Commodore plus/4

Magické datum 02.02.2020 a karty… Hráli jste někdy hru Černý Petr? Pokud ano, tak černý počítač Commodore plus/4 od firmy Commodore z roku 1984 by byla právě tahle karta a tu nikdo nechce. Samozřejmě, dnes už na tom nezáleží, je to uznávaný veterán, ať už se do dějin zapsal jakkoliv. Nějak se ale začátek napsat musí, tak se tam přeneseme. Je rok 1984. Na trhu se prodávají velice úspěšně jeho bratři Commodere VC 20 (1980) a Commodore 64 (1982). Všechno, co si pustíte na VC 20, pustíte i na C64 a to bylo důležité! Lidi jsou nadšení, skvělá hudba, grafika a vzniká obří softwarová podpora. Pro oba vychází hry jako na běžícím pásu a v tom se vynoří právě Commodore plus/4. Nic z toho, co vzniklo okolo jeho dvou bratrů, se na tomto počítači nedá spustit a má se tedy začít od začátku?! No nezačalo, jak se rychle se na trhu objevil, tak i rychle zanikl. Takže v roce 1985 byl jeho pohřeb do černé hlíny. Samotný C64 se prodával od roku 1982 až do 1994 a tento počítač jenom 1984-1985. Tady ještě dodám, že když šel tento počítač na trh, tak ho doprovázel také slabší kompatibilní bratr Commodore 16 (1984), který si lidé pletli s VC 20 a C64. To protože vypadaly vzhledově identicky, jen se lišily názvem a barvou. Ne příliš znalý člověk si mohl koupit úplně něco jiného, než co původně chtěl, bylo to dost matení zákazníků.

Pravda, byl mířen trochu na jiný trh a to spíše jako kancelářský pomocník. Má totiž v části paměti 64KB ROM už natvrdo zabudované programy: Textový editor, tabulkový procesor a databázi s grafy. Že je to neuvěřitelné… Asi ano, ale proč se to tedy neuchytilo? Odpověď je samotná minulost, člověk nemusí nikde nic hledat, prostě to proti konkurenci nestálo za nic. Ale ta představa… Zapnete počítač, zvolíte textový editor, který se spustí rychle z ROM a do tří vteřin můžete psát. Nějaký text vyplodíte, vytisknete a máte hotovo. Zní to dobře, chytlavě a přesto bez úspěchu. 

Další věc, co zákazníky určitě nakrkla, byly atypické konektory na kazeťák a joystick. Hlavně joystick měl už v podstatě svůj standard v podobě devíti pinové koncovky, co vypadá jako sériový port COM na PC.

Co člověka určitě potěšilo, bylo tlačítko reset, které VC 20 ani C64 nikdy z výroby neměly a objevilo se až na Commodore 128 (1985). Taky novější programovací jazyk Basic ve verzi 3.5 a k tomu 60671 Bitů volné paměti. Pro člověka, co se chtěl učit právě tento jazyk, to rozhodně nemusel být špatný počítač na seznámení. Kdo chtěl ale hrát hry, vyhnul se tomuto počítači obloukem, ne že by žádné nezvládl, a je jich docela dost. Jsou takové jednoduší, protože stroj neumí sprity, které tak krásně rozhýbou grafické objekty a pozadí. Já si hry bohužel zkusit nemůžu, je k tomu potřeba joystick, který nemám, ale snad ho někdy seženu. Určitě by nebyla špatná i disketová mechanika VC 1551, která byla určená přímo pro tento stroj, protože byla třikrát rychlejší než přes sériový port klasická VC 1541 určená pro C64 a kterou taky můžete použít k tomuto stroji.

 

Parametry:

 • Procesor: MOS 8501 na 1.77MHz
 • Paměť RAM: 64KB
 • Paměť ROM: 64KB z toho 16KB Basic / 14KB Kernal / 2KB sada písmen / 32KB soft. balíček 3+1
 • Kazetová mechanika: 1531
 • Video: čip TED 320×200 / 121 barev namíchaných z 15 barev v 8 odstínech + černá a nemá sprity.
 • Zvuk: čip TED 2 zvuky / 4 octavávy
 • Systém: Commodore BASIC V3.5
 • Klávesnice: Anglická
 

 

Štítky:
6 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Clous
   • Profilový obrázek
    • Clous
 2. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *