Compaq Contura Aero 4/25

Prozradím vám, co mi našeptává tato malá roztomilá Compaq Contura Aero 4/25 z roku 1994, jež má procesorový motůrek 486SX na 25MHz od firmy Intel… „Vezmi si mě do ruky a začni psát. Já budu zápisníček pro nekonečno tvých slov, která budou tak mocná, že změní život tvůj i dalších, až obletí svět. Díky tomu budeš zahrnut penězi, které Ti já, zápisníček, spočítám. Ty budeš moci v klidu zase dál psát a nejen to, ale i spát.“ Takové jsou dnes modlitby některých starých notebooků, na které budoucnost už dávno zapomněla a jen málokdo je uslyší, natož aby se jim vyplnily. Ale naštěstí jsem tu já, Clous, milý zpovědník s ušima jako radary, které by mohly obracet větry. A tak naslouchám.

Notebook znovu opakuje svoji modlitbu, má ji naučenou a hluboko zapsanou v BIOSu. Není se co divit, byl podle jeho slov naposledy spuštěn v roce 1997 a od té doby si ji pořád přeříkává. Když neříká ji, tak trpí výčitkami, že mohl do toho svého krátkého aktivního života dát víc. Víc se snažit, hledat výkon i tam, kde se zdálo, že být nemůže a lépe se starat o svoje komponenty. Jenže život se s nikým nemaže a majitele si sám nevybere. Navíc si ho koupila velká korporace a vyfasoval ho zaměstnanec ve firmě, ve které makal jako šroubek. Tím byl jejich vztah založen čistě v pracovní rovině a tak se žádné citové pouto nekonalo. Nový uživatel se k němu tedy nechoval jako v rukavičkách a Zápisníček, jak si přezdívá, což jsem doteď netušil, měl v některých situacích co dělat, aby vytvořená data zpracoval a stihl uložit.

Jednou se stalo, povídá, že při práci došlo k velkému otřesu, při nešetrném položení na stůl. V tu chvíli pochopil, že jeho panty, co drží LCD, nebudou schopny toto snášet věčně a taky se na pevném disku poprvé objevil první špatný sektor (BB). Naštěstí ale ještě stihl data přesunout jinam a tak nedošlo k jejich ztrátě. Zápisníček měl tušení, že první, o co přijde, bude právě disk, který se dá sice nahradit, ale ona ztráta dat by byla pro nešetrného uživatele velice nemilá, hlavně proto, že neměl kompletní zálohy. Tak se hned po výpočtech soustředil na správný zápis dat, ale nakonec ho dřív zradily panty, na které mu už nezbyl čas, aby je pohlídal a to byl konec. Zaměstnanec ho vrátil a Zápisníček skončil ve skladu. Potom, podle jeho slov, uteklo nekonečno času, než spatřil mě a hned začal tiše našeptávat.

Aby Zápisníček byl kompletní, musel by u sebe mít ještě dokovací stanici, na které byl hlavně výstup pro VGA monitor, ze kterého bych snímal obrázky a tak nezbylo než fotit přímo výsledky zobrazené na zachovalém LCD. Jelikož má vadný pevný disk, který není zrovna moc lehce přístupný, tak jsem na veškeré testy použil CompactFlash kartu a potom disk vrátil zpět. Také byla u něj v minulosti při prodeji externí disketová mechanika, která se připojila do zástrčky PCMCIA a odloučení se mezi nimi neobešlo bez slz.

 

 

Závěrečný verdikt

Klady: Kvalitní plasty. Baterie BIOSu. Velikost a váha. Do jisté míry i rozložení klávesnice.

Zápory: Asi špatně navržené panty anebo jejich materiál. Přístup k HDD. Atypická RAM. Absence zvukovky. LCD je pasivní a černobílé.

Compaq Contura Aero 4/25
Počet hlasujících je: 2 a celkové hodnocení je: 80

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *