DOOM na Commodore

Legendární společnost Commodore tenhle počítač Commodore 486SX-25 uvedla na trh v roce 1992 jako předposlední model z řady PC, a uvnitř tepe podle názvu procesor Intel 486SX na 25MHz. Má tedy stejný rok narození jako Commodore Amiga 1200, a to je přeci hrozné, aby ve značce Commodore byl sám Intel 🙂 Ovšem firma Commodore měla ráda i písíčka a produkovala je už od roku 1984. 

DOOM na Commodore sice nejede úplně ideálně, ale po upravení velikosti okna se dá dostat na 16,5 FPS. Celé je to způsobeno architekturou ISA, která má značné omezení propustnosti ve 3D, a nepomůže tomu ani lepší procesor. Ze zvědavosti jsem původní procesor přehodil s Intel OverDrive 486DX2 66Mhz, ale 3D výkon se zvýšil jen minimálně. Zkoušel jsem i deaktivovat integrovanou grafickou kartu a vložit do ISA slotu jinou, nějakou rychlejší, ale bylo to bez úspěchu.

PARAMETRY POČÍTAČE
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby: 1992
Procesor (CPU) Intel 486SX 25MHz / FSB 25MHz
Čipová sada Symphony
Paměť (RAM) 8MB
Grafická karta (VGA) Wester Digital WD90C30 ISA 512KB
Harddisk (HDD) Seagate ST3144A 125MB
CD-ROM Creative CR-563-B / 2x speed
LPT PORT Ano

Samozřejmě do počítače Commodore 486SX-25 by šla instalovat zvuková karta a k ní připojit i CD-ROM Creative s rychlostí 2x, která se tam nachází. Je tam stejně jen vložená, aby tam nebyla díra a určitě tam původně žádná mechanika nebyla. Také by šlo opravit Dallas, který udržuje nastavené hodnoty BIOSu, ale k čemu by to bylo? Přijde mi lepší tento exponát nechat nedotčený a uložený.

Je jasné, že cena tohoto počítače byla vysoká ve srovnání s Commodore Amiga 1200, ale i tak se ptám. Koupili byste si raději v roce 1992 tu Amigu nebo toto PC bez ohledu na cenu?

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “DOOM na Commodore

 1. DOOM na Amigu nebyl – a tím je řečeno vše. 😀

  I když osobně bych tehdz nebral žádný Commodore, ale radši „no name white box“ PC, jednak by bylo levnější, jednak by se na něj lépe sháněly náhradní díly.

  A jinak – v té době se počítače (ani komponenty atd.) opravdu nevydávaly (jen software).
  Tehdy se „uváděly na trh“ (viz dobové časopisy) – aneb když už retropočítače, tak zkusme dodržovat i tehdejší terminologii. 😉
  Alespoň občas.

  1. Já tam nepíšu nic o AMIZE, ale DOOM na Commodore jede, to se popřít nedá 😄 Moje otázka zní, zda v roce 1992 koupit Amigu 1200 či Commodore PC? (bez ohledu na cenu jsem tam doplnil). Jinak bylo samozřejmě možné si složit PC o něco levněji, nicméně lidi doma měli spíše 286, v lepším případě 386. Něco málo se tam upravil s tím vydáváním a díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *