Zenith Data System Z-Station EL

Počítač Zenith Data Systém model Z-Station EL byl určen do kanceláří, nebo o něm alespoň tak psali v minulosti dobové recenze z let 1998. Ano, je to obyčejný PC, který nijak nevybočuje z řady, ovšem nese hrdě svoji značku a takový stroj sem patří. Dokonce má také nějakou tu zajímavost, jako je napájení, které vypadá na první pohled jako AT i s koncovkou. Ovšem zapínání počítače je jen tlačítko, které spíná pin na základní desce, nikoliv spínač přímo do zdroje a celé se to tedy chová jako ATX. Přesto ale když ukončíte Windows, PC se nevypne a musíte zmáčknout opět tlačítko. Když se potom podíváte na přední čelo, tak hned vedle disketové mechaniky je takový posuvný kryt, kde se ukrývá tajná šachta, která poskytuje nějaké ty možnosti a na co by to mohlo být? Třeba kdyby základní deska byla osazena zvukovou kartou, mohly by tam být její výstupy plus vstupy anebo další USB. Opravdu nevím, ale napadá mě, co by tam mohlo být dnes. Vím, že vás taky 🙂 Přesně! Compact Flash karta, která by nahradila pevný disk, přitom by byla lehce přístupná a schovaná. Toto nemá kdejaký počítač. 🙂

Motor tohoto stroje tvoří procesor Intel Pentium MMX na frekvenci 200MHz, který má na sobě jen pasivní chladič, ale uvnitř na předním čele je umístěn větrák, který ho ofukuje. Ten nasává venkovní vzduch spodem, kde je v plastu takový výřez a kupodivu to není ani moc hlučné. Největší randál dělá pevný disk a hlavně jeho hlavičky. Ten pochází od firmy Seagate, má velikost 2GB a jde o model ST32122A. Grafická karta S3 Trio 64V+ poskytuje dobrý obraz a paměť je rozšířená na 2MB. Operační paměti je instalováno 64MB, což umožňuje relativně plynulý běh Windows 98 a mají také velmi dobré časování 50ns. Všiml jsem si, že původní díly i CD-ROM mají na sobě nálepky. Takže tam zřejmě byla při prodeji, přičemž jde o Lite-on LTN242 s rychlostí 24x. Síťovou kartu, která se tam nachází, už výrobce neinstaloval. Díky tomu, že stroj obsahuje 3x ISA s 2x PCI sloty, jsou jeho možnosti k rozšíření dobré. Čistě teoreticky to půjde osadit 3DFX Voodoo2 a k tomu nějakou zvukovou kartou s Wavetable. Potom by se ona kancelářská krysa proměnila na multimediální bestii a to pro hry z let 1994 až 1999.


TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Procesor (CPU) Intel Pentium MMX 200MHz
Čipová sada Intel 430VX Triton II
Paměť (RAM) 64MB / 50ns
Grafická Karta (VGA) S3 Trio64V+ (86C765) / 2MB
Harddisk (HDD) 2GB / Seagate ST32122A
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
CD-ROM Lite-on LTN242 (24x)
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
PS/2 Ano
USB Ano 2x
Síťová karta 3Com 3C90x

Počítač jsem tentokrát otestovat jen v demu Little Big Adventure 2, které jsem nainstaloval z CD 44 ze Score z roku 1997.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *