Highscreen Kompakt Serie III 286-16MHz

Na počítač Highscreen je radost pohledět, už jen ten křičící červený nápis v černém pozadí HIGHSCREEN KOMAPKT Serie III 286-16 Intel 286 12MHzje kultovní! A hned pod ním krásně uspořádané ovládací prvky s božím ukazovatelem frekvence procesoru. Ten se samozřejmě dá nastavit i na jiné frekvence, to samé platí pro štítek, který se dal vyměnit a rázem z toho potom mohla být i 386-ka. Byly tedy skládané z normálních dostupných komponentů, stejně jako třeba u nás více známý Escom a obě to jsou německé značky. K tomuto počítači se dodávala i velice zvláštní klávesnice, která má svůj kryt proti prachu a ten se dá podle potřeby v určité poloze vytáhnout. Pokud ji ale máte naproti PC bedny, tak její otevření samozřejmě zakryje ono kultovní přední čelo a také vám zabrání v práci s disketovými mechanikami. To je ale to nejmenší, daleko více mi vadí malá klávesa levý shift, která se hodně používá u starých her spolu s dalšími CTRL, ATL, A a Y(Z), což ji tedy vylučuje při použití silnějších strojů, ve kterých běhá DOOM a jemu podobné pecky. Taky mě často mátla ledka u Num Lock, která je uprostřed místo vlevo, takže jsem pořád myslel, že mám zapnutý Caps Lock.

Na počítači jsem zkoušel i nějaké hry, jako Prince of Persia a jinou klasiku. Vše krásně jede a dokonce ani obstarožní pevný disk 43MB Seagate ST-157A není moc hlučný. Herní výkon je změřen ve hře Wolfenstein 3D v tabulce, ale při nasazení mé nejrychlejší ISA VGA grafické karty Cirrus Logic CL-GD5420 to stouplo na 11.8 FPS a s tímto výsledkem se dostává až k procesoru Intel 386SX 20MHz. Monitor je ze stejných let jako počítač, má značku KFC, takže je libo proklatě dobré kuře anebo monitor ke snědku? 🙂

TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Procesor (CPU) Intel 286 16MHz
Čipová sada Headland
Paměť (RAM) 1MB
Grafická Karta (VGA) Trident s čipem TVGA8900B / 512KB
Harddisk (HDD) 43MB Seagate ST-157A
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.4MB + Interní 5.25 / 1.2MB
COM1 / COM2 Ano / Ano
LPT PORT Ano

Test Výsledek
Wolfenstein 3D 8.8  FPS
CHechkIT 2.1 Výsledek
CPU 16-bit s celými čísly 3946  Dhr./s
CPU 16-bit s plovoucí čárkou 74.9K  Whe./s
VGA Speed 2850  Char./s

Tabulka s výkonem mých už testovaných procesorů XT až 386 aneb jak obstál v dávné konkurenci. Testováno s původní grafikou.

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *