Best 1100

Být nejlepší, to je oč tu běží a přitom zachováme binární označení. Tak by se dal charakterizovat název notebooku Best 1100 z roku 1998, jehož výrobce zůstává v anonymitě. Možná je to dobře, možná ne, protože z dnešního pohledu je složen docela ze zajímavých komponent. Tak především procesor od firmy AMD se v noteboocích moc nevyskytovaly a grafická karta je od známé společnosti S3 Graphics. Hlavní prim tu hrála cena, která byla určitě příznivější, než u značkových výrobců jako byli například IBM, Toshiba, Compaq atd. Kvůli tomu byl použit procesor, který se montoval do klasických stolních počítačů a byl rozhodně levnější, než mobilní CPU od konkurenčního Intelu Pentium 2. Proto nemá žádné šetřící funkce a jede pořád na stejné frekvenci. To má za následek kratší provozuschopnost na baterie, se kterou se hodlala vypořádat její kapacita o velikosti 5600mAH. Dnes těžko odhadovat, jak dlouho mohl na to jet, ale snad minimálně 2 hodiny. Dalším kritériem kvality u notebooků jsou použité plasty, které samozřejmě selhávají jak stárnou a můžou za to z části také panty. Ty totiž používáním i samotným stářím se postupně zadírají a dříve či později jedno z toho nevydrží. Zde je rozhodně materiál méně kvalitní, protože notebook nejeví skoro žádné známky používání, k tomu i chlazení bylo krásně čisté a přesto všechno má praskliny na víku u obou pantů. No, ale i tak jako celek, který má stáří přes 20 let, je stále funkční i když na jeho kvalitě nezáleželo, už v době jeho vzniku a přesto má touhu žít. 

Procesor: od AMD tiká na frekvenci 300MHz, dále obsahuje 64KB L1 cache a druhá externí cache L2 má velikost 512KB. Také jsou přítomny 3DNow! a MMX funkce. Ke svému chodu používá napětí 2.2V, díky tomu jeho tepelná produkce není tak hrozná, ale už potřebuje aktivně chladit. K tomu slouží menší hliníkový pasiv a malý větráček. Jeho otáčky jsou řízeny podle teploty, ale i v maximální zátěži po delší době, je stále tichý a vyfukovaný vzduch není moc horký.

Grafická karta: komunikuje přes rozhraní PCI a výrobcem je S3 Graphics. Čip má označení S3 Virge MX 86c260 a k sobě má 4MB SGRAM paměti. Je o první mobilní čip, kterému se říká 3D akcelerátor. Já si ho otestoval v testu Final Reality a ve hře Forsaken. Výstup z grafiky jde do aktivního barevného LCD, které má velikost 12.1 palců, to zvládá maximální rozlišení 800×600 a 24-bit barev. Obraz je hezký a má dostatek jasu . Panty víka jsou tuhé, bez vůle a drží jakoukoliv polohu.

Operační paměť: má zde klasické dva SO-DIMM sloty, do kterých jednoduše nainstalujete moduly s různou velikostí a teď je přítomen jen jeden o kapacitě 16MB. Maximálně notebook pojme 256MB.

Zvuková karta: je od firmy ESS model AudioDrive ES 1869S. Ta má plnou podporu v BIOSu, kde si ji můžete nastavit podle svých potřeb a to se hodí pro MS-DOS. Co se týče reproduktorů, ty jsou umístěny v horních rozích, hrají středně nahlas, ale zoufale jim schází basy a pokud zavřete víko, je to ještě horší. Regulovat se dají jen pomocí kláves Fn+F11 a Fn+F12.

Pevný disk: si poslední majitel vzal. Já tedy použil svůj testovací od firmy Toshiba model MK4006MAV a ten má velikost 4GB. Přístup k němu není nijak složitý a ke svému zapojení potřebuje redukci.

Závěrečný verdikt

Klady:  Baterie BIOSu. Přístup k HDD a pamětem.

Zápory: Použité materiály. Rozložení klávesnice.

 

Tak jak se Vám líbí?

Best 1100
Počet hlasujících je: 1 a celkové hodnocení je: 60%
 

 

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *