Fujitsu ICL X451/100s

Kancelářská krysa, tak bych nazval tento počítač Fujitsu ICL X451/100s, jelikož když v roce 1996 opustil výrobní halu, byl doslova očesaný. Zřejmě měl tedy hlavně zaujmout cenou nebo sloužit jen jako nějaký terminál s možností v budoucnu většího rozšíření. Ač bylo v minulosti na skříni logo Fujitsu, podle značek na základní desce a rozšiřujícího stromečku s PCI a ISA sloty ho vyrobila společnost ICL. Její zkratka znamená „International Computers Limited“ a vznikla v roce 1968 spojením několika dalších firem. Hlavními produkty společnosti ICL byly sálové počítače a postupem času se Fujitsu stala jejím hlavním akcionářem. Nakonec v roce 2002 došlo k přejmenování společnosti ICL na Fujitsu.

Co mohlo být, ale není

Počítač není vybaven integrovaným grafickým čipem, což je škoda, protože v minulosti měly grafické karty podobný 2D výkon. Tímto způsobem je nutné do počítače vkládat samostatnou PCI grafickou kartu, která zbytečně zabírá slot.

Dalším nedostatkem je absence CD-ROM mechaniky v počítači. Chyběl otvor pro ni, což by vyžadovalo výměnu (nákup) malého předního krytu.Fujitsu ICL X451 / 100s / 32 Někdo se ovšem rozhodl, že si otvor udělá sám, ale nebyl příliš šikovný, takže díra má nekonzistentní rozměry a vypadá to nehezky. Navíc, aby CD-ROM držela, byl pravděpodobně potřebný speciální kovový rámeček, který se uchycoval bez šroubů. Já jsem to vyřešil po svém. Z plechu jsem vyrobil čtyři plíšky a ty jsem svářečkou přivařil na konstrukci, kde je disketová mechanika a možnost osadit dva pevné disky.

To nejhorší

Hodně smutná je absence L2 cache, která na základní desce vůbec není, ale dá se doplnit pomocí speciálního slotu vedle procesoru. Bohužel, v tomto slotu není žádný modul L2 cache, což výrazně snižuje výkon počítače a tak se na hraní počítač moc nehodí. Proto jsem na fotografii zvolil ergonomickou klávesnici, která se slouží na psaní textu nebo na vedení nějaké administrativy.

 

PARAMETRY POČÍTAČE
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby: 1996
Procesor (CPU) Intel Pentium 100MHz / FSB 66MHz
Čipová sada OPTi Viper
Paměť (RAM) 32MB
Grafická karta (VGA) S3 Trio3D PCI 1MB
Harddisk (HDD) Testovací 120GB SSD Patriot
CD-ROM LiteOn DVD-ROM
LPT PORT Ano

Nula z nuly pojde

V některých testech se počítač odmítal projevit, a někdy to vzdal předem.

TESTY WINDOWS 2000
CPU-Z  Ver. 1.78.1.x32
Bench CPU – Single Thread 3 Score
Bench CPU – Multi Thread 3 Score
CPU Mark 2.1
CPU Mark 2.1 155.4 Final Score
Test 1 – Registry 55.5 Score
Test 2 – Plovoucí čárka 19.1 Score
Test 3 – Celá čísla 147.4 Score
AIDA32 ver.3.80
RAM čtení 69 MB/s
RAM zápis 51 MB/s
AIDA64 Extreme Edition ver.2.60
RAM čtení 0 MB/s
RAM zápis 0 MB/s
RAM kopírování 0 MB/s
RAM latence 0 ns
CPU Queen 137 Score
CPU PhotoWorxx 13 Score
CPU Zlib 0.5 MB/s
CPU AES 0 Score
CPU Hash 6 MB/s
FPU VP8 7 Score
FPU Julia 7 Score
FPU Mandel 6 Score
FPU SinJulia 16 Score

Info obrázky

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

3 komentáře “Fujitsu ICL X451/100s

    1. Naštěstí nejsou mé svárové body vidět. Šlo by to udělat ještě lépe, jako vyvrtat dírky do mého plechu, poté je zavařit a vybrousit. Výsledkem by byl neviditelný spoj a potom to celé pozinkovat. No, možná si to předělám někdy v budoucnu na stáří a třeba seženu i tu cache 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *