AJP 6200AT

Pokud pomineme, že AJP není žádná počítačová značka, tak jde docela o povedený hardware. Dílenské zpracování za moc nestojí, to stejné platí i pro použité materiály, ale tento kus ustál životní start a pravděpodobně se od něj mnoho neočekávalo. Klávesnice i touchpad vypadají jako nové, i LCD je nevysvícené a ničím netrpí. Protože se dnes starší počítače používají spíše na retro hraní her, má právě co nabídnout a to ať už jde o rychlost procesoru anebo dobré zvukové karty. Pravda, trochu potíž je s rozložením klávesnice, aspoň kurzory jsou na tom dobře, ale co se týče klávesy „fn=funkce“, ta je na špatném místě a k tomu budu mít vždy výhrady. Celé se  to dá  řešit připojením externí klávesnice, sice to jsou na stole další krámy navíc, ale to pohodlí je s ní k nezaplacení a to stejné platí o myši. Ta se hodí na hraní strategii, adventury, RPG atd.

Procesor:  Intel Pentium MMX na frekvenci 233MHz, k tomu jeho L1 cache má velikost 32KB a L2 512KB. Protože se jedná o klasický procesor, který se prodával normálně do počítačů, tak potřebuje aktivní chlazení v podobě větráku, k tomu velký hliníkový pasiv a to i přesto, že je napájen pouze 2.8 Voltů. Chlazení je ovšem tiché, přestože otáčky ventilátoru nejsou nijak řízeny, má však dobrou účinnost a to i přesto, že jedná o top model CPU. Navíc se dá jednoduše vyměnit, protože podpora je od 75MHz, kdyby se měl jeho výkon snížit. Po dvou hodinách neustálých dem ve hře Quake 1 bylo celé tělo notebooku jen vlažné.

Grafická karta: Trident Cyber 9385 má 2MB paměti, což není moc, protože se nejedná o žádný 3D akcelerátor a k použitému LCD to stačí. To je navíc aktivní, má velikost 12.1 palců s maximálním rozlišením 800×600 a barevnou hloubku 24-bitů. Jeho obraz je hezký a ostrý. Panty jsou bez vůle, drží jakoukoliv polohu a víko bez prasklin.

Operační paměť: má 16MB a to není zrovna nejvíc. Dá se ovšem snadno rozšířit, protože se pod klávesnicí nachází dva SO-DIMM sloty, do kterých se mohou nainstalovat moduly o maximální velikosti 64MB, přičemž by byla celková paměť 128MB. A to už je slušné. Co se týče její propustnosti, jsou teď čísla následující: při čtení = 54MB/s + zápis =35MB/s a oboje ve Windows 95.

Zvuková karta: je od firmy ESS a modelové označení nese ES1788F. Hlasitost se dá regulovat pomocí kombinace kláves Fn+F11+F12 na klávesnici. To funguje dobře i v operačním systému MS-DOSu a reproduktory hrají středně nahlas. Co se u notebooků moc nevidí, je paměť ROM s General Midi, které zní o mnoho lépe, než samotná FM syntéza. Vzorky skutečných nástrojů ovšem nejsou bůhvíjaké kvality, ale rozhodně to hry oživí. Stačí si poslechnout ukázky pod textem. Hudbu jsem nahrával v systému MS-DOS, pochází ze hry DOOM 1 a je to první level.

FM SYNTÉZA   GENERAL MIDI
      DOOM - E1M1
 
      DOOM - E1M1

Pevný disk: pochází od společnosti Toshiba, jedná se o model MK4006MAV s velikostí 4GB. Používám ho jako testovací. Přístup k němu je velice jednoduchý, stačí otevřít dvířka, najít poutko a zatáhnout. Tím vyjede celý šuplík s vestavěnou redukcí a bez ní disk nepřipojíte. To bývá někdy problém, když si předchozí majitelé své HDD nechávali, jen ho prostě vytáhli a to i s tolik potřebným šuplíkem. Protože tedy disk schází, domnívám se, že původní mohl mít okolo 6GB a víc.

Závěrečný verdikt

Klady: Jednoduché rozšíření RAM. Přístup k pevnému disku. Baterie BIOSu. Dobrá zvuková karta s General Midi. Dobrý na MS-DOS hry a i pod Windows.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být lepší. Použité materiály. 

   

AJP 6200AT
Počet hlasujících je: 2 a celkové hodnocení je: 80

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *