Test starých pevných disků

Když už tu mám tabulku výkonů starých procesorů, k tomu taky test grafických karet ve hře Wolfenstein 3D, tak proč ne i pevných disků. Celé to jednoduše vzniklo tím, že se mi do rukou dostal pevný disk SCSI a u něj i SCSI ISA řadič. Na první pohled je to obyčejný disk, ale tušil jsem, že něco podobného někde mám a tak začalo hledání. Když skončilo, byl v krabici pěkný štos disků. Ovšem mít disky, není jako mít funkční pevné disky a dobrá polovina byla nefunkční. Jako komponentu „pevné disky“ tu už mám, tak se nebudu dále rozepisovat a přejdu rovnou k věci.

Jde tu o dva disky, z cehož jeden je IDE a druhý SCSI. Klasický IDE se používal v domácích počítačích a počítačích obecně. SCSI byla doména serverů, která byla hlavně o kvantitě a kvalitě. Taková ta profesionální oblast. Kvantita z důvodů, že jste mohli za sebe zapojit až 8 kusů pevných disků o velikosti 104MB a to v roce 1990. Vím to, protože můj disk od společnosti Quantum ProDrive LPS 105S má přesně tuhle velikost. Mohla tedy vzniknout kapacita o 832MB, což byl na tu dobu neuvěřitelný prostor. Protivníkem, tedy proti SCSI, bude disk IDE, stejné značky, stejný rok výroby, ale jen kapacitně 52MB a je to Quantum Pro Drive LPS 52AT. Na první pohled je od sebe nerozeznáte, při bližším ohledaní zjistíte, že konektory jsou velikostně jiné a typ určuje nalepený papírový štítek. Podle specifikací mají oba shodnou rychlost otáčení ploten a to 3600 otáček za minutu.  S velkou pravděpodobností bude mít IDE disk jen jednu plotnu a SCSI dvě. Překvapila mě jejich relativní tichost a dokonce i některé větší disky jsou hlučnější.

K svému testu jsem použil dva počítače, jeden s procesorem AMD 486DX4 na 120MHz s deskou co má PCI sloty a ta je z roku 1995. Tímto strojem si prošly hlavně z důvodu autodetekce disků, kde jsem si mohl opsat jejich parametry a zároveň vyřadil ty nefunkční. Po přetřídění u funkčních následovaly výkonnostní testy a výsledky jsou v tabulce. Další slabší počítač je AMD 386DX na 40MHz, jenž se začal prodávat v roce 1992 a ještě dokáže spustit můj oblíbený testovací program HWINFO. Ještě dodám, že v tabulce jde hlavně o pevné disky zvýrazněné žlutě a zeleně. Červený je disk nic moc, na to ze které doby pochází.

Jak je vidět z výsledků, tak o IDE Quantum LPS 52AT o velikosti 52MB by se dalo říci, že to byl dobrý pevný disk s výhledem do budoucna. Protože na silnější sestavě podává vysoký výkon a vyrovná se i konkurentovi SCSI. Když ho dáte do slabší konfigurace, je stále rychlý, ale už ztrácí na rychlostně vyrovnaný SCSI disk Quantum LPS 105S o velikosti 104MB. Tomu je asi očividně jedno, díky potřebnému ISA řadiči, jaký procesor počítač pohání a proto ta vyrovnanost. Nejhorším diskem z mých testovaných bude Seagate ST3243A / IDE o kapacitě 215MB, který jede kupodivu rychleji na slabší konfiguraci a měřil jsem ho několikrát.

A co já na pevné disky? Inu, vzpomínám neblaze na svůj první disk ve svém počítači 286 koupený roce 1993 z druhé ruky, který měl velikost 40MB. Někdy v půlce roku 1994 se prostě odporoučel a já musel koupit nový. Ten měl nakonec velikost 80MB. Cena ovšem byla skoro půlka z ceny počítače 286 a tak jsem určitě házel kyselé obličeje. Jenže já už v počítači měl zvukovou kartu Sound Blaster 16, který do jisté míry obličejové tiky resetoval a já si tak chtěl hrát. Ten disk potom ještě sloužil ve 386, která taky naštěstí nestála moc peněz. Následně jsem střeva 386 prodal i s diskem a koupil 486 se 120MB diskem.

Tak to jsou moje vzpomínky na první pevný disk, bylo to malé, hlučné a už i staré. A co Váše paměti na první pevný disk?

4 komentáře
  1. Profilový obrázek
  2. Profilový obrázek
  3. Profilový obrázek
    • Clous

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *