Toshiba T3200

Toshiba model T3200 vzhledem rozhodně nepřipomíná klasický počítač a má mnohem blíže k notebooku. Nemá ovšem baterie, na které by mohl běžet a mimo zásuvku s 220V ho prostě nespustíte. Jelikož se tyto stroje začaly prodávat v roce 1987, což není až takový počítačový pravěk, je to vážně dinosaurus, především svými rozměry a taky váhou 8,6 kilogramů. To je dáno samozřejmě celistvostí tohoto zařízení, ve kterém je zdroj, klávesnice, základní deska, disketová mechanika a to nejzajímavější – plazmové LCD s oranžovým podsvícením. To umí rozlišení až 720×400 a na text v té době úžasné. Navíc by nemělo být tak škodlivé pro oči, jak se říkávalo v minulosti o klasických CRT monitorech. Jeho velikost taky neurazí, má 10,25 palce a spíše širokoúhlý tvar. 

Jelikož je stroj stále funkční, tak samozřejmě hlásí vybitou baterii na BIOS a proto jsem ho rozdělal. Musel jsem zjistit, zda tam pořád není soudkový zdroj energie, který tak rád vytéká, tím poškozuje plošné spoje a dokonce zabíjí i elektronické součástky. Našel jsem tam tedy lithiovou dobíjecí AA tužkovou baterii s netypickým napětím 3.5 voltů v externím boxu a ten drží na místě suchý zip. Vytáhl jsem na světlo i disketovou mechanikou a pevný disk. FDD je přímo od Toshiby, bohužel už nefunguje a samozřejmě má nestandardní konektor. Pevný disk je na tom podobně se zapojením, má úplně jinou koncovku pro komunikaci, než co znám a to jsem viděl poprvé v životě. Velikost má 40MB, vyrobila ho firma Fujitsu a je to MFM. I klávesnice má zajímavé rozložení, vůbec tu třeba nenajdete funkční klávesy F11 + F12, tlačítko ESC je v numerickém bloku a Caps Lock má místo, kde bývá normálně CTRL. Na psaní to moc vliv nemá a z klávesnice jde cítit, že je velice kvalitní. Koneckonců i dnes celá ta mašina funguje a to o něčem vypovídá. 

Dalším bonbónkem je operační paměť RAM. Jednak má velikost 4MB a to bylo v té době opravdu hodně. Vezmeme-li v úvahu hry, tak první hra, která takovou paměť ke spuštění vyžadovala, byl DOOM a to až v roce 1993. Zde je ovšem základ 1MB a další 3MB tvoří rozšíření. Byl jsem docela rozčarován, jak nefunguje na novějším MS-DOSu. Když počítač zapnete, napočítá celých 4MB, ale v systému vidíte jen tu základní paměť a ta je vždy 640KB. Protože nemám jak plnit původní pevný disk, tak jsem ho odpojil a do ISA slotu zapojil moderní XT-IDE řadič na Compact Flash karty. ISA slot?? Ano, vzadu je taková krytka, při jejímž sundání se dostanete do šachty, kde můžete dokonce do dvou ISA slotů zapojit jednu 8-bitovou krátkou kartu a jedenkrát dlouhou 16-bitovou. Takže můžete osadit tento stroj třeba některou ze zvukovek, jako třeba Sound Blaster a k tomu VGA grafickou kartu na externí monitor. Možnosti tu jsou a celé to kazí právě ta paměť RAM. Já na svých CF kartách mám jen MS-DOS 6.22, který není použitelný pro tento stroj. Nezavedete tu Himem.sys a ani EMM386.sys. To jsou ovladače pro vrchní a rozšířenou paměť RAM. Nejvyšší použitelnou verzí je zde verze MS-DOS 4.01, který jsem použil a aspoň pomocí souboru EMM.sys se zpřístupní rozšířená paměť o velikosti 3MB. Nepodařilo se mi ovšem dostat na tu vrchní paměť o velikosti 384KB, která se stala součásti oněch 3MB. Takže to vypadá takto: 640KB základní RAM, za ní je 384KB vrchní paměti, které při součtu tvoří právě 1MB RAM a poslední jsou ty 3MB. Díky tomu, že se mi nepodařily zavést ovladače do vrchní RAM (384KB), měl jsem k dispozici jen okolo 560KB základní paměti a to na některé hry nestačí. Velice často novější hry hlásily právě tohle (no memory) a některé že nepodporují daný typ displeje.

Jednotlivé součásti:Parametry jednotlivých součástí:
ProcesorIntel 286 12MHz
Paměť4MB
Pevný disk40MB / Fujitsu M2227DT
Disketová mechanikaInterní 3.5 / 1.44MB
LCDPasivní 10.25 / oranžovo-černé 720x400 a 4 odstíny
COM1 / COM 2 portyAno / Ne
LPT port1Ano
Ano
VGA ex. výstup / S-videoAno
KlávesniceAnglická

Závěrečný verdikt

Klady: Je to bomba stroj.

Zápory: Škoda divné RAM, která hodně připomíná PC-XT.

 

Tak jak se Vám líbí?

Toshiba T3200
Počet hlasujících je: 4 a celkové hodnocení je: 95%
 

Z tohoto stroje se mi povedlo získat jen testy z Checkit 2.1: Procesor tedy podal výkon: 2240 Dhrystones. Grafika EGA má video speed: 1788 Characters/s.  Koprocesor který tam není: 45.0K Whetstones. Při porovnání s tabulkou, je výkon CPU v pořádku a jen grafika je spíše na úrovní počítačů řady XT.

 

4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *