Commuter – LPT-HDD

Dostala se mi do rukou taková hezká taštička s nápisem Commuter, to je jako nějaký zkomolený Computer a pod tím je dále napsáno – The Parallel-Portable Subsystem. Ovládací čip DATASTORZ toho jde maximálně poznat, že jde o něco pro paralelní port, ale rozhodně ne, že půjde o pevný disk. Musím uznat, že balení je luxusně podáno a tajemně popsáno. No každopádně jde o docela zajímavé zálohovací zařízení někdy z roku 1996-97, pokud tedy vložený disk s rokem výroby 1996, byl prodám s touto krabicí jako celek.

Zkoušel jsem samozřejmě něco o výrobci na Internetu zjistit, ale vše bylo marný a dokonce jsem nenašel ani obrázek. Zdá se tedy, že půjde o docela ne zrovna běžnou věc. Žádný manuál jsem v taštičce nenašel, ale je tam disketa, kde se nachází. K tomu tam jsou i ovladače pro MS-DOS, Windows 3.x, Windows 95, Windows NT a OS2. Při instalaci to píše, Copyright 1995-96 DataStor Technologies, když jsem nahlížel dovnitř, vyfotil jsem tam nějakého švába, co má nápis DATASTOR a tentokrát byl Internet chytřejší. Našel jsem i na českých stránkách o možnosti kdysi zakoupit tento produkt a stál 3600Kč. Z toho tedy usuzuji, že krabička byla nakonec zakoupena bez pevného disku, jinak by to stálo o mnoho víc. No, ale ovladače bych pro to hledat nechtěl a je štěstí, že disketa je čitelná.

Instalace je velice jednoduchá, po pár kliknutí se soubory zkopírují na pevný disk, potom proběhne zápis do autoexec.bat a config.sys. Po zresetování se disk inicializuje, pokud je tedy připojen do LPT a zapnut. Já to samozřejmě zkusil na svým retro herním PC, kde je deska 486 + procesor Intel Pentium OverDrive na 83MHz a vše krásně šlapalo. Trochu jsem študoval onen manuál, výrobce tam uvádí, že minimální konfigurací je procesor 386SL. Další počítač kam jsem disk připojil byl Jamicon SpaceStation INS-1070 s procesorem 386SX 25MHz a opět vše v pohodě.

Tak jsem nakonec ještě vybalil PC s procesorem 286 – UP BAM/12S, zapojil to, nahrál ovladače a nic. Rychlost kopírování při nastavení LPT v BIOSu na normal nebo ECP/EPP + DMA3 je rychlost nic moc a soubor o velikosti 8MB se překopíroval za 1m:40s. Pokud se nastaví LPT na ECP/EPP, daný soubor 8MB se zkopíruje za 20 sekund a při zápisu je to stejný čas. Potom už se s tím dá docela pracovat a na LPT to není špatný.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “Commuter – LPT-HDD

  1. Mal som to,niekde a dokonca ešte mám aj presne túto krabicu. S klonovacím softom tej doby bolo možne bez problémov odkladať celý disk v jednom súbore, alebo pekne zaradom jednotlivé partície. Síce rýchlosť na parporte nič moc, ale napriek tomu to pekne a hlavne spoľahlivo fungovalo.
    Utrel som slzu, zaspomínal – a ideme ďalej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *