IBM ThinkPad T40

Nedávno mi na stůl přistál notebook od firmy IBM ThinkPad model T40 a říkal jsem si, že se zase bude v čem vrtat. Stroji tedy v první řadě otevřu víko, abych stisklo tlačítko „power“, prst tedy míří tím směrem a oči skenují celkovém opotřebení. Nestihly ho celý ani doskenovat a už v mozku vypadla věta – že by ředitelův notebook. Jeden uživatel, co to zde i čte, má zkušenost, že když je notebook starý, tento má zhruba 15let, což je na elektroniku dost a vypadá skoro jako nový, mohl sloužit jako prezentace v kanceláři ředitele. Já tomu samozřejmě věřím, vyfasovat v prosperující firmě se dá ledacos, kdo jiný by si taky koupil stroj za 80.000kč a koukal na něj. To ale není všechno, když jsem stroj otočil, baflo na mě několik neporušených pečetí, tak jsem si říkal, že z toho ředitelového stolu byl sebrán včera a teď jsem ředitelem já. Být tak rok 2004, smál bych se od ucha k uchu a už bych instaloval nějakou tu hru.

Ono to totiž na tu dobu není žádný ořezávátko, pravda není to top, ale je to IBM, to byl a bude vždy pojem. V tomto kusu hardwaru se totiž nachází mobilní grafika ATI Radeon 7500 s 32MB vlastní pamětí a ta se dá považovat u notebooků jako herní. Dále to má mobilní procesor od firmy Intel Pentium M na 1300MHz, ten v té době patří k těm lepším křemíkům, nepotřebuje moc napětí a dá se krásně uchladit tichým malým chladičem. Taky že jsem po celou dobu testů notebook skoro neslyšel a když jsem s ním nic nedělal, ani jsem pomalu nevěděl, že je vůbec zapnutý. Velikost RAM 512MB stačila opravdu každému, při této velikosti systém Windows XP běžel jako po másle. Musím pochválit lampičku ve víku, je to dobrá vychytávka, nechápu proč to notebooky nepoužívají i dnes a taky jeho štíhlost plus lehkost.

Protože jsem jeden notebook s grafickou kartou ATI 7500 už testoval, napadlo mě postavit je proti sobě. Nejdřív jsem si říkal, super, bude to vyrovnaný boj, ale bohužel, IBM má o poznání menší výkon, co se grafického výkonu týče a snad na konci článku dojdete k závěru proč tomu tak je? Jeho protivníkem je tedy Compaq Evo N800v, pokud vás zajímají detailní parametry, musíte na něj kliknout. Jinak úplně dole je tabulka s výkonem, zatím mých všech otestovaných novějších notebooků, co mají trochu schopnou grafickou kartu. Pokud máte doma podobný a nepotřebný stroj, sem sním prosím, já ho otestuji a porovnám.

Jinak jak vidíte na obrázcích z testů, je Pentium M na 1.3GHz skoro stejně výkonné jako v uvozovkách mobilní Pentium 4 na 2GHz. Co se týče výkonu ve hře Max Payne ve 32-bitových barvách, tam byly notebooky na stejné úrovni a na obou si hru v pohodě zahrajete v rozlišení 1024×768. I když stoje používají rozdílné chipsety, IBM má Intel Odem i855PM, Compaq je postaven na Intel Brookdale i845MP, tak práce s pamětí vychází skoro nastejno a tabulce pod textem je to i vidět. Co říci závěrem, určitě je to pěkný kousek, až na jedno rozbité USB, malinko ošoupaný touchpad, je jinak jak nový a panty úplně bez vůle. Kdo trochu IBM v té době znal, tak je přeci jen trochu škoda, že jejich stroje se podobaly jako vejce vejci, ale takhle to prostě bylo a drželi se zajetého.

SoučástiParametry jednotlivých součástí
ProcesorIntel Pentium M 1300MHz / FSB 400MHz
Čipová sadaIntel Odem i855PM
Paměť512MB / 133MHz
VGAATI Mobility Radeon 7500 / 32MB 64bit bus
Harddisk30GB / Hitachi IC25N030ATMR04-0
ZvukovkaIntel - AC'97 Audio Controller
LCDAktivní 14.1 / barevný 1024x768 32bit
SíťovkaIntel - PRO/100 VE Network Connection
CD-ROM / DVDLG GDR8083N / DVD ROM
Pcmcia2x Texas Instruments PCI-1520
Infrared PortAno
LPT port1Ano
Konektor pro dock staniciAno
USB2x Intel a jeden poškozen
ModemIntel 82801DB(M) ICH4
VGA ex. výstup / S-videoAno / Ano
Baterie10.8V / 4.4AH
KlávesniceDánská

 

Tak jak se Vám líbí?

IBM ThinkPad T40
Počet hlasujících je: 7 a celkové hodnocení je: 71.43%
 

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *