CD-ROM / DVD

CD-ROM + DVD je klasika, to asi zná každý, ale i tyto mechaniky mají svůj začátek. DVD jako takové vynechám, na trh se dostaly v roce 1997 a měly počáteční velikost 4.7GB. Daleko zajímavější je historie CD-ROM. První, co četlo CD, byl samozřejmě přehrávač na hudbu a stalo se tak v roce 1982. Po roce 1985 jste tak nějak mohli jít do obchodu a přehrávač si koupit, třeba TESLA MC 900. První CD-ROM mechaniky, co si člověk mohl dát do počítače, přišly okolo roku 1991 a hry 1992. První takovou hrou byl třeba Loom, ten vyšel v roce 1990 na disketách. V roce 1992 vyšel znovu na CD-ROM a byly přidány mluvené dialogy. V roce 1993 už byl výběr her větší. První mechaniky měly rychlost označovanou jako jednorychlostní (1x), to odpovídalo v datech čtení okolo 150kB/s. Nezdá se to moc, ale v té době to byla hodně nadstandardní rychlost. Pokud se ale vezme velikost samotného media, které bylo 650MB, to se mělo rychlostí 1x přelouskat celé, tak by to nějaký čas zabralo. Snaha zkopírovat celé CD na harddisk byla prakticky nemožná z důvodu velikosti HDD, které v té době byly okolo 80MB a až v roce 1995 bylo možné do svého PC koupit 850MB. Taky se v tomto roce na trh dostaly vypalovačky, které v roce 1998 už byly cenově dostupné.

Jedny z prvních CD-ROM mechanik, které se dostaly na trh byly Creative. Typ Creative CR-521-C s rychlostí 1x byla vyrobena v roce 1992. Marně zde budete hledat vyjíždějící dvířka. Do této mechaniky se dává speciální šuplík (caddy), do toho se vložilo CD medium a silou zastrčilo. K vytažení sloužil knoflík vpravo, na jehož zmáčknutí jste museli vyvinout docela sílu, aby šuplík vyskočil. Pokud byste chtěli tuto mechaniku zapojit klasicky do IDE řadiče, tak neuspějete. I když konektor vypadá stejně, dokonce jde i IDE kabel nasadit, potřebuje tato mechanika svůj řadič. Ten se buď dal koupit v provedení 8-bitové ISA karty, nebo ho nesla nějaká ze zvukovek. V mém případě se jedná o Creative Sound Blaster 16 (CT1740) z roku 1992. Pokud byste chtěli vidět tuto CD-ROM a zvukovku v akci, stačí kouknout na video.

Creative CR-521-C Creative CR-563-B

Druhá CD-ROM Creative CR-563-B s rychlosti 2x, je z roku 1994 a její rychlost čtení se zvýšila na 300kB/s. To už je klasická CD-ROM nebo DVD, jak vzhledově, tak i funkčně jak je známe dnes. Dvířka se otvírají a zavírají pomocí motorku, jen zapojení je pořád prováděno, buď přes řadič a nebo přes zvukovku. Tady k této mechanice posloužila zvuková karta Sound Blaster CT2770 SB16 value. I tato CD-ROMka je plně funkční a i ji můžete vidět v akci na videu.

Zvukovka s řadičem Mitsumi FX400E

Pro rok 1995-7 se stává standardem CD-ROM mechaniky s rychlostí 4x až 8x. Zde už mechaniky zažívají prodejní boom a jejich budoucnost v PC je jistá. Výrobců už bylo hodně, například: Acer, Aztech, BTC, GoldStar, NEC, Pioneer, Sony, Toshiba a další. Vývoj začal jít tak rychle dopředu, že už to byla jen otázka peněz jak rychlou mechaniku si koupíte. Hodně známá firma Mitsumi, uvedla na trh mechaniky s označením FX400E 4x a FX800 8x. U Mitsumi FX400E 4x je čtecí rychlost 600kB/s a už se zapojuje do klasického IDE řadiče, který mohl být integrovaný na základní desce, nebo pomocí řadiče ISA či PCI.

Mitsumi FX800 + RAP CD LPT TEAC CD-C68E

Mechanika Mitsumi FX800, už čte rychlostí 1200kB/s. Ta je zapojená jako externí zařízení v RAP CD šuplíku a připojuje se pomocí LPT. Rychlost mechaniky je značně omezená průtokem LPT portu, já naměřil při kopírování souboru o velikosti 8MB čas 1m:03s. V mechanice se nacházelo vypalované CD Verbatim, ta byla připojená k počítači Jamicon INS-1070 PC-386SX25MHz. Je to tedy pomalejší mobilní zařízení a jeho využití je hlavně tam, kde není možnost napojit právě žádnou CD-ROM mechaniku. Uvedu například: třeba zmiňovaný Jamicon INS-1070 PC-386SX25MHz, nebo Olivetti PCS 11, nebo nějaký notebook: Toshiba T2130CT, Compaq Concerto 2840 atd.

Bylo Vám málo mít v PC jen jednu mechaniku, stačilo koupit TEAC CD-C68E, do ní se vejde 6 kusů CD o průměru 12cm. 

Mechaniku s rychlostí 6x, bohužel žádnou nemám.

TEAC MX6miniCD – 20X   FreeCom Traveller CD10 – 10X 

CD-ROM mechaniky se dělaly i pro notebooky, ovšem přišly o pár let později a u řady 486 se snad ani neukázaly, pokud ano, tak jen tak zlehka u pár modelů, stejně jako integrované zvukovky. Za to s procesorem Intel Pentium 1 už ji měl skoro každý stroj, to bylo způsobeno tím, že notebooků s tímto CPU bylo vyrobeno už velké množství a od hodně firem. První notebooky měly CD-ROM s rychlostí 6x v roce 1996, jako třeba Toshiba XM-1402M. Taky byl docela chaos, jak byla mechanika zapojená, u CD-ROM pro PC to bylo IDE s daným konektorem. U notebooků si každý výrobce koncovku myslel sám, tím bylo i zhoršeno třeba vylepšení za rychlejší, nebo vůbec výměna za jinou, pokud se originální pokazila. Pro ty, do kterých se CD-ROM nevešla, nebo ji někdo chtěl ke staršímu stroji, se začaly vyrábět universální mechaniky, které se připojovaly pomocí PCMCIA konektoru.

HP 8100 LiteOn LXR-40122C – USB

Na všech předchozích mechanikách jste si mohli CD media jen prohlížet, ale v roce 1998 se už daly za solidní peníz koupit IDE vypalovačky. Vypalování byla docela zajímavá činnost, protože se sem tam stalo, že se něco při vypalování pokazilo a pokud mediu stálo okolo 150-200Kč, člověk se potom mohl jen škrábat na hlavě. S příchodem USB a především USB2, se začaly vyrábět ve velkém i externí vypalovačky jak CD, tak i DVD.

 

Nakonec jeden CD přehrávač Philips CD 207 z roku 1987, kdy většina populace Československé socialistické republiky nemělo ani páru, že nějaké CD vůbec existuje 😀

  Philips CD 207  
 
 
Štítky:
2 komentáře
  1. Profilový obrázek
    • Clous

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *