Hewlett Packard OmniBook XE2

Čas nám uniká mezi prsty, a je to podobné, jako když se ponoříme do hry, která člověka pohltí na několik hodin bez přestání. V tomto rychlém proudu času mi nyní připadá neuvěřitelné, že už uplynulo pět let od doby, kdy jsem měl možnost podrobně testovat notebook Hewlett Packard OmniBook XE3. Je to model, který v hierarchii následoval svého předchůdce, populárního Omnibooku XE2. A pokud bychom se zaměřili na detailní srovnání těchto dvou kousků technologie, XE3 by v tomto porovnání vynikal především jako výkonnější multimediální nástroj. Jeho vylepšení v designu a funkčnosti z něj činily stroj, který byl pro svou dobu skutečně na vysoké úrovni.

 

 

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 2000
Procesor Intel Celeron 500 MHz / FSB 100MHz
Čipová sada Intel BX440
Paměť 64MB / SDR 100MHz
VGA Silicon Motion SM710 LynxEM4 / 4 MB
Harddisk Testovací 64GB SSD / Transcend TS64GPSD330
CD-ROM Matshita CD-ROM CR-176 (24x CD-ROM)
FDD 1.44 MB / Panasonic JU-226A142FC
Zvukovka ESS Technology ES1983S Maestro-3i
LCD Aktivní 14.1 / barevný 1024×768 24bit
Modem ESS Technology ES56CVM-PI Data/Fax/Voice V.90
Pcmcia 2x Texas Instruments PCI1225
USB 1x Intel 82371AB/EB PIIX4
VGA ex. výstup Ano
Infra port (IR) Ano
Baterie 14.8V 3200mAh
Klávesnice Německá

 

Trocha minulosti

Společnost Hewlett Packard se svými notebooky vždy kladla důraz na kvalitu a design, což se samozřejmě promítlo i v cenové politice. Model OmniBook XE2, který byl v květnu roku 2000 na trhu dostupný za cenovku 100 990 Kč, což nebylo zrovna málo. Na první pohled by se mohlo zdát, že tato částka zařadila tento notebook do kategorie špičkových produktů, ale když se podíváme na jeho technické specifikace, realita byla trochu jiná. V základní výbavě měl pouhých 32MB RAM, což v kontextu té doby nebylo nijak ohromující. Kromě toho byl vybaven aktivním LCD displejem s úhlopříčkou pouze 12.1 palce. Je zajímavé poznamenat, že konkurenční společnosti v této cenové kategorii nabízely alternativy s výkonnějším hardwarem. Mnohé z nich disponovaly mobilními procesory Pentium 3 doplněnými o 64MB RAM, což v porovnání s XE2 představovalo značnou výhodu. Původní pevný disk měl kapacitu 4.8 GB a jeho výdrž na baterie byla okolo tří hodin.

Zřejmě upadl

Dnes, po 24 letech od jeho výroby, lze na tomto stroji pozorovat několik známek stáří a opotřebení. Nejvíce zřetelným nedostatkem je prasklina na víku s LCD displejem, což naznačuje, že použité plastové materiály možná nejsou vrchol kvality. Tento estetický nedostatek však neznamená, že by celková konstrukce byla nekvalitní. Panty, které drží víko jdou relativně zlehka a zároveň umožňují plynulé otevírání a zavírání a mají jen minimální vůli. Co je ale skutečně pozoruhodné, je skutečnost, že tento stroj ještě stále funguje a je schopen se zapnout. To svědčí o tom, že alespoň v oblasti hardwaru byl navržen s důrazem na kvalitu a dlouhověkost.

Hudba z CD

Velice oceňuji notebooky, které kombinují svou funkci s možností přehrávání CD bez nutnosti jejich zapnutí; jsou to skutečné ikony své éry. Domnívám se, že tento model od Hewlett Packard byl jedním z prvních v řadě, který tuto funkci nabídl, a pravděpodobně právě kvůli tomu byl jeho následovníkem lehce překonán. Tento notebook má své reproduktory umístěné na ploše, kde se obvykle opírají dlaně uživatele a toto umístění je nevhodné. Pokud máte notebook otevřený a zároveň reproduktorové plochy dlaněmi zastřené, zabraňuje to vycházení zvuku, což je na nic. A pokud jej používáte jako CD přehrávač se zavřeným víkem, je zvuk poněkud potlačený a nepříliš hlasitý. Celkově je tento notebook bohužel poměrně tichý, což je určitě škoda, protože by si zasloužil více dynamického zvuku.

Nejlepší nakonec

Hewlett Packard OmniBook XE2

Jedním z největších úletů tohoto stroje je grafická karta od společnosti Silicon Motion, konkrétně model SM710 LynxEM4. S pouhými 4 MB SGRAM není tento model připraven na akcelerovanou 3D grafiku, což z něj dělá spíše základní zobrazovací zařízení. Pokud jste tedy měli v plánu využít jinak dobře vybavený Omnibook XE2 pro hraní her nebo náročnější grafické aplikace, byla by to spíše nemožná mise. A jelikož jsem při rozdělání na základní desce nenarazil na externí video čipy, bude těch 4 MB SGRAM přímo součástí čipu a proto je jí tak málo. K tomu ještě není možné simulovat roztažení obrazu, což vede k tomu, že hry s rozlišením 640×480 a 800×600 běží v okně. A exkluzivita je také způsob čištění chlazení a výměna malého větráčku.Hewlett Packard OmniBook XE2

 

VÝKONNOSTNÍ TESTY VE WINDOWS Me

PROCESOR A RAM
CPU-Z  Ver. 1.78.1.x32
Bench CPU – Single Thread 36 Score
Bench CPU – Multi Thread 21 Score
CPU Mark 2.1
CPU Mark 2.1 971.0 Final Score
Test 1 – Registry 227.1 Score
Test 2 – Plovoucí čárka 130.6 Score
Test 3 – Celá čísla 969.6 Score
AIDA32 ver.3.80
RAM čtení 662 MB/s
RAM zápis 157 MB/s
AIDA64 Extreme Edition ver.2.60
RAM čtení 779 MB/s
RAM zápis 780 MB/s
RAM kopírování 593 MB/s
RAM latence 154.9 ns
CPU Queen 953 Score
CPU PhotoWorxx 651 Score
CPU Zlib 3.8 MB/s
CPU AES 750 Score
CPU Hash 49 MB/s
FPU VP8 84 Score
FPU Julia 108 Score
FPU Mandel 38 Score
FPU SinJulia 80 Score

 


Závěrečný verdikt:

Klady: Přístup k HDD a pamětem. Možnost používat jako CD přehrávač. Oddělené kurzory. Použití mobilního procesoru a i možná výměna za lepší.

Zápory: Použité materiály už praskají. Tlačítko Fn má špatné umístění. Výměna BIOS baterie znamená rozdělat celý notebook. Žádná 3D akcelerace. Hraje potichu. LCD nejde roztáhnout.

 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *