Atari 520ST

Musím uznat, že 16-bitová řada Atari ST, konkrétně model 520 STM z roku 1985, je velice pohledný stroj a na svoji dobu i výkonný. Je třeba zdůraznit, že byl určený hlavně do domácností, ale používali ho všichni, jak podnikatelé na západě, tak třeba i hudebníci a další. Muzikanti z důvodu, že se zde nacházejí konektory pro připojení zvukových modulů, jako například – Roland MT-32 a později třeba Roland SC-55. Tomu rozhraní se přezdívá MIDI a za nějaký čas bylo i u zvukových karet do PC, jako MPU-401. Dokonce k tomu v roce 1989 vznikl i populární hudební software zvaný Steinberg Cubase, který se prodává dodnes. Taky jsem zmínil podnikatele, protože ti mohli obdivovat grafické rozlišení, které bylo 640×400 černobíle, ale pozor! Jen s černobílým monitorem od Atari a ten měl krásnou obnovovací frekvenci 72Hz. Takže na psaní textů, či na práci s tabulkami anebo na jinou agendu, slušný stroj. Trochu problém nastal, když jste se rozhodli pořídit si onen černobílý monitor, nemohli jste hrát barevně hry a naopak. Pokud jste si pořídili barevný, tak vám nebylo zpřístupněno vysoké rozlišení, protože ten s barvami to prostě neuměl. Tím vzniká takový paradox: ti, co chtěli hrát hry, což byla nevýdělečná činnost, museli zaplatit víc než ti, co ho chtěli používat na práci s černobílým a tedy levnějším monitorem. Já mám ke své smůle jako hráč jen ten černobílý a aspoň hra Tetris tam jede na odreagování.

 

                PARAMETRY:

  • Procesor: Motorola MC 68000 8MHz
  • Paměť RAM: 512KB
  • Paměť ROM: 192KB
  • Floppy disk: Externí 3.5/ 720KB / model: SF 314
  • Video: 320 x 200 16 bartev z 512/ 640 x 200 jen 4 barvy a 640×400 černobíle
  • Zvukovka: Yamaha YM2149
  • Monitor: Černobílý CRT SM 146 s obnovovací frekvencí 72Hz
  • Klávesnice: Německá
  • Systém: TOS

Protože se jedná o model STM, je součástí počítače i paměť ROM o velikosti 192KB, na které je nahrán operační systém TOS a stroj obsahuje i TV výstup. Pokud tedy do disketové mechaniky nestrčíte bootovací disketu, skočí při zapnutí počítač právě do TOS. V tomto systému můžete diskety prohlížet, kopírovat, formátovat a samozřejmě programy spouštět. Je to příjemné, že počítač funguje i bez disket. Když tam ale dáte disketu s hrou, ty jsou bootovací, tak se hned po zapnutí začne nahrávat, což je tedy takový podobný systém jako konzole. No a jaké je samotné hraní? Parádní a hudba hodně připomíná FM syntézu z PC. Pokud se ale na to podívám z objektivnějšího pohledu, počítač nedosahuje takové herní kvality jako Amiga 500, ale subjektivně se mi více líbí právě řada ST. Proč? Je to právě asi tou hudbou, víc mi sedí k těm počítačovým hrám, je prostě taková počítačová, kdežto na Amize už je to opravdu real a grafika zůstala dětská. Co ale chválit moc nemůžu, jsou zvukové efekty, někdy jich je málo a většinou horší kvality. Taky je počítač celý mono, nemá zvlášť vyvedené audio a vše je v konektoru na monitor. Tím byl docela problém napojit ho na Hi-Fi věž, nebo na cokoliv jiného. 

Hledal jsem nějakou hru, co by byla okolo toho roku vydání počítače a moc jsem jich nenašel. Chtěl jsem takovou, která trochu ukáže, co stroj uměl v době jeho vydání, ale ty parádnější hry vyšly prostě až později a tak aspoň jednu. Nese název Super Cycle, je z roku 1986 a vydavatelem je Epyx. Jsou to takové jednoduché rychlé závody motorek a cílem je dojet do určitého času. Můžete si vybrat barvu motorky a dokonce i bundy.

 

  Hudba ze hry: Super Cycles   Hudba ze hry: 5th Gear (1990)  
 

 

      Super Cycle - Atari ST - Menu
 

 

      5th Gear - Atari 1040STf - Úvod
 

A nějaké další jsou tady: HRY ATARI ST

 

Štítky:
3 komentáře
 1. Profilový obrázek
  • Clous
 2. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *