Toshiba T3200

Toshiba T3200 vzhledem rozhodně nepřipomíná klasický počítač a má mnohem blíže k notebooku. Nemá ovšem baterie, na které by mohl běžet a mimo zásuvku s 220V ho prostě nespustíte. Jelikož se tyto stroje začaly prodávat v roce 1987, což není až takový počítačový pravěk, je to vážně dinosaurus, především svými rozměry a taky váhou 8,6 kilogramů. To je dáno samozřejmě celistvostí tohoto zařízení, ve kterém je zdroj, klávesnice, základní deska, disketová mechanika a to nejzajímavější – plazmové LCD s oranžovým podsvícením. To umí rozlišení až 720×400 a na text v té době úžasné. Navíc by nemělo být tak škodlivé pro oči, jak se říkávalo v minulosti o klasických CRT monitorech. Jeho velikost taky neurazí, má 10,25 palce a spíše širokoúhlý tvar. 

Jelikož je stroj stále funkční, tak samozřejmě hlásí vybitou baterii na BIOS a proto jsem ho rozdělal. Musel jsem zjistit, zda tam pořád není soudkový zdroj energie, který tak rád vytéká, tím poškozuje plošné spoje a dokonce zabíjí i elektronické součástky. Našel jsem tam tedy lithiovou dobíjecí AA tužkovou baterii s netypickým napětím 3.5 voltů v externím boxu a ten drží na místě suchý zip. Vytáhl jsem na světlo i disketovou mechanikou a pevný disk. FDD je přímo od Toshiby, bohužel už nefunguje a samozřejmě má nestandardní konektor. Pevný disk je na tom podobně se zapojením, má úplně jinou koncovku pro komunikaci, než co znám a to jsem viděl poprvé v životě. Velikost má 40MB, vyrobila ho firma Fujitsu a je to MFM. I klávesnice má zajímavé rozložení, vůbec tu třeba nenajdete funkční klávesy F11 + F12, tlačítko ESC je v numerickém bloku a Caps Lock má místo, kde bývá normálně CTRL. Na psaní to moc vliv nemá a z klávesnice jde cítit, že je velice kvalitní. Koneckonců i dnes celá ta mašina funguje a to o něčem vypovídá. 

 

 

Dalším bonbónkem je operační paměť RAM. Jednak má velikost 4MB a to bylo v té době opravdu hodně. Vezmeme-li v úvahu hry, tak první hra, která takovou paměť ke spuštění vyžadovala, byl DOOM a to až v roce 1993. Zde je ovšem základ 1MB a další 3MB tvoří rozšíření. Byl jsem docela rozčarován, jak nefunguje na novějším MS-DOSu. Když počítač zapnete, napočítá celých 4MB, ale v systému vidíte jen tu základní paměť a ta je vždy 640KB. Protože nemám jak plnit původní pevný disk, tak jsem ho odpojil a do ISA slotu zapojil moderní XT-IDE řadič na Compact Flash karty. ISA slot?? Ano, vzadu je taková krytka, při jejímž sundání se dostanete do šachty, kde můžete dokonce do dvou ISA slotů zapojit jednu 8-bitovou krátkou kartu a jedenkrát dlouhou 16-bitovou. Takže můžete osadit tento stroj třeba některou ze zvukovek, jako třeba Sound Blaster a k tomu VGA grafickou kartu na externí monitor. Možnosti tu jsou a celé to kazí právě ta paměť RAM. Já na svých CF kartách mám jen MS-DOS 6.22, který není použitelný pro tento stroj. Nezavedete tu Himem.sys a ani EMM386.sys. To jsou ovladače pro vrchní a rozšířenou paměť RAM. Nejvyšší použitelnou verzí je zde verze MS-DOS 4.01, který jsem použil a aspoň pomocí souboru EMM.sys se zpřístupní rozšířená paměť o velikosti 3MB. Nepodařilo se mi ovšem dostat na tu vrchní paměť o velikosti 384KB, která se stala součásti oněch 3MB. Takže to vypadá takto: 640KB základní RAM, za ní je 384KB vrchní paměti, které při součtu tvoří právě 1MB RAM a poslední jsou ty 3MB. Díky tomu, že se mi nepodařily zavést ovladače do vrchní RAM (384KB), měl jsem k dispozici jen okolo 560KB základní paměti a to na některé hry nestačí. Velice často novější hry hlásily právě tohle (no memory) a některé že nepodporují daný typ displeje.


Procesor Intel 286 12MHz
Paměť 4MB
Pevný disk 40MB / Fujitsu M2227DT
Disketová mechanika Interní 3.5 / 1.44MB
LCD Pasivní 10.25 / oranžovo-černé 720×400 a 4 odstíny
COM1 / COM 2 porty Ano / Ne
LPT port1 Ano
PS/2 Ano
VGA ex. výstup / S-video Ano
Klávesnice Anglická

Závěrečný verdikt

Klady: Je to bomba stroj.

Zápory: Škoda divné RAM, která hodně připomíná PC-XT.

 

Tak jak se Vám líbí?

Toshiba T3200
Počet hlasujících je: 5 a celkové hodnocení je: 96%

 

Z tohoto stroje se mi povedlo získat jen testy z Checkit 2.1: Procesor tedy podal výkon: 2240 Dhrystones. Grafika EGA má video speed: 1788 Characters/s.  Koprocesor který tam není: 45.0K Whetstones. Při porovnání s tabulkou, je výkon CPU v pořádku a jen grafika je spíše na úrovní počítačů řady XT.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

4 komentáře “Toshiba T3200

 1. Tyjo, nemůžu si pomoct, ale takový krásný počítač by si zasloužil větší pozornost 🙂

  Pokud mě paměť neklame, tak podobný problém s pamětí pod novým DOSem bys měl i s některými jinými pre-386 notebooky, ale dřív se to řešilo tím, že jsi tam nahrál jiný driver na paměť. Rozhodně by to neměla být neřešitelná záležitost.

  Za mě by rozhodně bylo pěkné otestovat, jak se vlastně chová ten video obvod. Mělo by mít možné přepnout počítač do Hercules módu, kdy pak půjde využít celou šířku plazmového displeje. O tomhle stoji vím (zejména kvůli tomu rozlišení displeje), a kdybych ho měl doma, tak tohle bude první věc, kterou vyzkouším…

  Btw na těch fotkách v grafice mě zaráží, že obrázek má volné místo dole a nahoře. Pokud to není přímo záměr hry, tak pak nesedí, že by to mělo mít 400 pixelů na výšku (320×200 je určitě přesně double-pixelované v obou rozměrech).

  1. Já to s ním zatím nevzdal. Mám v plánu si udělat sériový kabel, abych mohl na HDD kopírovat soubory a objednal jsem si tu baterii na BIOS. Vzadu jsou přepínače a tam se dá nastavovat rozlišení. Ta fotka co je useknutá, to je chyba foťáku a obraz je po celém LCD. Na hry jsem si to přepnul do 320×200 a to už foťák pobral.
   Můj web je spíše o tom, aby se oko nabažilo, z toho se mi podařilo získat a taky změřit výkon, pokud je to funkční. Takže spíše povrchní a popis co jsem s tím zažil já.

   1. Tak budu sledovat, jestli se třeba ještě objeví nějaké další info. Jinak neříkal bych tomu LCD. S LCD to nemá nic společného (snad až na fixní rastr obrazovky). Rozhodně bys uvnitř nenašel žádné tekuté krystaly 🙂

 2. Vzpomínky jsou mlhavé, ale vsadil bych se (jak už jsem psal u mě na fóru), že tenhle model jsem měl taky. Dostal jsem ho kdysi zdarma od příbuzných a první dva roky, co jsem pobýval v Praze (takže asi 15 let zpátky) jsem ho z nouze používal coby hlavní stroj 🙂 The Cycles, T602 a dokonce i CAD! Pokoušel jsem se tehdy (neúspěšně) o FEL, kde jsme na cvičeních pronikali do tajemství technického kreslení v AutoCadu, tak jsem si to trénoval v ProtoCADu 🙂 Notebook to nakonec vzdal, něco v něm shořelo (strašnej smrad), a protože jsem to tehdy ještě nesbíral, letěl bez opravy do popelnice 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.