Fujitsu Lifebook C332

Tentokrát přišla na řadu japonská firma Fujitsu a těm, co se zajímají o počítače, určitě nebude cizí. Ač notebook nedisponuje pořádným procesorem, je jeho konstrukce hodně kvalitní, plasty nikde nepraskají a vypadá zachovale. Pravda, trochu to kazí barvou nastříkané plasty a to, kde docházelo k častému kontaktu, se odprýskává. Co mě hodně udivilo, byly panty – ty jsou tak pevné a bez vůle, jako by byly nové. Přitom to vypadá, že notebook byl hodně používán a zřejmě na psaní. Některé klávesy jsou už dost hladké a nejvíc to klasicky odnesl mezerník. Co se týče rozměrů, ty jsou na délku 31cm, šířku 26cm, výšku 5cm a s váhou 3.5kg, se člověk trochu pronese.

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1998
Procesor Intel mobile Celeron-A 266MHz / FSB 66MHz
Čipová sada Intel 82440BX/ZX
Paměť 32MB / SDRAM
VGA Trident Cyber 9388 / 2MB / PCI
Harddisk 3.2GB / Fujitsu MHD2032AT
Floppy disk Interní 3.5/1.44MB
Zvukovka ESS AudioDrive ES1879
LCD Aktivní 12.1 / 800×600 24bit
CD-DVD Panasonic UJDA150 / 24x speed
Pcmcia 2x Texas Instruments PCI-1225
Infrared Ano
USB 1x Intel 82371AB / EB PCI
VGA ex. výstup Ano
Baterie 10.8V / 2800mAh
Klávesnice Anglická

Klávesnice je anglická, její chod je tichý a přesný. Pokud se ale zadíváte pozorněji, zjistíte, že levý roh začíná klávesou Fn. Nějak si nedovedu představit, čím je ta klávesa tak výjimečná a má ji snad každý notebook na onom místě. Jenom se tam plete, pokud ji stisknete, nic se neděje a to je ve hře na rozčílení 😀 . Další špatné řešení jsou malé kurzorové šipky a navíc zapuštěné mezi ostatní klávesy. Pokud máte tlustější prsty, mají ty tři prsty docela tlačenku a malé Shift na obou stranách, to taky není moc ideální.

Jako vždycky jsem na tom samozřejmě zkoušel hrát hry a moc mi to nešlo. Důvodem je rozložení kláves Fn + Alt + Ctrl na levé straně a ještě se tam plete klávesa Win. Mám pevně zažitou klasickou AT klávesnici, bez Win kláves, kdy malíček mačká Ctrl na střelbu, prsteníček ovládá Shift pro rychlost, ukazováček je na uhýbání do stran a palec na otvírání dveří. Bohužel tahle klávesnice mi to neumožňuje, tak ji musím hodnotit jako herně nevyhovující.

Z vrchu a rozložení klávesnice

Kontrolky se zobrazují na malém LCD

Jak jsem psal na začátku, procesor není žádný high-end, protože se jedná o Intel Mobile Celeron na 266MHz s 128KB L2 cache a dostat se k němu je docela šroubovaná. Když jsem ho tedy nalezl, zjistil jsem, že je naletovaný přímo na základní desce a tím pádem je výměna znemožněna. Taky mu pro svůj chod stačí napájení 1.6V, při tomto napětí je tepelná produkce jen minimální a už nestačí jen pasivní chlazení. Procesor je chlazen pasivně hliníkovou destičkou, která není moc veliká, má tak 5x5cm a já blbec jsem ji zapomněl vyfotit. Pomocí toho malého chladiče se uvolňuje teplo do prostoru celého stroje a ventilátor má jen za úkol teplý vzduch vysát. Není to ta klasická honěná chladného vzduchu, co poskytuje vrtule ventilátoru přes chladič.

Jako vždy jsem pomocí teploměru proskenoval celý stroj, našel nejteplejší plochy, kdy po 3 hodinách neustálých dem ze hry Quake 1, jsem naměřil maximální teplotu 39.8C a to zespodu. Klávesnice měla teplotu mezi 33-36C, takže i v plné zátěži procesoru je v pohodě použitelná. Samozřejmě se u toho onen větráček zapínal, ale jeho hluk byl jen tiché šumění. Na základní desce je integrována i paměť RAM o velikosti 32MB, o možnost jejího rozšíření je přítomen jeden slot pro SO-DIMM paměť a tam se dá dát dalších maximálně 128MB. Notebook stále obsahuje originální pevný disk o velikosti 3.2GB a výrobcem není nikdo jiný než Fujitsu. Je trochu horší ho vytáhnout a to bude důvod proč tam zůstal.

Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo

Základní deska z vrchu

Zvuková karta od firmy ESS podporuje MS-DOS, její inicializace se provádí přímo v BIOSu notebooku a je to vidět na obrázcích z BIOS. Ovládání hlasitosti je vyřešeno pomocí potenciometru, to je elegantní řešení a hlavně v operačním systému MS-DOS. Samozřejmě to funguje i v operačním systému Windows 98, tam se taky hlasitost zvuku dá ovládat pomocí ikonky v liště. Co se týče zvukového projevu samotného notebooku, není to tak hrozné, jen schází basy, ale dokáže hrát hodně nahlas. Reproduktory jsou stereo, jejich umístění lze považovat za klasiku, jediná nevýhoda je, pokud například posloucháte hudbu, chcete LCD zavřít a uděláte to, dost tím hudba ztratí.

Hlavní originalitou tohoto stroje je ovšem malý joystick, který simuluje klasickou myš. Pomocí jednoho prstu s ním můžete docela dost lomcovat do všech stran a není moc příjemný, hlavně odpor který klade. Je to tím, jak se snaží být pořád ve středu ovládací klobouček. Navíc je to celé takové pomalé, myš nijak nezrychluje a to i když klobouček vykloníte na maximum.

Baterie nese logo Fujitsu, ta je originální, hned po zapojení zdroje se začala dobíjet. To mně samozřejmě nedalo, hned po plném nabití jsem zdroj odpojit, zapnul hru Quake 1 a vydržela hrát 40 minut. Konektivita je standardní, COM1, LPT1, VGA, koncovka PS/2, 2x PCMCIA a USB 1.1. Přítomen je i InfraPort na přenos dat s různými zařízeními. Testoval jsem CD-ROM + disketovou mechaniku a obě krásně čtou. Co se týče grafické karty, je zde přítomna hodně známá firma Trident a má k sobě dispozici 2MB paměti. Žádné 3D funkce od ní však neočekávejte. LCD je aktivní, jas se upravuje posuvníkem pod LCD, je to rychlé a přístupné. Maximální rozlišení je 800×600 a 24bit barev.

Zvukový čip

Joystick simuluje klasickou myš

Notebook jsem podrobil svým testům v operačních systémech MS-DOS 6.22 + M602 na spouštění programů a taky ve Windovs 98. Držím se datování, pokud notebook má nálepku Win98, je pro mě zásadní i na tomto systému ho testovat. Chování notebooku bylo při testování bezproblémové v obou systémech. Ovladače jsem oficiální našel, ale nebyla tam zvuková karta, jen ovladač pro grafiku. Mám ale pocit, že Windows 98 si vše našel sám.

VÝKON V MS-DOS 6.22

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C 153.1
FPS
DOOM v1.9 44.5
FPS
QUAKE v1.06 / 320×200 30.3
FPS
QUAKE v1.06 / 320×480 12.8
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 32
FPS
PC Player Benchmark / 640×400 12.7
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísly 171428
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou 165837
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísly 1725
Bodů
HWinfo 4.7.8: Výkon v MMX 2411
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti 6576
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení 1160
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD 13.6
ms
HWinfo 4.7.8:: Rychlost čtení CD-ROM 184 (1X)
KB/s

VÝKON VE WINDOWS 98

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C 146.9
FPS
DOOM v1.9 58.3
FPS
QUAKE v1.06 / 320×200 42.7
FPS
QUAKE v1.06 / 320×480 23.5
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 58.8
FPS
PC Player Benchmark / 640×400 35.5
FPS
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí čtení 293
MB/s
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí zápis 121
MB/s

Závěrečný verdikt:

Klady: notebook je docela bytelné konstrukce, panty jako nové, výměna RAM, HDD nebo baterie je otázka několika minut. Použití mobilního procesoru je velké plus, sice potřebuje aktivně chladit, ale při psaní textu se větráček nespouští. Umístění reproduktorů a ovládání hlasitosti potenciometrem. Zvuková karta s podporou v BIOSu.

Zápory: honit kurzor pomocí joysticku je nic moc a klávesnice taktéž.



BIOS

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

4 komentáře “Fujitsu Lifebook C332

  1. Tak to záhadný FN slouží jako další „přepínač“. Většina notesů má na horních klávesách (Fka) další funkce jako hlasitost, jas atd. Jsou tam další symboly a ty se aktivujou právě současně s FN (česky u nás čteno jako fň 🙂 ) Tady je vidět něco na F10ce a asi se to bude týkat i insertu, delete a breaku.

    1. K čemu slouží, asi většina uživatelů ví, ale já se ptám proč, je vždycky tam kde je?? Připadá ti to místo zasloužené? Je ta klávesa tak používaná jako ty okolo ní? Kolikrát ji stiskneš při použití třeba při psaní, hraní. Věřím, že většina ji stiskne víckrát neúmyslně, jak…. a konkrétně tenhle notebook Fn využije jen na přepínání obrazovek.

  2. Jo takhle tak to jo, to souhlasim. Za měn by fň mělo být klidně za F12kou nebo tak někde.
    Já když hraju tak směr mam na šipky, nulu z numerický používam a pak pravý shift, ctrl, alt a mezerník. Já nikdy nebyl na takový to divný ovládání aswd a levý přesmykače. Proto mi ani fn vlevo nepřekáželo

  3. Ten joystick nevypadá moc prakticky, ale třeba trackpoint na Thinkpadech je skvělej, jak si na to člověk zvykne, je rychlejší, než na touchpadu 🙂 Jinak pěknej stroj, zvlášť slušná zvukovka funkční pod DOSem je prima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *