCD-4ND je jeden z těch, co ji obsahují a k tomu i čip s FM syntézou od Yamahy. Bohužel, ač se to ukazuje jako dobrá mašina na hraní starých her, má to jeden háček a tím je LCD. To je totiž pasivní a spíše určené na práci s textem. Jako správný veterán používá trackball, který nahrazuje myš a svoji úlohu dokonce trochu zvládá. Na první pohled stroj vypadá velice zachovale, i design je sympatický, ale materiál, ze kterého ho vyrobili, už se stal docela křehkým a proto do budoucna ho nemá cenu používat. Stroj má i zajímavý přístup k procesoru, stačí jen otevřít krytku nad klávesnicí, kterou drží jeden šroubek a můžete ho vyměnit. Ovšem CPU není ve standardní patici, takže význam v té době nebyl moc praktický a to stejné potkalo i rozšíření paměti RAM.

Procesor: 486DX4 na frekvenci 100MHz, vyrobila ho společnost Intel a má jen pasivní chlazení. Jeho pracovní napětí je 3.3V, z čehož plyne jen minimální tepelná produkce. Stroj je díky tomu opravdu tichý a slyšíte jen hluk pevného disku.

Grafická karta: Western Digital PVGA1A (WD60C24A) nese 1MB paměti, což není moc, protože se nejedná o žádný 3D akcelerátor a k použitému LCD to stačí. To je navíc pasivní, má velikost 10.5 palců s maximálním rozlišením 640×480 a barevnou hloubku jen 256 barev. Jeho obraz je relativně dobrý a dají se invertovat barvy. Panty jsou bez vůle, drží jakoukoliv polohu a víko nemá praskliny.

Operační paměť: část je integrována přímo na základní desce, ta má velikost 4MB a je to takový základ. Další rozšíření je dost nestandardní. Provádí se kartičkou, jež připomíná karty PCMCIA. Ta má velikost 16MB a když se to sečte, tak notebook disponuje 20MB. Co se týče její propustnosti, jsou teď čísla následující: při čtení = 30MB/s + zápis =46MB/s a oboje ve Windows 95.

Zvuková karta: je od firmy ESS a nese modelové označení ES688-F. Ta velice dobře funguje v operačním systému MS-DOSu, ale nepřišel jsem na to, jak ovládat hlasitost v tomto operačním systému. Tělo notebooku obsahuje jen jeden reproduktor, který hraje středně nahlas, ale děsně chraptí a navenek tedy hraje vše mono. Stačí si ale připojit sluchátka a už máte vše stereo. Potom tu máme FM čip od Yamaha YMF262-M, ta se uplatní pro hudbu ve hrách a tady spíše na poslouchání souborů s koncovkou mid.

Pevný disk: je zde originální od firmy Seagate, nese modelové ST9655AG a má velikost 525MB. Mezi disky, které se používají u notebooků, jsem ho zařadil mezi tiché. Pokud ho chcete dostat ven, není to nic složitého, je ale uložen v takové hliníkové krabičce, která se musí taky rozebrat a ke svému zapojení nepotřebuje redukci. Notebook s ním normálně naběhl do Windows 95, tak jsem ho vytáhl, naplnil svými programy a dal zpět. Jenže už se nepřihlásil, tak jsem si ho prohlédl a zjistil, že jedna nožička se zamáčkla dovnitř. Tím pádem jsou testy provedeny na IBM, co modelové označení DSOA-20810 a pochází ze skoro stejného notebooku Siemens Nixdorf PCD – 4ND.

Závěrečný verdikt

Klady: Přístup k pevnému disku. Baterie BIOSu která notebook nezabije, ale výměna je složitější. Dobrá zvuková karta co hraje v pohodě pod MS-DOS, tak i ve Windows.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být lepší. Použité materiály. Nestandardní rozšíření RAM, ale pozitivum, že to vůbec jde. Reproduktor. Pasivní LCD.

   

Siemens Nixdorf PCD-4ND
Počet hlasujících je: 5 a celkové hodnocení je: 88

 

2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *