ZVT SMEP PP01 color

ZVT SMEP PP01 Color je 8bitový počítač, který pochází z doby, kdy Česko plus Slovensko tvořily Československo, jeho místem narození je Slovensko. Jeho výroba byla zahájena v roce 1985 a obsahuje pět plošných desek. Při pohledu na něj uvidíte mnoho kláves a svítících LED diod, za které by se nestyděl ani panel vesmírné lodě USS Enterprise ze Star Treku a celková konstrukce počítače odpovídá vesmírným standardům. Dolní část je vyrobena z kovového plátu o tloušťce čtyř milimetrů, uvnitř je vše spojeno plechem o síle 1mm a uvnitř najde i zdroj, který je chráněn velkou kovovou konstrukcí. To má za následek poměrně vysokou hmotnost celého počítače kolem šesti kilogramů, ale také značnou odolnost v případě útoku Klingonů.

Chaos

Počítač se tedy zrodil v době, kdy v Československu vládli komunisté a budovali socialistický systém. Byla to éra, ve které se uplatňovaly pětiletky a hospodářství bylo plánováno centrálně. Soukromé podniky neexistovaly a veškeré podnikání bylo ve státních rukou. To platilo i pro státní podnik ZVT, jehož sídlo se nachází v Bánské Bystrici a dodnes funguje. Je tedy zajímavé, že v tomto řízeném režimu vzniklo tolik počítačů, mezi nejznámějšími byly IQ151, PMD 85, Ondra, Maťo, Didaktik Gama, Tesla PP 06, TNS a také spousta dalších třeba vznikla v různých JZD. Samozřejmě mezi sebou nebyly kompatibilní, takže z toho byl pěkný guláš a řízení se utrhlo ze řetězů.

Pohoda, kafé a cigáro

Představte si, že jste chytrý opravář rádií a televizorů. No a víte co? V tomto oboru je docela těžké dodržet opravárenský plán na 120 %. Takže máte spoustu času na to, abyste se jen tak flákali. Může za to především váš plat, který byl vázán na tabulky, takže bez ohledu na to, jestli opravíte jeden nebo tři televizory za den, vždycky dostanete stejné peníze. A to fakt není žádná motivace, aby člověk makal jako blázen. Takže při jedné takové oddechové seanci vás napadne postavit si počítač a zajdete si za ředitelem ve vašem pracovním podniku. Ten řekne ano, ale musíte to dělat mimo pracovní dobu, vtipálek. A takhle, s nadhledem, očividně vznikaly počítače v Československé socialistické republice.

Bída

Za socialistické éry bylo málo snad všeho a samozřejmě i součástek potřebných pro výrobu počítačů. Proto zde najdete spoustu integrovaných obvodů z několika zemí, včetně západních. Taktéž byly nedostupné kvalitní spínače pro klávesnice u většiny v ČSSR vyráběných počítačů. A i když se na tomto počítači klávesnice tváří profesionálně s hlubokým zdvihem, je to jen klam. Při stisknutí se okamžitě ozve cvaknutí a prst se propadne pouze o dva milimetry. Jak spolehlivá je, nedokážu ověřit, jelikož počítač je nefunkční. 

Ježek v kleci

Jak jsem zmínil na začátku, PP 01 (Personální Počítač) obsahuje pět desek, z nichž jedna je velká základní deska. Na této desce se nachází procesor, obvody pro různá rozhraní s velkými konektory na stranách počítače a také TV modulátor. Zbytek součástí je k základní desce připojen pomocí speciálních konektorů nebo drátů. Tyhle připojené desky obsahují paměťový modul (RAM), programovatelnou paměť (EPROM), klávesnici a napájecí zdroj. Celkově to vypadá složitě, ale líbí se mi vnitřní uspořádání do formy kufříku. Pokud by se odpojil ROM modul, bylo by možné nasadit vrchní kryt, který nemám, a počítač by tak vytvořil kufr. Proto je také vybaven uchem pro snadné přenášení.

ROM

Základním programovacím jazykem tohoto počítače je GBasic, ale pomocí ROM modulu bylo možné rozšířit jeho funkce o nové příkazy, například pro ovládání disketové mechaniky, nebo získat úplně jiný programovací jazyk, jako je například Pascal. Tyto moduly se připojovaly do konektoru na vrchní části počítače a po jejich zasunutí vznikl hrb. V mém případě je do PP 01 vložen originální ROM modul MEDA, který umožňuje programování v assembleru a jeho překlad do strojového kódu.

 


 

PARAMETRY:

  • Procesor:  MHB 8080A na 2MHz
  • Paměť RAM: 64KB z toho 24KB video
  • Paměť ROM: 16KB GBasic
  • Video: 256 x 256 bodů 8 barev /RGB nebo naladit na TV oblíbený kanál
  • Klávesnice: Šílená
 

Nic nezbylo

Tento počítač jste v domácnostech rozhodně nepotkali, ale k vidění byl na středních a vysokých školách. Tam sloužil k různým účelům, jako je výuka programování, tvorba grafiky, ale také možnost počítače propojit, nebo k němu tvořit různá další zařízení. Jinou možností byly samozřejmě státní podniky, kde se na nich mohla vést různá evidence, ať už zakázek, skladů anebo psaní textu. Zajímavý fakt ovšem je, že bylo vyrobeno docela dost těchto počítačů a myslím si, že jich stále existuje poměrně hodně. Přesto však není dochovaný žádný užitkový software a ani dobová hra. Smutný to konec.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *