Atari 520ST

Musím uznat, že 16-bitová řada Atari ST, konkrétně model 520 STM z roku 1985, je velice pohledný stroj a na svoji dobu i výkonný. Je třeba zdůraznit, že byl určený hlavně do domácností, ale používali ho všichni, jak podnikatelé na západě, tak třeba i hudebníci a další. Muzikanti z důvodu, že se zde nacházejí konektory pro připojení zvukových modulů, jako například – Roland MT-32 a později třeba Roland SC-55. Tomu rozhraní se přezdívá MIDI a za nějaký čas bylo i u zvukových karet do PC, jako MPU-401. Dokonce k tomu v roce 1989 vznikl i populární hudební software zvaný Steinberg Cubase, který se prodává dodnes.

Taky jsem zmínil podnikatele, protože ti mohli obdivovat grafické rozlišení, které bylo 640×400 černobíle, ale pozor! Jen s černobílým monitorem od Atari a ten měl krásnou obnovovací frekvenci 72Hz. Takže na psaní textů, či na práci s tabulkami anebo na jinou agendu, slušný stroj. Trochu problém nastal, když jste se rozhodli pořídit si onen černobílý monitor, nemohli jste hrát barevně hry a naopak. Pokud jste si pořídili barevný, tak vám nebylo zpřístupněno vysoké rozlišení, protože ten s barvami to prostě neuměl. Tím vzniká takový paradox: ti, co chtěli hrát hry, což byla nevýdělečná činnost, museli zaplatit víc než ti, co ho chtěli používat na práci s černobílým a tedy levnějším monitorem. Já mám ke své smůle jako hráč jen ten černobílý a aspoň hra Tetris tam jede na odreagování.



 

                    PARAMETRY:

    • Předpokládaný rok výroby: 1985
    • Procesor: Motorola MC 68000 8MHz
    • Paměť RAM: 512KB
    • Paměť ROM: 192KB
    • Floppy disk: Externí 3.5/ 720KB / model: SF 314
    • Video: 320 x 200 16 bartev z 512/ 640 x 200 jen 4 barvy a 640×400 černobíle
    • Zvukovka: Yamaha YM2149
    • Monitor: Černobílý CRT SM 146 s obnovovací frekvencí 72Hz
    • Klávesnice: Německá
    • Systém: TOS

Protože se jedná o model STM, je součástí počítače i paměť ROM o velikosti 192KB, na které je nahrán operační systém TOS a stroj obsahuje i TV výstup. Pokud tedy do disketové mechaniky nestrčíte bootovací disketu, skočí při zapnutí počítač právě do TOS. V tomto systému můžete diskety prohlížet, kopírovat, formátovat a samozřejmě programy spouštět. Je to příjemné, že počítač funguje i bez disket. Když tam ale dáte disketu s hrou, ty jsou bootovací, tak se hned po zapnutí začne nahrávat, což je tedy takový podobný systém jako konzole. No a jaké je samotné hraní?

Parádní a hudba hodně připomíná FM syntézu z PC. Pokud se ale na to podívám z objektivnějšího pohledu, počítač nedosahuje takové herní kvality jako Amiga 500, ale subjektivně se mi více líbí právě řada ST. Proč? Je to právě asi tou hudbou, víc mi sedí k těm počítačovým hrám, je prostě taková počítačová, kdežto na Amize už je to opravdu real a grafika zůstala dětská. Co ale chválit moc nemůžu, jsou zvukové efekty, někdy jich je málo a většinou horší kvality. Taky je počítač celý mono, nemá zvlášť vyvedené audio a vše je v konektoru na monitor. Tím byl docela problém napojit ho na Hi-Fi věž, nebo na cokoliv jiného. 


Hledal jsem nějakou hru, co by byla okolo toho roku vydání počítače a moc jsem jich nenašel. Chtěl jsem takovou, která trochu ukáže, co stroj uměl v době jeho vydání, ale ty parádnější hry vyšly prostě až později a tak aspoň jednu. Nese název Super Cycle, je z roku 1986 a vydavatelem je Epyx. Jsou to takové jednoduché rychlé závody motorek a cílem je dojet do určitého času. Můžete si vybrat barvu motorky a dokonce i bundy.

Hudba ze hry: Super Cycles

      Super-Cycle-Atari-ST-Menu

Hudba ze hry: 5th Gear (1990)

      5th-Gear-Atari-Mega-1-Úvod

A nějaké další jsou tady: HRY ATARI ST

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “Atari 520ST

  1. Jen drobný komentář – to „M“ znamená, že počítač obsahuje modulátor, tedy umožňuje připojení obyčejné TV – někde vzadu byste měl najít cinch konektor, na který je vyvedený anténní signál. Nemá smysl jej používat, lepší je koupit moderní kabel, vyvádějící monitor na SCART, to dává mnohem lepší obraz. 192 KB ROM měly všechny počítače ST první generace. A ještě malá zajímavost – ta SF 314 je vlastně „moderní“, původní byla SF 354, která navzdory vyššímu číslu byla pouze jednostranná, tedy kapacita 360kB – to je teprve sranda, mnoho softwaru z první generace bylo proto dodáváno na „jednostranných“ disketách (ty jsou samozřejmě oboustranné, ale naformátované jednostranně. Když se na jednostranné disketě pokusíte číst oboustrannou, tak sice vydíte všechny soubory, ale logicky některé nepůjdou přečíst.

    Každopádně, díky za skvělý seriál a dobrou práci!

    1. Myslím že výstup na TV je tam zmíněn, možná jsem měl dodat, že je potom potřeba naladit kanál. Jinak samozřejmě vím jak funguje, ale co jsem nezkoušel, jaké to mám potom možnosti, když to jede přes ten anténní signál? a tím myslím rozlišení.
      Já se domníval, že první 520ST mělo TOS na disketách. S tou disketovkou, to je hodně zajímavé a pokusím se ji sehnat. Kabely na SCART mám dva, jeden funguje se všemi ATARI ST, ten druhý jen s některými a trochu záhada.
      Taky díky za zajímavé info!

  2. K tomu značení ATARI ST:
    Pokud je v názvu „F“ má integrovanou FDD.
    Pokud „M“, má modulátor¨.

    ST – externí zdroj, externí mechanika, bez modulátoru.
    STM – Integrovaný modulátor, zdroj externí, FDD externí.

    Následovala změna a stroj se trochu zvětšil.
    STF – Integrovaný zdroj, integrovaná FDD, BEZ modulátoru (výstup na ten x kolík – možno barevně SCART, černobíle Atari monitor, pokud se nepletu).
    STFM – Integrovaný zdroj, integrovaný modulátor i FDD.
    Drobná vylepšení:
    STE – Jako STF(M) + blitter, stereo, další porty pro joy (analog).

    TOS na disketách se vyskytoval jen krátce u ST 260 a prvních 520.

    Designově každopádně velice zajímavý stroj, ostatně u Atari je to skoro tradice :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *