Olivetti Philos 45

Minule jsem testovat Olivetti Philos 22, v podstatě jde o stejný stroj, jen tenhle má mnohem lepší výbavu. Je to totiž mnohem dražší bráška, takže taky vypadá zajímavě a má originální design. Je i zachovalý, má sem tam nějakou tu oděrku, na to že mu je letos 24let, tak drží fest pohromadě a i panty víka jsou jako nové. Ani rozměry nejsou nijak děsivé k jeho věku, na délkou má 28cm a na šířku 21.5cm. Pravda, čím je notebook starší, tím více nabere na tloušťce, ale ani to není nijak hrozný s 4.5cm a váhou 2.4kg.

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1994
Procesor Intel 486SL 25MHz / FSB 25MHz
Čipová sada Intel SC82360SL
Paměť 4MB
VGA Wester Digital (9132) / 512KB
Harddisk 124MB Toshiba / MK2124FC
Floppy disk Interní 3.5 / 1.44MB
LCD Aktivní 9.6 / barevný 640×480 256 barev
Baterie 12V / 1700mAh
Klávesnice Anglická

Klávesnice je anglická, má přelepky na čestinu, na psaní je příjemná, jde vidět na jejím povrchu, že se skoro vůbec nepoužívala a vydává tiché klapání. Příjemné jsou oddělené kurzory, i klávesa Fn je trochu bokem a to bylo příjemné u hraní her Wolfenstein 3D + DOOM. Vrchní řada, kde jsou tlačítka funkce F1 až F12, ESC, + další, jsou extrémě zmenšeny. Pokud budete chtít vyvolat klávesy F11 nebo F12, musíte stisknout Fn+F1 pro F11 a Fn+F2 pro F12. Unikátní je zde numerická klávesnice, která je nad klávesnicí v pravém horním rohu a pomocí klávesy Fn má i jiné funkce. Něco takového budete jen těžko hledat na jiných noteboocích, v podstatě to měly, až moderní stroje s velikostí LCD 17 palců.

Z vrchu a rozložení klávesnice

Procesor i486 SL 25MHz

Notebook jsem nerozdělával, ale vím, že konstrukce je úplně stejná jako na Philos 22 a některé fotky pochází z dřívějšího rozdělání. Ta je velice prostá, k sundání vrchního krytu s klávesnicí, stačí povolit pět šroubků a hned po sundání je vidět procesor. Ten je od firmy Intel s označením i486 SL – 25MHz, jde o mobilní procesor, má k sobě L1 cache 8KB, je přímo naletovaný a výměna je v podstatě nemožná. Jeho provozní napájení je 3.3V, přitom má jen 1W, takže nepotřebuje žádný chladič a to ani pasivní. Přesto jsem pomocí teploměru proskenoval celý stroj, našel nejteplejší místa, kdy po 3 hodinách neustálých dem ze hry DOOM, jsem naměřil maximální teplotu 35.3C a to zespodu. Klávesnice měla teplotu mezi 28-32C, takže i při plné zátěži procesoru, je vše jen vlažné. K vytažení celé základní desky stačí povolit jeden další šroubek a je venku. Základní paměť RAM má velikost 4MB a je řešena nestandardně o modulu 1x 4MB. Je zde i originální pevný disk o velikosti 124MB a jeho výrobcem je Toshiba s modelovým označením MK2124FC. Použitý chipset, je od firmy Intel s modelovým označením SC82360SL (SX706).

Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře DOOM, kdy demo střídá demo

Základní deska z vrchu

Zvuk zde produkuje pouze PC spíkr, jeho hlasitost se dá ovládat potenciometrem a já jsem jeho zvuky měl na minimum. I když má notebooku zdířky na mikrofon + sluchátka, není však výstup ze zvukové karty, jaké zklamaní a na co to je nevím. Ovládání myši je prováděno pomocí trackballu, kdy palcem otáčíte kuličkou a ukazováčkem mačkáte tlačítka. Celá tahle konstrukce je velice nepraktická, velice špatně s tím jde něco přetáhnout ve Windows 3.1 a zjistil jsem to při hraní karet Solitaire. Musím ale pochválit její originální řešení, protože myš je schovaná v těle notebooku, pokud ji chcete používat, stačí stisknout tlačítko a ona vyleze se své komůrky. Pokud už ji nepotřebujete, prostě ji zase zaženete zpět a je to. Z konektorů zde najdeme dokovací konektor, ten je zde důležitý z jedné příčiny, na mini dokovací stanici se totiž nachází klasický konektor s VGA výstupem.

Samozřejmě výstup na VGA přímo na těle notebooku to má, ale je řešený přes jakousi redukci a tu nemám. Jinak moc smysl to mini rozšíření nemá, je tam navíc právě VGA výstup a jeden konektor pro klávesnici. Dále tam najdeme COM1, LPT1, koncovka PS/2 a potom i dvě šachty PCMCIA. Na přenos nebo zálohu se používala disketová mechanika o kapacitě 1.44MB, ta je zde plně funkční a přečetla i mé staré diskety. Zobrazení zde provádí grafická karta od firmy Western Digital, nese modelové označení WD-90C26A, čip má k dispozici 512KB paměti a žádné 3D funkce od ní však neočekávejte. LCD je aktivní barevné, má velikost 9.6 palců, jas se upravuje pomocí kolečka na víku. Jeho maximální rozlišení je 640×480 a 256 barev. Jeho kvalita je nic moc, ale v té době to prostě byla špička a určitě to cenu notebooku zvedlo do závratných výšin. Hrát na tom hry po stránce zobrazení, není žádný problém a vše šlape jedna báseň.

 

Notebook jsem podrobil svým testům v operačním systému MS-DOS 6.22, na kterém jsem pro spouštění programů použil nějakého ze správce souborů, jako je například M602. Chování notebooku bylo při testování bezproblémové. Musím poznamenat, že jde o starší stroj, takže s ním není taková zábava, jako z řad co mají procesor Pentium, které se dají použít i na hry. Samozřejmě se to na hry použít dá, ale prostě scházející zvuková karta je u her dost důležitá a spíkr ji nenahradí. Co mě taky trochu udivilo, byl pevný disk, ten jsem chtěl naplnit programy, co používám na testy, tak jsem ho vyjmul, dal na USB svého pc, disk se přihlásil, ale vidět nešel. Tak jsem ho zkusil na všech PC po domě, ale nic a tak jsem vytáhl svůj servisní notebook s WinXP. Napojil jsem ho a taky nic.

Numerická klávesnice Čipy k audio výstupu a mikrofonu

VÝKON V MS-DOS 6.22

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C 17.7
FPS
DOOM v1.9 10.8
FPS
PC Player Benchmark / 320×200 4.5
FPS
PC Player Benchmark / 640×400 2
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísli 12539
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou 11485
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísli 24
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti 576
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení 248
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD 13.8
ms
HWinfo 4.7.8: Otáčky HDD 2946
ot/minutu

Závěrečný verdikt:

Klady: Použití mobilního procesoru 486SL. Použité materiály zatím drží. Přístup k pevnému disku. Použití typu baterie na BIOS. LCD je aktivní a barevné. Oddělená numerická klvesnice. 

Zápory:  Rozložení klávesnice mohlo být lepší. Paměť RAM je nestandardní. Žádná zvuková karta. Náhrada myši je neohrabaná.


BIOS

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *