AutoCont AC 386SX-33MHz

Firma AutoCont byla založena v roce 1990 v Ostravě a jede o českou soukromou společnost. Na trh dodávala v devadesátých letech hlavně počítače, snad můžu říct, že je to značkový produkt a má označení AC 386SX- 33MHz se sériovým číslem 2632. IMG_4303Tehdy ještě nepoužívala přímo název firmy na PC bedně, ale jen takové velké „a“ a dnes připomíná „a-KLASA – kvalitní potraviny“. Jak už název PC napovídá, jde o už dost starý stroj z roku 1992-93 a navíc o multimediální mašinu. Podle konfigurace musel stát balík peněz, já se snažil vystopovat nějakou reklamu, nebo ceník a nic moc jsem nenašel. Jasně, jde jen o obyčejný PC stroj, složený s dobových komponentů, ale má originální bednu s velice netradičním otvíráním, pokud se tedy otevře, připomíná zvednutou kapotu automobilu. Trochu škoda, že tam není displej, který ukazoval rychlost procesoru, to se mi v té době hrozně líbilo a líbí dodnes. K tomuto stroji byl přibalen i originální textový editor od AutoContu, má název ESO plus verze 3 a ten je myslím vzácnější než samotný počítač. Když jsem krabici rozbalil, vypadla z ní i disketa s ovladači pro zvukovou kartu. Přiznám se, že dokud jsem ESO plus nedostal s tímto strojem, tak o jeho existenci jsem neměl ani páru a hodlám ho trochu otestovat. Moc jsem v minulosti textové editory nepoužíval, ale na pevném disku jsem měl vždy T602 a ten budu testovat taky. Přímo to vybízí udělat duel ESO plus vs T602 a já k nim přidám i KLaSIK asistent. Ve stejné krabici s tímto počítačem byl i Windows 3.1 CZ. Bohužel MS-DOS jsem žádný nenašel, tak jsem k tomuto PC přiřadil svůj originálně zabalený a poslední verzi 6.22.

Základní deska je nějaký NONAME produkt, její označení je nic neříkající a nemá nic integrovaného. Přímo na desce je naletovaný procesor od firmy AMD 386SX-33MHz, to byla horká novinka této společnosti a má patici pro koprocesor. Aby bylo možné připojit pevný disk s disketovými mechanikami, je zapotřebí řadič. Ten je zde ISA, dokáže obsloužit maximálně dvě disketovky a dva disky. K němu připojený pevný disk má velikost 204MB, je od firmy Seagate model ST 3250A, z pohledu minulosti poskytoval hodně místa a patřil k tomu nejlepšímu. Disketové mechaniky jsou dvě, jedna klasika o velikosti 3.5 palce s kapacitou 1.44MB a druhá 5,25 palce s kapacitou 1.2MB. Operační paměť RAM má velikost 2MB, opět spíš nadstandard a její provedení je ve slotech SIMM. O obraz se stará grafická karta, která je ve sběrnici ISA, jde o firmu Cirrus Logic modelové označení CL-GD 5422 a paměti má 256KB. Jak jsem psal na začátku, jednalo se v té době o multimediální PC, protože obsahuje zvukovou kartu Aztech Sound Galaxy BX2. Je to 8-bitová karta a která je celá mono. Při jejím testování jsem slyšel dost šum a podivné pazvuky.

Procesor AMD 386SX 33MHz
Čipová sada ALi M1217
Paměť 2MB / SIMM
VGA Cirrus Logic CL-GD 5422
Harddisk 204MB Seagate ST3250A
Floppy disk Interní 3.5 / 1.44MB
Floppy disk Interní 5.25 / 1.2MB
Zvukovka Aztech Sound Galaxy BX2

Počítač jsem samozřejmě trochu otestoval, disk prázdný nebyl, při zapnutí normálně najel do systému MS-DOS, ale většina adresářů k tomu i souborů byla samý klikyhák a tak jsem usoudil že jde o vir. Udělal jsem tedy formát disku a nahrál systém. Po zresetování počítač nenabutoval a tak následoval fdisk.exe. Tento program je součástí systému MS-DOS, ale ani ten nedokázal disk smazat, protože název disku byl úplný nesmysl a pro mě neznámé znaky. Následoval další reset, skok do BIOSu a low formát. Opět instalace systému a po něm už disk normálně najel do systému. Zvukovou kartu jsem v pohodě rozchodil s pomocí diskety a ta je celá jen německy. Nasledovalo naplnění disku, k tomu jsem použit externí Commuter LPT-HDD, na kterém mám věci co používám k testování. Zkoušel jsem spustit hry Wolfenstein 3D, Legend of Kyrandia a krásně hrály. Potom jsem obrátil zrak na textový procesor ESO plus, zastrčil jsem disketu, instalace je trochu divoká, ale povedla se a něco jsem i napsal. Instalace Windows 3.1 CZ z 5.25 disket i po 28 letech byla naprosto v pohodě a ukázka toho jak dobré je to medium.


INSTALACE AZTECH SOUND GALAXY BX2   OBRÁZKY Z HER, WINDOWS 3.1 A TEST
 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “AutoCont AC 386SX-33MHz

  1. Já ESO nepoužíval, ale strejda ho měl na laptopu.
    Eso je popsáno v těchto dvou článcích (druhý je jen doplněný recyklát prvního):
    https://www.root.cz/clanky/textove-procesory-s-grafickym-uzivatelskym-rozhranim-v-systemu-dos/#k06
    https://www.root.cz/clanky/historie-vyvoje-textovych-editoru-textove-procesory-s-grafickym-uzivatelskym-rozhranim-2/#k06
    Jak vidno, byla to vlastně vylepšená T602 s možností používat více písem, mít otevřeno víc dokumentů a s možností sazby vzorců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *