Dell Inspiron 3800

Použité materiály jsou sice plasty, ale vypadají bytelně a budou z těch kvalitnějších. Pozornost si zaslouží i jejich povrch, ten je kombinací dvou úprav a barev. Víko má zvenku jemné vroubky, ale v půlkruhu, který je tam vytvořen, jsou o něco drsnější a tím mají i jiný odlesk. Taky se mi líbí nápis „INSPIRON“, že je vyrytý do plastu a má i mírný sklon. Když víko otevřete, vykoukne na vás hezká vínová barva a povrchy se otočí. Což znamená, že v půlkruhu, jehož součástí je touchpad, jsou vroubky najednou jemné a kde se více méně opírají dlaně, tak jsou hrubé a dělá to docela zajímavý kontrast. I zde je vyrytý nápis, ale tentokráte „www.dell.com“ a dokonce po 20 letech odkaz funguje. To jen dokazuje, že zatím DELL opravdu patří mezi počítačové stálice. 

Čeho si nelze nevšimnout, že na ovládání kurzoru, pokud tedy nezapojíte do externí zásuvky myš, máte na výběr ze dvou variant. Prvním je pro mě méně oblíbený trackpoint, ten naleznete hlavně na noteboocích IBM a druhým je klasický touchpad. To mělo zřejmě své opodstatnění, jak přetáhnout uživatele hlavně od IBM, kteří byli na malý joystick zvyklí, ale zároveň to nebránilo, aby si ho koupili i ti, co na onom kloboučku netrvali. Musím taky pochválit klávesnici, která jde lehounce a má tendenci se sama docvaknout. Dokonce i baterie žije, po nabití jsem spustil hru Forsaken v rozlišení 1024×768, aby se vytížil notebook jako celek na maximum. K samovolnému uspání došlo po 50 minutách. Výkon ve hrách není nijak oslnivý, pokud se k 3D vykreslování použije grafický čip ATI a maximální použitelné rozlišení bude 640×480. Tou lepší stránkou při jeho použití je potom výsledně hezčí, i když trochu línější, obraz. Celý tento poznatek stojí na testování hry Quake 2, která dokáže změřit rychlost snímkovaní. Zkoušel jsem i Tomb Raider 2, Carmagedon 2, Star Wars: Jedi Knight-Mystery of the Sith, které podle mého pocitu jely plynule a byly dobře hratelné.

Určitě na svoji dobu jde o vzhledově povedený kousek, na který je radost pohledě A výkon? Myslím, že to taky není špatné, i když jeho bratr Dell Inspiron 8000 ho překoná. To ale na tomto menším stoji nebrání si zahrát hry do toho roku 1998, plus nějaké nenáročné i po.

Procesor: jehož maximální frekvence byla stanovena na 600MHz a to při napětí 1.35V. Pochází od firmy Intel, má jméno Pentium 3 Mobile – jádro Coppermine, které zde obsahuje 32KB L1 cache a druhá cache L2 má velikost 256KB. K jeho připojení je použit mobilní slot MMC2. Díky technologii SpeedStep dokáže změnit svoji frekvenci na 500MHz, přičemž klesne i napětí na 1.1V. Tento nízkoenergetický mód slouží samozřejmě pro práci na baterie a díky tomu vydrží fungovat o něco déle. Tato vychytávka se pomocí aplikace dá ovšem aktivovat, i když je připojen na síťový adaptér. Stroj sice nebude tak rychlý, ale zamezíte nadměrnému zahřívání a tím i spouštění větráčku v chlazení. To se může hodit při psaní delšího textu, jelikož když je stroj namáhán, uvolňující se teplo jde i do pravé strany klávesnice.

Grafická karta: komunikuje přes rozhraní AGP 2x a výrobcem je ATI Technologies. Jde o čip ATI Rage Mobility M1, co má k sobě 8MB SGRAM paměti. Jde o jeden z prvních výkonnějších mobilních čipů této firmy, kterému se říká 3D akcelerátor a jeho výkon je v tabulce. Výstup z grafiky jde do aktivního barevného LCD, které má velikost 14.1 palců, to zvládá maximální rozlišení 1024×768 a 32-bit barev. Obraz je hezký, ostrý a má dostatek jasu. Panty víka jsou tuhé i bez vůle a díky tomu drží jakoukoliv polohu.

Operační paměť: má zde klasické dva SO-DIMM sloty, do kterých jednoduše nainstalujete moduly o maximální velikosti 256MB a celkově notebook pojme 512MB. Teď je obsazen jen jeden a o kapacitě 128MB.

Zvuková karta: je od firmy ESS model AudioDrive ES1983 Maestro-3i, ta je spíše určená pod operační systémy Windows 95 a výše, jelikož je připojená přes PCI. Co se týče reproduktorů, ty jsou umístěny na bocích těla, hrají středně nahlas, a zlehka se  pokoušejí zvýraznit basy. Jejich hlasitost se dá regulovat pomocí kláves Fn+PageUp a Fn+PageDn anebo úplně ztišit Fn+End.

Pevný disk: byl uvnitř nalezen, ovšem nejednalo se o originál, protože měl velikost 80GB. Je ale divné, že v notebooku vůbec nefungoval, dokonce ani BIOS ho nenašel, přitom je plně funkční a bez vadných sektorů.  Použil jsem tedy svůj testovací od firmy Toshiba model MK6015MAP , který má velikost 6GB. Přístup k němu není nijak složitý, jen ke svému zapojení potřebuje redukci.

Závěrečný verdikt

Klady: Přístup k HDD a pamětem. Použité materiály. Dobrá klávesnice a i rozložení ujde.

Zápory: Divný konektor pro zdroj. Baterie BIOSu.

 

 

Dell Inspiron 3800
Počet hlasujících je: 2 a celkové hodnocení je: 70

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *